• dünyadaki bütün borsalar çok ciddi rekorlar kırarken rüzgara eşlik eden borsadır. şu an bist f/k oranına göre emsal borsalara göre kabaca %50 ucuz.
  • (bkz: #68804769)

(bkz: #97198082)

2.5 senenin ardından beklediğim hareket başlamıştır. yarın bist 100 güne tarihi zirvesi ile merhaba diyecek. ancak bu tarihi zirvesi bile 2013'ten gelen dolar bazlı seviyeleri geçtim 2018'deki tarihi zirvesinden bu yana olan enflasyon kaybını düşününce, yatırımcıların reel olarak borsada hala zararda oldukları anlamına geliyor. bu zirvenin üstüne koyacak %25-30 sadece enflasyona karşı olan değer kaybının telafisi anlamına gelecek. borsada bir kazançtan ancak bist-100 150.000 değerini bir gün aşabilirse konuşabiliceğimizi düşünüyorum. açıkçası yarınki zirve geçildikten sonra herkesin işi çok kolay 120.000'lere stopunuzu koyup yükseliş olduğu sürece bu rakamı yukarı çekerek yükselişin keyfini çıkarmak. bu noktadan sonra borsa nereden döner kimsenin bilme şansı yok açık bir trendi bırakıp dönüşü kovalamak açıkçası saçmalıktır. doların döneminin zorlama da olsa duraksadığı faizlerin düştüğü bir dönemde paranın girebileceği tek yer olarak borsa kalıyor. eğer içte seçim kararı dışta da savaş yaptırım vs. gibi şeylere uğramazsak bu yükseliş trendinin en az 1-2 sene devam edeceğini düşünüyorum. tabi ki yatırım tavsiyesi değildir her zaman olduğu gibi yanılmam yine çok mümkündür.
  • bugün %4 değer kaybettiği iddia edilen.

--- spoiler ---

bıst 100
    120.891 % -0,44
    15/01/2020 14:27:54

--- spoiler ---

%1 dahi değer kaybetmemiş. nasıl gözler nasıl beyinler pırıl pırıl.

edit
    üstteki önce %4 diyip sonra editle düzelten ve bir şey olmamış gibi takılan vatandaş için de bugün güzel rekor kırmıştır.
  • tarihinin rekorunu kırarak türkiye'yi her fırsatta yerin dibine sokan hayin kardeşlerimizi üzmüştür. bazıları da diyolar ki rakamın hiç bir önemi yok. tabi canım dolarda zaten 1 tl'di.
  • rekor kırınca ülkenin kalkındığını sanan gerizekalıları göstermiştir.
  • venezuella borsasını hatırlayın batmadan önce ne kadar yükselmişti. unutmayın mal yükselen endekste satılır düşen endekste alınır.
  • dolar bazında rekor için galiba 300k civarında olması gerek ki dövizin sabit tutuyoruz bu senaryoda.

edit: borsa biraz hikaye işi olduğunu biliyorum şuan türkiye nin hikayesi yok. bu yönetim gitmeden de olacak gibi değil. önceden bir ab hikayesi ve ortadoğu ülkelerine örnek gösterilme gibi..... gelişen bir demokrasi gibi olumlu yönlerinin hepsini kaybetti.
  • ekonomide sorunlar olduğu, borsa da riskler olduğu doğrudur ama bist'in rekor kırmasında şaşırılacak bir şey yok. öncelikle rekor yaklaşık iki sene sonra geldi, eski rekor ocak 2018'de kırılmıştı ki kümülatif enflasyonu hesaba katınca (+%33) borsa istanbul'un ocak 2018'deki seviyesinin reel karşılığı 160 bindir. -bu bizi ilgilendiren kısım-

borsanın %60-65'i bıyıklı/bıyıksız yabancı ve onlar borsanın tl cinsi değeri ile değil dolar cinsi değeri ile ilgileniyorlar. borsa istanbul'un ocak 2018'deki rekoru dolar cinsi olarak da yakın zamanın en yüksek seviyesiydi. ( 3.25 cent / tarihi rekor 5.1 cent) bist şu an ise 2.06 cent civarında iken tl cinsi rekor kırdı ! dolar bazlı 2018 rekoruna %35 civarı uzak.

borsa istanbul neden birden bire güçlü şekilde primlenmeye başladı sorusuna gelince küresel borsalar kasım ayının başından beri (4 kasım'daki faz-1 anlaşması haberi ile ralli başladı. faz-1'in bu denli güçlü iyimserliğe temel olması çok makul değil)türk borsası bu ralliye katılamadı çünkü;

-ekim ortasında barış pınarı harekatı gerçekleşmişti ve etkisi devam ediyordu.
    - barış pınarı harekatının etksinden hemen sonra abd'li senatörlerden ciddi şekilde yaptırım tehdidi geldi; senatörler harekete geçemeden abd savunma bütçesinde türkiye'ye yaptırım öngören maddeler yer aldı.
    - caatsa olayı henüz netleşmeden libya gündemimize girdi ki libya'nın fiyatlaması yaşanmadan bir haftadan kısa sürede abd ile iran savaşın eşiğine kadar geldi.

özetle iki ayda jeopolitik risk bombardımanın altındaydı bu sebeple de bizim borsalarımız ralliye katılamadı şimdi arayı kapatıyor.

şunu da eklemek gerekir türkiye normal zamanlarda bile emsal borsalara göre %20-30 ucuz olur ve şu an bu fark %40-50'lerde. şunlarıda eklemek lazım; borsa ralli yaparken alım tamamen yerlilerden geldi.(yabacıların satmaması da bir katılım sayılır.)
  • herkes borsa uçuyor, kaçıyor diye konuşmaya başladığına göre artık ufaktan müsade isteme vakti gelmiştir. hareketin yerli hareketi olduğundan bahsediliyor, yabancı henüz sahaya çıkmadı. he 150.000 bekleyenler için; likiditenin kısıtlı olduğu yerde kısa vade büyük yükseliş beklemek zor. ya yataya sarar, ya da düzeltme is loading. umarım ben yanılırım, beklentisi olanlar kazanır ama böyle düşünüyorum.

düzeltme: (bkz: yaklaşıyor yaklaşmakta olan)

t: ekonomist falan değilim.

adet yerini bulsun "asla yatırım tavsiyesi değildir"
  • dolar bazlı hedefler de verildiyse bu iş tamamdır. bu hafta dananın kuyruğu kopar abd kaynaklı bizi de ilgilendiren bir haberle. hatta gün de belirteyim tam olsun salı veya çarşamba bekliyorum haberi..
hesabın var mı? giriş yap