1 90 lik hobbit

  • 206
  • 2
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

şener şen'in rol yapamaması

şimdi bir adam düşünün; oyuncu bir babanın oyuncu oğlu. istanbul şehir tiyatrosu’nda 1967 yılında oynamaya başlamış. yanı sıra yeşilçam filmlerinde küçük küçük roller almakta.

1975 yılında yeşilçam'ın kült filmi hababam sınıfı sınıfta kaldı filminde, toplamda yaklaşık 5 dakika görüneceği badi ekrem rolünü almış. bu rol filmin 7. karakteri. ancak öyle bir karakter yaratmayı başarmış ki şener şen, bu gün herhangi birine "hababam sınıfından üç kişi say" dediğinizde; istisnasız badi ekrem'i söyletmeyi başarmış. sadece 5-6 dakika göründüğü, 91 dakikalık filmdeki en akılda kalıcı karakterlerden birini yaratmak, oynamak; sıradan bir oyuncunun becerebileceği bir şey değil.

bu roldeki başarısı ve kemal sunal ile uyumu ona başrol fırsatı sunmuş. 1976 ylında kemal sunal ile tosun paşa filminin başrolünü paylaşmış. bu güzel ortaklık süt kardeşler, şabanoğlu şaban, çöpçüler kralı, kibar feyzo gibi filmlerde devam etmiş. bu filmlerde sergilediği hain, cin fikirli, palavracı, sevimli kötü adam rolü o kadar sevilmiş ki; kemal sunal’ın ardından ilyas salman’la da bir dizi filmde başrol almış.

oynadığı rollerdeki karakterler temelde aynı kişilik özelliklerine sahip olsa da; her birine toplumsal statüsüne göre değişken tavırlar eklemiş. örneğin, badi ekrem’in duruşuyla, kumandan hüsamettin’in cakası; ya da ziya’nın mimikleriyle şakir’in kahvede oturuşu birbirinden kopuktur. kısacası kemal sunal’ın ya da ilyas salman’ın düştüğü, ismi, işi ne olursa olsun aynı oyunu oynama hatasına düşmemiş. hep bir öncekinden farklı oynamış.

bazen filmin önüne geçen performanslar sergilemiştir. aynı ekibin oynadığı diğer filmlere göre vasat bir film olan ve ismi pek çoklarınca hatırlanmayan gülen gözler filminde canlandırdığı yan karakter vecihi ikonik bir performans olmuştur.

kısacası sadece kabadayı ve av mevsimi filmlerine bakarak şener şen rol yapamıyor demek, sevimli bir tabirle ineklik yapmaktır.

ekleme: metin akpınar başka bir konudur. onu da ayrıca yazmak boynumun borcudur.

devamını okuyayım »
21.08.2013 12:28