• biliyorum sana giden yollar kapali
    ustelik sen de hic bir zaman sevmedin beni

ne kadar yakindan ve arada ucurum;
    insanlar,evler,aramizda duvarlar gibi

uyandim uyandim, hep seni dusundum
    yalniz seni, yanliz senin gozlerini

sen bayan nihayet, sen olumum kalimim
    ben artik adam olmam bu derde duseli

simdilerde bir kopek gibi kosuyorum ordan oraya
    yoksa gururlu bir kisiyim aslinda, inan ki

animsamiyorum yari dolu bir bardaktan su ictigimi
    ve icim goturmez kenarindan kesilmis ekmegi

kac kez sana uzaktan baktim 5.45 vapurunda;
    hangi sarkiyi duysam, bizimcin soylenmis sanki

tek yanli ask kisiyi nasil aptallastiriyor
    nasil unutmusum senin bir baskasini sevdigini

cocukca ve seni uzen girisimlerim oldu;
    bagisla bir daha tekrarlanmaz hicbiri

raslasmamak icin elimden geleni yaparim
    bu boyle pek de kolay degil gerci...

alisirim seni yalniz duslerde oksamaya;
    bunun verdigi mutluluk da az degil ki

cikar giderim bu kentten daha olmazsa,
    sensizligin bir adi olur, bir anlami olur belki

inan belli etmem, seni hic rahatsiz etmem,
    son istegimi de soyleyebilirim simdi:

bir geceyarisi yaziyorum bu mektubu
    yalvaririm onu okuma carsamba gunleri

cemal sureya
  • karşılıksız aşkın acısını en güzel anlatan şiir.her okuyuşta insanın boğazına birşeyler düğümlenir,gözlerine yaşlar dolar;içinizde birşeyler sızlar durur şiir kafanızda yankılandıkça.
  • radio mydonose'da pazar günleri bir programda sevda sözlerinin baştan sona okunmasıyla tanıtılan cemal süreya şiirlerinden, my immortal'dan sonra çalınmış, son şiir niteliğinde okunmuş pek güzel şiir.
  • koca bir oftur bu şiir. hayatın kendini yenilemediği noktaların kırılma noktasıdır.*
  • "simdilerde bir kopek gibi kosuyorum ordan oraya
    yoksa gururlu bir kisiyim aslinda, inan ki

animsamiyorum yari dolu bir bardaktan su ictigimi
    ve icim goturmez kenarindan kesilmis ekmegi "

der cemal süreya. "evet bu işte" dersiniz. "inan ki ben de böyleyim"

gururun elden bırakılmadığı, duyguların yudum yudum boğmadan verildiği, karşısındakini düşünerek yazılmış bir şiirdir bu. sevgi şiire yansımıştır sanki. "seni seviyorum, özür dilerim" der gibidir.
  • biliyorum sana giden yollar kapali
    ustelik sen de hic bir zaman sevmedin beni

her kırıklığın bir tarifi kırılan herşeyin ise tamiri mümkün mü, değil elbet. herşeyin bu kadar farkında bir insanın vazgeçemediği, gündüzleri aklından, geceleri hayalinden çıkaramadığı bir insanı sevmenin bundan daha iyi anlatılması, daha net ifade edilmesi mümkün mü, sanmıyorum.

üstad bu şiirle platonik dediğimiz ve hep sahte bulduğum bir kelimenin, daha doğrusu özünde aşkın tarifini o kadar iyi yapmış ki.

biz şimdi ayrıldığımız ya da bir türlü kavuşamadığımız, reddedildiğimiz sevgililerimize 2 bira içtikten sonra sms ile ne mesajlar atıyoruz, çoğunlukla rahatsız ediyoruz, değil ki bırakıp başka bir şehire gitmeyi, bunu yenilmek olarak algılayıp elimizden geleni ardımıza koymuyoruz çoğu zaman.

sen bayan nihayet, yani son noktam, uğraştım, üzdüm seni ama tek bir dileğim var diyor üstad, çarşamba akşamları ne yaşandıysa artık aralarında, ve nasıl acıtacaksa belki de bu şiiri bayan nihayeti, yalvarırım okuma onu çarşamba günleri.

kendi adına değil, kendisi için değil ve eminimki yaşanmışlık payı yüzde doksan olan bir şiiri bu cemal süreya' nın.
  • cemal süreya' nın -bayan nihayet' ine seslenmesinden olacak- şiirleri arasındaki en berduş şiiridir. üstü kapalılıktan, imgelemlerden uzak, olabildiğince şairin içinde bulunduğu gerçekliğine yakın bir durum tespiti gibidir. ve bence bir şiir bile değildir. olsa olsa arz - ı haldir. bu şiirdekiler -çoğu hissiyatlı erkek gibi- bir erkeğin "evet yıllarca aradığım kadını buldum!" dediğinde hissettiğidir. ve de öyle bir söz eder ki kendinden, bulunduğu durumdan, halini anlayamamak mümkün değildir. ah evet bir de tabi ki kişiye üzüntü verir. ama anlatılamayacak kadar da özeldir. ne bileyim işte yani çok güzeldir.
  • gece yarisi okundugunda insanin kalbinde bir yarik acabilen, sesli okunursa sesli ya da sessiz aglatan, yillar sonra cemal sureya'nin sevda sozlerini tavaf ettiren siirmektup. sonsuza dek giden haikularla bezelidir sanki.

ps: karsiliksiz askta bayan nihayetin 'bayan ihanet' olarak algilanabilirligi de unutulmamalidir. kalp daha fazlasina dayanamaz. *
  • çaresizliğin zirvesi. tek başına bir kitaptan daha anlamlı olan cemal süreya şiiri.

''alisirim seni yalniz duslerde oksamaya;
    bunun verdigi mutluluk da az degil ki''
  • (bkz: muhtesem)
    yok boyle bir siir. ne yazsam yetersiz kalir.
    cemal sureya iste. o sevince boyle sever, anlatinca boyle anlatir.

ne zaman okusam, ilk kez okumusum gibi hissederim bunu.
hesabın var mı? giriş yap