feministim ben

  • 1204
  • 2
  • 2
  • 0
  • evvelsi gün

babanın anne kadar sevilmeme nedeni

bir sebebi de ataerkil toplumda yaşamamız olabilir. mide bulandırıcı değil mi? anneler fonksiyonsuz aracılardır bu ülkede çocuklar ve babalar arasında. bir şey için önce anneye danışılır, bunu babaya o iletir. baba, erkek ya, adam ya, çocukla muhabbet olmaz. onun basamağına inmez, çocuğu da kendi basamağına kabul etmez. ne gerek var böyle şeylere halbuki.

kızsınız mesela, sevgiliniz var. bunu babanıza bu ülkede anlatmanız çok zor, bir ihtimal annenizle paylaşırsınız. babanız bilmez bunu. e anneyle yakınlaşırsınız daha çok. sizin kahrınızı da o çeker, sevincinize de o ortak olur. erkeksiniz mesela, babanızın arabasını kullanmak istersiniz, anneniz babanızın basamağına çıkar.

ne mide bulandırıcı şeyler.

annemle babam ben çok küçükken boşanmıştı. hiç uğraşmadım böyle kepazeliklerle. babamı ben de pek sevmezdim, sevsem bile annem kadar sevmezdim asla. ama saydığım sebeplerden değil, birlikte yaşamamış olduğumuzdan. iyi ki de ayrıymışlar. dik başlı biriydim ben. diğer ataerkil türk babaları gibi bana höt möt yapsa girerdik birbirimize. ben gerizekalı mıyım siktiriboktan şeyler için izin alayım. babasının köpeği olan kadınları ve erkekleri, en basit şeyler için anne babasından izin alan insanları hiç sevemedim, hiç anlayamadım. öfkeliyim bu konularda çünkü kimse bu adı koyulmamış tiksinç kuralları bozmadığı, karşı gelmediği için ülkece hâlâ bu durumdayız. tek sebep bu değil elbette ama etkisini inkâr etmem de ettirmem de.

devamını okuyayım »
11.08.2013 19:12