şükela:  tümü | bugün
  • 5-6 yıl önce dutluk halinde olan, fakat bugün yüzbin dolarlık evlerin yapılıp satıldığı çankaya nın bir mahallesi
  • ankarada, gaziosmanpaşa ile çankayanın arkasında kalan gayrimenkul konusunda gittikçe prim yapan bir semt...
  • gayri menkul konusunda yaptığı primin iki katını, hırsızlık konusunda yapan semt. bir gecede 30 küsür hırsızlık olayının yaşandığı bir yer burası. benim şu an ikamet ettiğim apartmana son bir yılda 4 kere girildi. hırsızlık işi o kadar yaygın ki, etrafta bir yıldan uzunca süredir esnaflık yapan ve soyulmamış olan çok az yer varmış, esnafın yalancısıyım ben de...

ha ama bütün bu hırsızlık olayları da aslında gayet normal, denildiği gibi etraf her ne kadar süper lüks dairelerle kaynıyor olsa da, semtin etrafı tamamen gecekondu mahalleleriyle çevrili.

yok "pis fakirler, hepsi hırsız" demeye çalışmıyorum, ama ben o gecekonduda yaşıyor olsam ve evime yüz metre ilerideki havuzlu dairelerine, yüzlerce milyarlık arabaları ile gelip gidenleri görsem, benim de gözüm döner...

ha bu arada "ankara'nın en güvenli sitesi" addedilen yüksek mahkeme konutları mıdır ne karın ağrısıdır, o da bu semtte, hem de hırsızlık olaylarının en sıcak olduğu bölgeye yürüyerek on dk mesafede.

böylesi de dengesiz bir yerleşim birimdir bu semt işte.

not: evet geçen hafta yine hırsız girdi apartmana. netice itibari ile topluca delirmek üzereyiz. adamlar bir de büyükten küçüğe geri sayıyolar. 4 no lu daire, 3 no lu daire ... gibi. yok bu hesaba göre bu hafta sıra bizde ama... haydi hayırlısı sevgili günlük.
  • nedendir bilmiyorum ama sanıyorum ankara'da akşamları en çok silah atılan* mahalledir. neredeyse iki senedir bu mahallede oturuyorum ve rahatlıkla söyleyebilirim ki silah atılmadan geçen gece sayısı bir elin parmaklarını geçmez. üstelik silah atmak için milli maç, düğün vb. de aranmıyor. özellikle çevre yoluna doğru iyice artıyor atışlar, çözemedim arkadaş kim bu psikopatlar.

hayır bir de mahalle sözde "elit" bir yer. pek çok sakini yabancı elçilik çalışanı. herhalde şok oluyordur göreve ilk başlayan ama alışıyordur zamanla.

(bkz: hayat ne garip vapurlar filan)
  • istanbul'da olanına kadıköy'den 14b'ye binilerek ulaşılabilir. taksi de tutulabilir elbet.
  • istanbul'da esenler'e bağlı bir mahalle. belediye otobüslerinde sürekli üçyüzlü ile beraber anılırlar.
  • 8 senedir ikametgah ettiğim yer...bunun dışında bol bol lojman vardır buralarda...
  • dogup büyüdügüm, serpilip eşek kadar oldugum yer (esenler'de olanini diyorum)...

aslinda birlik mahalleli sayilmam tabi... ben minik bir cocukken esenler ilcesi aslinda bakirkoy'e bagli "esenler köyü" idi... birlik mahallesi falan da yoktu, oraya ninehatun mahallesi deniliyordu...

sonra esenler bakirkoy'den koptu, gungoren'e baglandi, ardindan bagimsizligini ilan edip ilçe oldu... bizim ninehatun mahallesi de parcalandi tabi. birlik mahallesi de böylece ortaya cikti.
  • zamanında oralara bir gecekondu dikenin bugün gayrimenkul zengini olduğu bölge. bir apartmanlık arazisi olanalar yarım apartman, 2 apartmanlık olanlar bir apartman sahibi oldular ki sanırsam ankara'nın en pahalı ve özellikle son 5 senede değeri en çok artan muhitlerinden biri. hırsızlığa gelince ise sanırsam 2007 yılında suç oranı olarak ankara'nın en önde gelen yeri olmuştu. özellikle sıcaklığın artmasıyla açık pencere ve balkonlara tırmanan örümcek adamlar yüzünden sanırım en çok klima, vantilator satılan muhitlerden biri haline geldi.
  • arabası olmayanların iki kez düşünmesi gereken ankara mahallesi.
    her ikisini de yaşamış birisi olarak açık ve net bir biçimde iddia edebilirim ki; araba varken ne kadar şaşılacak derecede merkezi bir konuma sahipse, araba yokken de bir o kadar dağ başında.