• turkiyede imuneks adiyla mustafa nevzat tarafindan satilan urun.
  • bir de solgar firmasının beta 1,3 glukan ürünü vardır rakip. web sitelerinde "solgar felsefesi" diye bir de butonları vardır bunların.
  • beta-glukan ekmek mayası hücre duvarından elde edilen bir poliglükoz molekülüdür .beta glukanın bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı etkisi vardır.beta glukan ekmek mayası dışında tahıl ve mantar gibi farklı kaynaklardan da elde edilebilir.beta glukan akyuvar hücrelerinin daha etkin ve hızlı savunma yapmasını sağlar. vücut direncini artırarak, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • infeksiyonlara karşı savunmadan sorumlu makrofaj, granülosit ve monosit gibi beyaz kan hücrelerini aktive eder ve vücutta hasarlı dokuların iyileşmesine destek olur.
  • 'beta-glukanın bildirilen harhangi bir yan etki veya toksik etkisi yoktur' der imuneks'in prospektüsünde.
  • bir süredir solgar firmasının haplarını kullanıyorum. çabuk hasta oluyorum, çabuk yoruluyorum, işten çıkıyorum enerjim kalmıyor falan diye doktor tavsiyesiyle aldım. gerçekten işe yaradığını söyleyebilirim kışın kendini biraz göstermesiyle griple selamlaşıp yaz gelene kadar da vedalaşmayan ben doğru dürüst hasta olmuyorum artık. dilimde, ağzımda çıkan yaralar, aftlar geçti. bir yerim kesilse -ki çok sakarım sık başarırım yani- çabuk düzeliyor falan. yorgunluğumun pek geçtiğini söyleyemem ama çok çalışıyorum onun ilacı işi gücü bırakıp tatil beldesine yerleşmek bence. kısacası otoimmün hastalığınız falan yoksa tavsiye ederim kendilerini.

böyle de anlatıyorum hasta olmuyorum diye ama nazar falan değmez inşallah :p
  • bağışıklık sistemi açısından önemli bir gıda takviyesi. sanırım etkili olması için günde en az 100mg alınması gerekiyor. konu ile ilgili bir makale:
    http://yazarkafe.hurriyet.com.tr/…-beta-glukan.html

önemli edit: bu tarz gıda takviyelerini almadan önce mutlaka hekiminize danışın ya da hekim kontrolünde kullanın. normalde gıda takviyesinin bir zararı olmadığı görüşü yaygın ama amerika'da yakın zamanda yapılan kontrollerde bazı gıda takviyelerinin içerisinde olması gereken maddelerin hiç olmadığı ya da çok düşük miktarlarda olduğu saptanmış.
    bağışıklık sisteminizi optimum seviyede tutmak için sağlıklı ve doğal yolları tercih etmek en iyisi. tabii doğal yollarla beslenme düzeni ve şeklinizi de bir hekime danışarak yapmanız en sağlıklısı. sonra karaciğerinizi üzmeyin ciğerlerim. son olarak da bir doktor klişesi; kafana takma, stres yapma.
  • internette konuyu okurken ligone marka olanına senelerce devam edeni gördüm, etkisini yitirdi yazmış. doktoru dediğine göre, 3 ay kullanıp başka multivitamine geçmek gerekiyor zaten. ligone ya da başka marka beta glukan kullanıyorken de ayrıca vitamin kesinlikle alınmıyor. çocuklar da kullanabiliyor (6 aydan büyük olanlar).
    uykularımı daha verimli hale getirdi, hasta olacak gibiyken uykuya yatıp sağlam kalkıyorum.

sürekli hastalanan insanlar doktora danışıp kullanabilir, tavsiye ederim.

solgar'ın bu türünde çok az vitamin var, konuya odaklanmış. ligone çok zengin içerikli ve solgar günde 2, ligone 1 adet alındığı için aynı fiyat hemen hemen. ligone en iyisi gibi görünüyor.
  • "çözünebilir besinsel liflerden biri olan ß-glukan, yulaf endospermi boyunca yayılmıştır ve hücre duvarlarının %75'ini oluşturur. kolesterol seviyesini azaltıcı etkileri olduğu kanıtlanan yulaf gamları son yıllarda büyük ilgi çekmekte."
    (bkz: yulaf)
hesabın var mı? giriş yap