• hayatın planlarınızı sinsice sabote etmesidir.
    fazla üstünde durunca olmayacağını bildiğinizden çok fazla istemiyormuş taklidi yapmak zaman zaman işe yarayabilir.
  • bir de şöyle bir açıklama sık sık yapılır. bir şeyi gerçekten çok isteyip daha gerçekleşmeden olmasını istediğiniz şeyi kafanızda yaşayıp bitirirseniz evren bunu olmuş farz eder ve siz gerçek hayatta yaşayamazsanız.
  • karşına çıkan engelle alakalıdır. karşına çıkan engel ile istekler arasında doğru bir orantı vardır, biri arttıkça diğeride artar. sonra herşey rezil olur...
  • olmaması; çok istenen şeyin "hayırsız" olmasından dolayı olmamasına yorumlanır çoğu zaman.
    "hayırlıysa olsun" sözünün bir nevi anasıdır. çok sevdiğin birisine kavuşamamak, çok istediğin ve tam başlayacağın bir iş için son dakika gelen "maalesef olmadı", hayalindeki evi, arabayı almayı düşündüğün banka kredisinde, herşeyin tamam gözükürken onay çıkmaması gibi durumlarda, öncelikle yakınlarında bulunan en samimi dostlarına açtığın zaman sıkıntını, sanki hep senin başına gelirmiş gibi bütün bunlar ardı ardına, yakınırsın. "çok istiyorum, çok istiyorum ama bir türlü olmuyorrrr". dudak büken smileyi de eklersin.
    kendinle kaldığın yalnız zamanlarda, soruyor musun kendine dürüstçe - çok mu istedin gerçekte?
    çünkü istediğin şey yürekten ise, olmaması nâfile.
  • bir yerde okumuştum da "hayatın sen bakarken soyunamıyorum" deme şekli gibi bir şey olsa gerek.
  • mörfi yasalarinin temelini teskil eden doga yasasi.
  • uzerinede cok calistiginiz bir planın, icinizden gerceklesmesini cılgınca dilediginizde, tum aksiliklerin arka arkaya yakanıza yapışarak olayın gerceklesmesine mani olma durumudur. sanki ne kadar cok isterseniz o kadar cok aksilik yasanıyor hissiyatına kapılıp rabbim beni deniyor musun diye isyan noktasına gelirsiniz. ama bu durum anca o plandan vazgectiginizde kendi kendine duzeliverir.
  • biz buna kısaca "gerçek hayat" diyoruz..
  • normaldir. zira bir seyi oldurmak icin degil cok istemek degil, sadece kirk defa soylemek yeterlidir*.
hesabın var mı? giriş yap