whokares

  • azimli
  • hırçın golcü (295)
  • 1678
  • 26
  • 5
  • 0
  • dün

yunanistan

şu dönem içinden geçtikleri süreç konusunda zerre zempati beslemediğim sorumsuz ülke.

isterseniz 2008 senesine gidelim. o dönemin global krizinden sonra ortaya çıkan skandalı kaçınız hatırlıyor? yunan hükümetinin goldman sachs'ın da yardımı ile ab'yi nasıl aldattığını, borcunu nasıl olduğundan daha az gösterip altına imza attığı ab regülasyonlarını nasıl çiğnediğini kaçınız hatırlıyor?

goldman sachs yunanistan'ın borcunu gizlemesine nasıl yardım etti.

adamlar hesap defterlerini yalana bağlayıp bütün dünyayı kandırırken bir de ab parası ile olimpiyat düzenledi, kendilerince prestij yaptı. oh ne güzel. sen wall street'i de kullanarak yalan üzerine yalan söyle, üyesi olduğun bütün ab kurum ve kuruluşlarını dolandır, bütün bunları yaparken kendi üretmediğin, dışarıdan senin kredibilitene güvenilerek verilen paralarla dünyanın en tembel toplumunu ortaya çıkar, bunun adını da "solculuk" koy, sonra senin ne mal olduğun ortaya çıkınca zırıl zırıl ağla.

aslında olay o kadar basit de değil.

yunanistan'ın muhasebe yalanlarından sonra bile ab bunlara yardım elini uzattı. uzatmak zorundaydı. yunanistan akarsuda boğulup giderken kendine atılan ipe tutundu, ama tutunurken bir takım sözler de verdi. gelin görün ki o sözlerin hiç biri tutulmadı. kdv sistemi yeniden yapılandırılmadı. adalar vergi kaçırmak isteyenler için birer cennet olmaya devam etti. emeklilik ile ilgili verilen sözler yerine getirilmedi. özelleştirmede hedeflenen 60 milyar euro yerine sadece 2-3 milyar euro'luk sembolik adımlar atıldı.

tekrar geri bir adım atıp büyük resme yeniden bakalım:

. akrabanıza ev alması için peşinat borcu verdiniz. akrabanız mali durumunun çok iyi olduğunu, endişelenecek bir şey olmadığını söyledi, hatta size yazıcıdan alınmış gelir/gider çıktıları gösterdi. bunların hep yalan olduğu anlaşıldı.

. akrabanız sizin paranızla aldığı evi satıp bütün parayı yedi. eşine silikon yaptırdı, çocuklarını disneyland'e götürdü, en güzel otellerde kaldı.

. para bitince yalvar yakar size geri gelip üç aylık kira parası istedi.

. siz de "bu son olsun, ama sen de şu lüks harcamaları bir kıs" diyerek kötü olmamak adına yine yardım ettiniz.

. akrabanız yine en lüks restoranlara, en kaliteli giyeceklere harcadı parayı.

. ev sahibi kapıda. diğer alacaklılar da ortaya çıktı. akrabanız çok kötü durumda.

. akrabanız "ben aslında solcuyum lan. yaşasın sosyalizm! ben kendi paramı basıyom artık'" diye çıktı ortaya. zamanında aşırı dinci hasan mezarcı'nın hapisten hz. isa'ya dönüşmüş şekilde çıkması gibi.

kusura bakmayın ama, bu akrabanız daha dersini almamış. bu tipteki insanların biraz yamulmasına izin vermek gereklidir. başka türlü anlamazlar.

yunanistan'ın durumu da üç aşağı, beş yukarı budur işte.

devamını okuyayım »
30.06.2015 15:42