• sayın renkliler, madem herkes bu başlıkta buluşuyor(her ne hikmetse) burdan seslenmek en mantıklısı size: beşiktaş futbol a.ş futbol takımı her ne kadar tsl de mücadele etse de, takım ve camia olarak gayet üstündedir bu ligin. düşük viteste oynadığı futbol, ligi ikinci yarıya ilk iki de sokmak için yeterli. ıslak rüyalarınızdan uyanın, çünkü emin olun biz de rüya hayal peşinde değiliz. gücümüzü biliyoruz neyi yapıp neyi yapamayacağımızın çok iyi farkındayız. şampiyonlar ligin de finaller, uefa kupasını kesin kaldırırız bu sene hayalleri ya da lig i 20 puan farkla şampiyon bitiririz gibi saçmalıklarla uğraşacak vaktimiz yok. hedefimiz büyümek, büyük , güçlü adından her daim avrupa da söz ettirecek bir takım oluşturmak vizyonumuz. oldu ki sizlerden biri şampiyon oldu bu sene, oldu ki avrupa da farklı mağlubiyet aldık. bunlar bizi hedefimizden yıldırmayacak aksine kamçılayacak, büyük takım olmak bir başarıyı elde edip arkasından yıllarca onları dilinde dolandırmak değil, sahip olduğunuz başarıları sağlam temellerle yıllarca devam ettirebilmekle olur. geçmişimiz de avrupa kupamız, şampiyonlar liginde çeyrek finallerimiz yok belki ama 4 yıldır üstüne koya koya devam ettirdiğimiz futbol aklımız ve yönetim becerilerimiz var. öyle masabaşında, gazete manşetleriyle veya üçüncü sınıf yorumcuların iftiralarıyla bozulamayacak şeylerin temelini atıyoruz.
    şerefli ikincilikler dedik güldünüz, feda dedik güldünüz... güle güle gülünecek hale düştünüz.
  • sabaha karşı bir vakit deplasman otobüsleri yanaşacak şehrinize. içinden inen adamların hayallari çok büyük..

karabük'ü vurmaya 3 puanı almaya geliyoruz.
  • ve transfer sezonu sona erdi. sınava girmeden önce herkes son bir kez notlarına baktı ve notlar kapatıldı. şimdi sınav zamanı. her takımın kurduğu kadroları ve bu kadrolara ödenen toplam ücretleri güncelleyelim. beşiktaş'ın politikası da böylece daha net şekilde anlaşılacak.

beşiktaş :

fabricio ramirez (bonservissiz)
    gökhan gönül (bonservissiz), pepe (bonservissiz), dusko tosic (bonservissiz), adriano correira (2,3 m. €)
    oğuzhan özyakup (500 bin €), atiba hutchinson (bonservissiz)
    ricardo quaresma (1,2 m. €), anderson talisca (2 m. € kiralama ücreti), ryan babel (bonservissiz)
    alvaro negredo sanchez (2,5 m. €)

beşiktaş'ın standart 11'ine harcadığı para : 8,5 m. €

yedekler : tolga zengin (2,75 m. €), matej mitrovic (4,2 m. €), atınç nukan (bonservissiz), caner erkin (750 bin €), necip uysal (bonservissiz), tolgay arslan (450 bin €), orkan çınar (450 bin €), jeremain lens (1,5 m. €), gary medel (2,5 m. €), cenk tosun (bonservissiz)

beşiktaş'ın 2017-18 kadrosunun toplam masrafı : 21 m. €
    beşiktaş'ın kadro değeri : 127,10 m. €

galatasaray :

fernando muslera (6,75 m. €)
    mariano (4 m. €), maicon (7 m. €), jason denayer (500 bin € kiralama ücreti), iasmin latovlevici (550 bin €)
    tolga ciğerci (3 m. €), fernando (5,25 m. €)
    sofiane feghouli (4,25 m. €), younes belhanda (8 m. €), garry rodrigues (3,5 m. €)
    bafetimbi gomis (2,5 m. €)

galatasaray'ın standart 11'ine harcadığı para : 45,3 m. €

yedekler : cédric carrasso (bonservissiz), serdar aziz (4,5 m. €), ahmet çalık (2,5 m. €), martin linnes (2 m. €), nigel de jong (bonservissiz), selçuk inan (bonservissiz), yasin öztekin (2,5 m. €), sinan gümüş (bonservissiz), badou ndiaye (7,5 m. €), eren derdiyok (4 m. €)

galatasaray'ın 2017-18 kadrosunun toplam masrafı : 68, 3 m. €
    galatasaray'ın kadro değeri : 112,60 m. €

fenerbahçe :

volkan demirel (bonservissiz)
    mauricio isla (bonservissiz), luis neto (1 m. € kiralama ücreti), martin skrtel (6 m. €), hasan ali kaldırım (3,75 m. €)
    josef de souza (8 m. €), mehmet topal (4,5 m. €)
    nabil dirar (3,5 m. €), giuliano (7 m. €), mathieu valbuena (1,5 m. €)
    roberto soldado (5 m. €)

fenerbahçe'nin standart 11'ine harcadığı para : 40,25 m. €

yedekler : carlos kameni (bonservissiz), şener özbayraklı (1,63 m. €), roman neustädter (bonservissiz), ismail köybaşı (bonservissiz), ozan tufan (7 m. €), alper potuk (7,25 m. €), mehmet ekici (bonservissiz), aatif chahechouhe (bonservissiz), vincent janssen (? m. € kiralama ücreti), robin van persie (6,5 m. €)

fenerbahçe'nin 2017-18 kadrosunun toplam masrafı : 62,63 m. €
    fenerbahçe'nin kadro değeri : 102,95 m. €

sanırım anlaşılmıştır. beşiktaş'ın yönetim mantalitesi artık budur. size beşiktaş 10 sene üst üste şampiyon olur filan demiyorum. illaki şampiyonluk kaybedeceğiz. ama bu yönetim kafasıyla gelecek beşiktaş'ın. son 3 transfer sezonunda kâr ediyoruz ve kadromuzun üzerine koyuyoruz.

özellikle ilk 11'e harcanan para çok önemli. beşiktaş'ın 8,5 m. € harcanmış. iki rakibimizin de standart 11'inde 8 m. €'ya alınan iki oyuncu var. beşiktaş'ın geçen yıl şampiyon olan kadrosunun toplam satın alma ücreti, toplam 26 puan fark attığımız rakiplerimizin birer oyuncularına denk geliyor.

beşiktaş'ın 2 yıl üst üste şampiyon olmasından çok beni bu tablo mutlu ediyor. gelecek bizim. bir dünya kulübü olma yolunda beşiktaş. zafer bizim oldu, oluyor, olacak.
  • hayattaki birçok şeyden, birçok insandan daha çok sevdiğim takımım.
  • sağ beki olmayan takım.

gökhan 2-3 hafta sonra gelicek diyo, ne kadar rahatlar amk, 3 hafta içinde 2 cl, 1'i derbi 3 süper lig maçı var.

ve bizim sağ bekimiz yok. hayır, gökhan gelse kaç yazar? hazırlık kampı geçirmedi adam akıllı geçen sene de oynaması 2. yarıyı buldu.

medeli orta saha rotasyonuna katmayın. o bixe sağbek'te lazım. medelsiz orta saha rotasyonu da çok geniş ve derin olmuyor. ki bana kalsa stoper oynaması çok daha büyük avantaj sağlayabilir. lig için yeterli olabilir söylediklerim ancak cl'de bu sene 3. sıra bile tehlikeye girebilir.
  • futbol değişti.

teknolojinin gelişmesiyle beraber, bütün sporlarda ivmeli bir şekilde gelişmeler yaşandı. futbolcuların giymiş olduğu o bol formalardan tutun da, taktiklere kadar akıllara gelebilecek herşey, çok ama çok değişti.

ve bu değişime ayak uyduranlar maddi-manevi her türlü kazanmaktalar, bunu da hak ediyorlar.

modern futbol mu daha kaliteli yoksa geçmiş futbol anlayışı mı bilmiyorum. ancak modern futbola ayak uyduramayanlar sahneden birer birer geri düşecekler, burası kesin.

dünyanın modern futbol kapsamında en iyi takımlarına bakıyorum; 2 mesele dikkatimi çekiyor:

birincisi, başarılı ve kaliteli futbol takımlarında genç futbolcular yer alıyor. ayrıca belirtmek gerekir ki; bu futbolcular aynı zamanda iyi birer sporcu olma özelliği de taşımaktalar. yani spor yapmak için en önemli ihtiyaçları olan vücutlarına vakit ayırıyor, fit olmaya özen gösteriyorlar.

gençlere yatırım yapmak ve genç yetenekleri yetiştirmek modern futbolun en önemli kurallarından birisi. bu hem ekonomik olarak hem de sporun genç yaşta yapılmasının bir avantajı olarak oldukça önemli. bu sebeple, kulüpler çeşitli ülkelerde futbol okulları açıp, insanları futbola teşvik edip, genç yetenekleri keşfediyorlar. bu konuda inanılmaz bir yarış söz konusu ve bu yarışta yer alabilenler geleceğin takımları olacaklar.

ikinci mesele ise hız. dünyanın en büyük kulübü size göre hangisi bilemiyorum ancak, herkesin kabul ettiği belli başlı kulüpler var. real madrid, barcelona, paris saint-germain, bayern münchen, juventus, manchester united gibi. bu tarz takımların en büyük özellikleri, futbolu kontrollü ama hızlı oynamaları.

90 dakikaya yayılan futbol müsabakalarında takım olarak hızlı ve girişken olmak fizik gücüne, kondisyona ve tabii ki atletizme bağlı. bütün bunların ortak kaynağı ise, hak vereceksiniz ki, çok çalışmak. çok ama çok çalışmak.

büyük kulüplerin ardında kalmış, ama spor konusunda eğitimli mütevazı kulüpler için de geçerli bu. östersunds'un galatasaray'ı elemesinin en önemli açıklaması modern futbolun gerektirdiklerini sahaya daha iyi yansıtmış olmalarıdır. napoli, benfica, monaco gibi takımların maçlarını izlediğinizde bir sistem ve hız görürsünüz. futbolcular işlerine odaklanmışlardır ve ne yapacaklarını biliyorlardır.

ben türk kulüplerinin ve türk futbolcuların bu konulardan çok uzak kaldıklarını düşünmekteyim. aslında bu zaten apaçık bir gerçek. insanların vizyonları dar, eğitimsizler ve hak ettiklerinden fazla para almaktalar.

diğer kulüpler beni ilgilendirmiyor ancak beşiktaş'ın yukarıda bahsettiğim konularda artık modern futbola ayak uydurması gerekmekte. bana göre türkiye'de bu konuda kötünün iyisi olarak beşiktaş gösterilebilir. genç ve yerli futbolcuların kadroya monte edilmesi, yerli kadro yapılanması beşiktaş'ın yapmak istediği, en azından bu konuda samimi bir çalışma sergilediği konular. ama maalesef birçok konuda olduğu gibi, bu konuda da yetersiz kalınmakta. bunun en büyük sebebi de malum geçmiş dönem borçlanmaları.

fikret orman ve yönetiminin çalışmalarına ise genel olarak, modern futbola ayak uydurmuş takımlardan biri olma açısından umutla bakıyorum. bana göre adaletin olmadığı bir yerde başarılı olunmak isteniyorsa, herkesten önce adil olabilmeyi başarmak gerekiyor. paranın arkaplanda olması gerekiyor. ve tabii ki yabancı yeteneklerden daha az maliyeti olan yerli gençleri bulup takıma monte etmek gerekiyor.

yerli gençlerden sonra ise dış dünyaya açılıp, farklı farklı ülkelerde futbol okulları kurularak, yabancı gençlere de el atılabilir, atılmalı da.

umarım bu konular sadece beni rahatsız etmiyordur. kulübümüzde de bunları düşünen ve bu konuda bir şeyler yapmak isteyen insanlar umarım vardır. başkanımız fikret orman'ın kulübe altın çağ yaşatacağına inanıyorum... ama bunun için hatrı sayılır bir zaman gerekmekte. bir de sabır...
  • leipzig'i grubun zayif halkasi olarak gormekten vazgecmek lazim, savunmada ileride basan, cok cesitli hucum planlari olan ve 90 dakika boyunca tempo yapabilen bir takim. benim tahminim, grupta galibiyet alamayacagimiz tek takim onlar olacak. ozellikle deplasmandaki mactan cekiniyorum ben. monaco ve porto'yu iceride veya disarida yenebiliriz ama eger maclarini izlediyseniz leipzig bize cidden ters gelecek bir takim.

guzel bir analiz;
    https://tardini.co/…eni-bir-güç-doğuyor-15e78de5c14
  • evet sevgili beşiktaşlılar, "porto çok abartılacak bir durumda değil", kümede kalma mücadelesi veriyorlar...........
    porto ligdeki 4 maçını da gol yemeden ve toplam 9 gol atarak 12 puanla tamamladı.........
    ama porto işte, basar geçersiniz siz bam bam bam............
  • bugün karabükspor ile karşılaşacak olan takımım. zor bir deplasman olacaktır ancak milli takım arasının yaramış olduğu umuduyla 1 farklı kazanacağımızı düşünüyorum. cenk ve oğuzhanın en az 1 gole katkıları olacaktır.
  • taraftarının gurur duyduğu pinti transfer sezonu hikayeleri, yerini başarısız geçecek 2 sezonun ardından istifa söylemlerine bırakacak olan kulüp. bu yıl galatasaray topladı kadroyu , seneye fenerbahçe toplar ve tinerspor hakettiği 3.lük derecesine dönecektir.

olum mal mısınız ya 1,5 milyar tl borcu olan kulup son 3 sezonudur 3 5 milyon kâr ediyor diye seviniyor adam. para parayı çeker arkadaşım. öyle ucuza oyuncu alayım vurayım geçeyim, yok artık öyle bir dünya. doğru geçtiğimiz 2 sezonda olmuş olabilir ama bundan sonra olmayacak sende biliyorsun. seneye ali koçla beraber fenerde güçlü bir kador kuracak ve fiko hakettiği babayı alacaktır.
hesabın var mı? giriş yap