sametc

  • 6185
  • 56
  • 5
  • 0
  • 4 gün önce

insider trading

yasal mı? hem evet hem hayır...

örneğin benim vakko yönetim kurulunda bir tanıdığım var. öğlen yemek yiyoruz. bu yemek yediğim tanıdık benim borsada yatırımcı olduğumu bilmiyor ve ben onun ağzından bal çalıyorum. bilgileri kestirme yoluyla alıyorum. daha sonra gidiyorum halkbankasından 10 ayrı hesap açtırıyorum. bu 10 ayrı hesabın her birine 1000 lira koyuyorum ve yatırımı yapıyorum.

ve bingo: ihracat rakamlarını açıklayan vakko 28 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını bunun 14 milyon dolarının kâr olduğunu açıkladı.

burada ben suçlu oluyorum. ama kanıtlanırsa suçluyum. kanıtlanması en zor olaydır insider trading. ama kanıtlanırsa da en büyük suçtur. eğer vakko yönetim kurulu üyelerinin telefonlarını dinlemiyorlarsa ve takip etmiyorlarsa... gerçi borsaya açılmış bir şirketin yöneticisi finansla ilgilendiğini bildiği adamla bilgileri paylaşır mı orası da var.

bir de şöyle bir örnek var yasal anlamda kulak misafirliği:

imkb borsa lokantasında yemek yiyorsunuz. ikinci seans'ın açıldığı vakit ve yemekhanede kimse yok. brokerler hisse ve pozisyon peşinde... sametc ise yemekhaneye gidiyor. yemeğini alıyor. masaya oturuyor. sametc öğrenci tipinde bir adamdır. bir kaç broker tipli adam yemeğe geliyor. sametc'nin bir masa ötesine oturuyor. bu brokerler sametc'nin öğrenci tipinde gözükmesine güvenerek rahatça spekülasyon yapmaktadırlar. sametc'de onları dinlemektedir. sametc'ye bakın tam bir şerefsiz. adeta öğrenci gibi dolaşarak brokerlerin muhabbetlerinden spekülasyon ve insider trading topluyor. neyse brokerler akbank'ın son çeyrekte kâr açıklayacağını ve eski imf avrupa bölgesi başkanını yönetim kuruluna alacağını söylüyorlar. bunu da yakın bir arkadaşından duyduğunu söylüyor. sonra her biri kalkıyor. gidiyor. sametc'de orada laptopunu açıyor. bir yandan yemek yerken bir yandan da yatırım hesabındaki miktarın %85'ini (sağlam bilançolu banka olması sebebiyle zarar etse bile az zarar edeceğini biliyor elbet) akbank hissesine yatırıyor.

saat: 16:45 akbank çeyrek kârının 652 milyon tl olduğunu açıklıyor ve bunu borsaya bildiriyor. ardından 17:15'de de imf eski avrupa bölge başkanını yönetim kuruluna aldıklarını açıklıyorlar.

işte o yemekte spekülasyon yapan brokerlerin ettiği kâr kadar ben de kâr edersem sermaye piyasası kurulu beni değil onları insider trading'den suçlu buluyor. ben de insider trading yani içerden bilgiyle kâr ediyorum. ama kulak misafirliği ile :)... o spekülasyonu yapan brokerleri tanımıyorum. o yüzden suçlu olup hapse girecek olan onlar. ben değil.

işte insider trading böyle birşeydir. kanıtlanması zor ve suçlunun hangisi olacağını bulmak zor.

devamını okuyayım »
06.12.2010 12:05