• saldırgan sokak hayvanlarına (ne yazık ki) ve gasp, tacize karşı savunma amaçlı kullanmanın ve taşımanın yasal olup olmadığını merak ettiğim hede. bu konuda bilgisi olan var ise lütfen mesaj kutumu yeşillendirsin.
  • kadir şeker olayından da gördüğümüz üzere, bıçak yerine taşınması gereken nefsi müdafaa gereci. arabamda ve her montumun cebinde birer tane var.

bir kere de kullanmışlığım var. orospu evladının birinin nefesini kestikten sonra yalvartana kadar dövmüştüm. peşinen söyleyeyim, adam 60 santimetrelik beyzbol sopasıyla geliyordu üzerime.
  • 3 gün önce bir grup adamın küfür etmesi ve nediyorsun dememle beraber üzerime hepsi birden yürüdü bir tanesini bir tekmeyle düşürdüm diğerine yumruk attım ama diğer 3 tanesi daha seri daranıp vurdular. yere düştüm belime tekme attilar. cebimdeki gazı çıkarıp sıktım hepsini dövdüm polisi aradım. ifadelerinde biber gazı kullanmak delikanlılık degil sikayetciyiz demiş. tabi 5 kişi saldırmak delikanlılik degilmi? neseki şirket 2 avukat göndermiş polis serbest bıraktı. kaburgamın birtanesi çatlamış eğer 1 yıllık crossfit geçmisim olmasaydı daha ciddi yaralanabilirdim. yalnız vurduğum 2 adamın birinin cenesi yerinden oynamış digeride işerken 1 ay acı çeker heralde. ama gaz kullanmasaydım bellkide hayatta degildim.
  • evet arkadaşlar bir makale okurken, aşağıdaki kaynaklarda denk geldiğim durum. türkiye; 2012, 2013 ve 2014 yılları arasında dünyada en çok biber gazı kullanan ülkesiymiş.

hadi 2013'te gezi olayları sebebi ile sokaklardaki çapulcu sayısında bariz bir artış vardı. ondan dolayı 2013 yırttı diyelim. ama, acaba 2012 ve 2014 yıllarında neden böyle oldu?

öte yandan, 2014 yılında türk polisi 365 günün 224 günü biber gazı kullanmış (bkz: sıkarım vallaha).

ek olarak, 2002 yılından 2013 yılına kadar türkiye’de toplam 628 ton göz yaşartıcı gaz kullanılmış ve bunlara yaklaşık 21.2 milyon dolar ödenmiş (bkz: 21.2 milyon dolar para mı lan it).

artık bunun sebebinin; millet olarak acıyı sevdiğimizden mi, reisi cumhurumuzun al ver ekonomiye can ver politikasından mı, yoksa bazı kendini bilmezlerin savunduğu gibi türkiye’nin otoriterleşmesinden mi kaynaklandığını bilmiyorum.

son olarak, raporun diğer yıllar için olanını bilen varsa yeşillendirsin lütfen. okuması heyecanlı vallaha (bkz: vatandaşı olmasan aslında eğlenceli ülke).

http://www.bibergaziyasaklansin.net/…yrapor2014.pdf
    https://www.milliyet.com.tr/…azi-kullanildi-1572415
  • konya’da oynanan galatasaray-eskişehirspor ziraat kupası final maçından önceki olaylar esnasında maruz kaldığım gaz.

çok afedersiniz insanın gözünü ve boğazını zkiyor.
  • savas sirasinda kullanimi yasaklanmis ama yurt icinde kanunlari uygulamak ve kalabaliklari kontrol etmek amaciyla serbest birakilmis olan kimyasal silah.

"the chemical weapons convention of 1993, signed by almost every country in the world, banned the use of tear gas on battlefields but allowed the practice for domestic law enforcement and crowd control."

https://eu.usatoday.com/…s-and-migrants/2133144002/

dusman askeri uzerinde bile kullanilmasinin yasaklandigi bir kimyasal silahin, devletlerin kendi sivil vatandaslari uzerinde kullanmasinin serbest olmasi enteresan.
  • savunma amaçlı olarak kullanmanın yasal olup olmadığı ile ilgili farklı bilgiler ve entryler olan gereç.

net bilen birisi entry girebilir mi? herkes faydalansın.
  • iyi ki var!

az önce evimden 100 metre uzaklıktaki tekele sigara almaya gittim. çöp dökmeye bile gitsem yanımdan biber gazını ayırmıyorum iyi ki. sigarayı aldım dönüş yolundayım. bir tane dallama, artık içkili midir ne boktur bilmiyorum. "bir bakar mısın? " dedi. duymamazlıktan geldim. sonra ısrarla peşimden gelip "lütfen bakar mısın?" deyince sağ cebimde hazır olan biber gazını çıkarıp sıktım. arkama bile bakmadan koşar adım evime geldim.

bu şerefsizlerin yüzünden sigara almaya bile çıkamayacak mıyım?
    beter olsun köpek.
  • iddia: biber gazı kimyasal bir silahtır, savaşta bile yasaktır.

gerçek: halk arasında genel adı biber gazı olarak bilinen gaz el spreyi, gaz el bombaları ve gaz fişeklerinin içeriği cs ve oc olmak üzere ikiye ayrılır. etken maddesi biber olan oc gazı tamamen organiktir. cs gazı ise ülkemizde envanter dönüşümünün hantallığı sebebiyle tedavülden yavaş yavaş kalkmakta olan kimyasal göz yaşartıcı gazdır.

ancak özellikle gezi parkı olayları sonrasında toplumsal olaylara müdahale esnasında oc gazları kullanılmaktadır. mühimmat yetersizliği yaşanmadığı sürece cs gazı atılmaz.

üretici firmanın kullandığı biber türüne göre rengi farklılık gösterebilmektedir.

bunun dışında yukarıda bir arkadaş jenix mi nato mu diye sormuş. nato cs'dir, jenix oc. ülkemizde nato marka gaz el spreyinin üretimi yasaktır. kolluk kuvvetleri envanterinde jenix marka kullanılmaktadır.
  • bugün jenix marka olanından edindiğim şey.
    dokunanı yakarım, ciddili.

ee ne demiş adamlar?
    ateş ederim
    manyak gibi ateş ederim!
hesabın var mı? giriş yap