• bugün, kendisiyle gelen netpositive tarayıcısının hata mesajlarının birer haiku olduğunu, halefi olan işletim sistemi haiku'nun ismini alma gerekçelerinden biri olduğunu öğrendim.

örnek:

"ephemeral site.
    ı am the blue screen of death.
    no one hears your screams."

diğerleri: http://8325.org/haiku/
  • a$mi$ operating system.. $u anda bizzat ordan yaziyorum ki super bir olay... herkese tavsiye olunur seviniz.
  • apple'ın next projesinden doğmuş işletim sistemi. çoktan gözden çıkarmış olduğunuz bir mac ya da pc'yi yepyeni makinaymış gibi hızlı çalıştırması pek nefistir.

gururla söyleyebilirim ki türkiye'de bu işletim sistemini bilgisayarına kurmuş ilk üç beş kişiden biriyim. şöyle ki, internet diye birşey yoktu, yabancı mac dergileri sayesinde adresini öğrendiğim beos'tan posta parası karşılığında sistem cd'si getirtmiş ve heyecanla 68030-30 işlemcili, hızından zaten memnun olduğum mac lciii'üme kurmuştum. o 30 mhz'lik mac 300 mhz olmuştu sanki!
  • windows 98'in hantallığı ile uğraştığım günlerde aslında ne kadar güçlü ve hızlı bir bilgisayara sahip olduğumu gösteren işletim sistemi. isometrik ikonları çok iyi dizayn edilmişti, hala bilgisayarımda kullandığım bazı ikonları beos ikonları ile değiştirerek kullanmaya devam ederim.
  • zamanında apple'ın teklifini kabul edip satılsa, apple'ın next firmasını almaya ihtiyacı olmadığından steve jobs'un apple'a geri dönemeyeceği firmanın işletim sistemi.

(bkz: insan gerçekten hayret ediyor)
  • haiku os adiyla surdurulen bir proje ile de yasatilmaya calisan isletim sistemi

http://haiku-os.org/
  • hayatimda kullandigim en guzel, en hizli ve temiz isletim sistemi. x86 versiyonu ilk ciktigi yilda -tutmayacagini, tutamayacagini bile bile- satin aldim, kurdum, kullandim (bu denli zamaninin otesinde bir tek amiga vardi).

pisman degilim, bilakis.

posix? var. bfs? garip, cilgin. surucu yuklemek? drag-drop. yukle-kaldir? valet var, hala windows orada diil (sgi/irix iyiydi ama). cok islemci destegi (yil '98)? default (tumlesik). ..ki gider bunlar.

tum vista/osx eye candy'sini yiyim, ui bile hala yanina yaklasabilmis degil. pencere titlebar'lari bile saga sola cekilerek on-arkada yer kazaniliyordu, ne diyosunuz?

neyse: ruhu sad olsun. rest in peace.
  • alternatif isletim sistemi ama ben yinede amiga rulez diyorum

(bkz: amiga)
  • (bkz: zevenos)
  • blue os olarak devam ettirilen isletim sistemi...
hesabın var mı? giriş yap