• dur yav daha çok ilgi çeksin diye en sonda söyleyeceğimi ilk başta söyleyeyim:
    bunun bir çaylak olma, hatta uçma gerekçesi olabildiğini henüz farketmemiş pek çok sözlükçü olduğundan buraya not düşmekte fayda görüyorum.

amaçları çeşit çeşit bunun. sözlük formatıyla ilgisi olmayan bir cümleyi, serzenişi veya akla gelen herhangi bir fikri başına bkz ekleyip yazanlar var mesela:
    başlık: türkiye'nin geri kalma sebebi sol zihniyettir
    entry: (bkz: bir de iktidarda olsa)
    başlık: sevişmek icin kuduran alev alev sabırtaşı kız*
    entry: (bkz: hani nerde)
    (bkz: sevişmek isteyenler elime mum diksin)

şayet bkz fasiliteleri ile konuşurkenki amaç önceki entry'lere cevap yetiştirmekse, bunun da sözlüğe pozitif bir katkısının olmadığında hemfikir olmak lazım. ha bir forumda önceki post'a cevap yazmışsın, ha sözlükte başkasına laf yetiştirmişsin; aralarındaki tek fark senin entry'nin başına bkz ibaresini eklemiş olman, ancak bu seni bir forumcudan daha farklı kılmaya yetmiyor gencadam.
    başlık: 21 aralik 2008 sözlük yazarı akını
    entry: (bkz: bi rahat durun olm coşmayın hemen)

amaç ayar vermekse de bir fark yok. varsa bir meramın, yaz açıkla biz de nasiplenelim. millet de desin vay ne yazmış eleman? ama demek böyle bir beceriye sahip değilsin ki, bkz'la ayara girişiyorsun.
    entry 1: hede hödö
    entry 2: bıdı büdüt
    entry 3: (bkz: olmaz öyle şey uydurma)

bir de aramaya inandırıcılar mevcut. aramadan açılan bir başlığın altına "(bkz: aramaya inanmak)" diye bkz veriyorlar. bkz ile diyalog değil bu gerçi, ama ondan bile beter bence. zira moderator başlığı taşıdığında, bir de bu adamın entry'sini silmekle uğraşacak. başlığı aramadan açan adam bir hatadır etmiş, olabilir; ama altına "(bkz: aramaya inanmak)" diye bkz veren adam, başlık taşındığında entry'sinin moderatorce silineceğini* biliyor, yani moderatore ekstra bir iş daha çıkaracağının farkında. ve buna rağmen yapıyor bunu (bu gruba sadece bkz vererek yönlendirme yapan, buraya değil oraya yazın arkadaşım mesajı veren şahane insanlar dahil değil elbette). mevzunun bir de doğru başlığa bkz verildikten sonra ısrarla hala yeni açılan başlığa entry girmeye devam edenler* tarafı var ki (bkz: aramaya inandırılan başlıkta entry'ye devam etmek), ben bunlara ne desem boş. onlar zaten kendilerini bilenlerden değil.
  • üzerine afiyet winsome arkadaşımız yapardı bir dönem, tepki de almıştı lakin şimdilerde bir sözlük çılgınlığına dönüştü. nasıl mı yapılır; hemen örnekleyeyim.

montofon inek sevici

1. montofon ineklerle cinsel ilişkiye girmekten haz alan, montofonları cinsel açıdan tahrik edici bulan.
    (bkz: bunu yapan insan olamaz)

2. (bkz: hadi canım) (bkz: olur mu öyle şey)

3. (bkz: olur valla) (bkz: neler gördük biz)

4. (bkz: doğru söylüyor) (bkz: ben de gördüm)

5. inek siken. denedim çok güzel oluyor. bu yüzden kendimi örnek gösteriyorum.

6. (bkz: oha) (bkz: bunu yapan insan olamaz)

7. (bkz: sanane lan) (bkz: sana mı sorcam)

8. (bkz: ağzını topla hayvan)

kaptırmışım kendimi.
    neyse, olay anlaşıldı herhalde.
  • örnek olarak $oyle bir senaryo yazilabilir ;

baslik : ahmet amca

1. bizim bakkala hitap etme seklim.
    (denyo, 31.01.2005 13:34)

2. (bkz: ucuncu kisilere birsey ifade etmeyen entryler)
    (malko, 31.01.2005 13:36)

3. (bkz: ucuncu kisi sensin entry de sana girsin)
    (denyo, 31.01.2005 13:37)

4. (bkz: ayar magdurunun basvurdugu kimi yollar)
    (malko, 31.01.2005 13:38)

5. (bkz: ben ayar vermem sikerim)
    (denyo, 31.01.2005 13:39)

6. (bkz: eh eytere bea)
    (zirto, 31.01.2005 13:40)

7. (bkz: iki kisi arasinda ucuncu olmak)
    (denyo, 31.01.2005 13:41)

8. (bkz: begenmediysen okuma)
    (malko, 31.01.2005 13:41)

9. (bkz: sizi biskrem bi de yersker)
    (zirto, 31.01.2005 13:43)

10. (bkz: klavye delikanlisi)
    (denyo, 31.01.2005 13:44)

11. (bkz: gotun yerse)(bkz: adresini vermek)(bkz: ulan)
    (zirto, 31.01.2005 13:44)

12. (bkz: birden fazla yazarin ayni anda ucmasi) (bkz: hat trick) (bkz: hat trick yapmak) (bkz: biraz once yaptigim sey)
    (guru, 31.01.2005 13:45)

(bkz: daha gider bu)
  • trenlerde, vapurlarda karşılaşılan satıcıların her gün yaptığı şey(ney?).

- bakınız şu elimde görmüş olduğunuz saat, bakınız görmüş olduğunuz bu çakı, bakınız şu elimde görmüş olduğunuz kalem seti gibi örneklendirilebilir. bitti mi, bitmedi ile birlikte kulalnarak etki oranı artırmak adettendir.

(bkz: burhan pazarlama)

zorunlu edit: başlık kirliliği olmasın diyerek taşınan entryler silsilesinin arasında olan söz konusu bu entrynin asıl başlığı "bkz vererek konuşmak"tır. böylesi bir tuhaf oldu.
  • şu ekşi sözlükte yıllar yılı çıkarılmış ve sürdürülen ya da çıkarılmış ve sonradan iptal edilmiş her bir kuralı, cezayı, uyarıyı vs anlamışımdır ancak şu güne kadar kesinlikle anlamadığım bir tek bu var. çözemiyorum ben bunu. yani esasında cümle anlamı olarak çok net. üstteki entylere cevap niteliğinde bakınızlar vermek bu statüye giriyor. ancak ucu biraz açık kalıyor bunun. hatta bence fazlası ile açık kalıyor.

ekşisözlükte şuan yaklaşık 2milyon 100bin başlık varmış. bunların en az 100bini zaten saçma sapan başlıklar değil mi? bak rastgele tuşuna basıp 3-5 tanesine bakabilirsin hemen. o günde en az 100 tane açılan saçma sapan başlıklar nedir abi gözünü sevem?
    (bkz: albus dumbledore yonetimindeki türk milli takimi)
    (bkz: iki saattir konuşuyoruz bir ergenekon demedik)
    (bkz: uu ye beybi yala beni)
    (bkz: uu ye beybi yala beni in da ass)

sadece 25 saniyede saçma sapan bir sürü başlık bulabilirsiniz. sözlük hiçbir zaman kesin bir bilgi kaynağı olmamıştı ama yine de 6-7 sene evvel sözlükte bir başlığa girip adam akıllı bilgi alabiliyorduk. şuan ise başlık altları genelde yalan dolan bilgiler ve saçma salak esprilerden oluşuyor hepinizin bildiği üzere. yani adamın biri atıyorum ford focus başlığı açıp altına "sıçmak için kullandığım tuvalet kağıdı" gibi bir şey yazabiliyor ve bu sözlük formatında oluyor. hah yani sözün özü format zaten inanılmaz basit bir şekilde sonsuz saçmalıklara kadar manipüle edilebiliyor.

hah böyle bir ortamda verilmiş bir boş bakınızın bakınız fasiletisi ile konuşmak olarak değerlendirilmesi çok hem de çok fazla güç değil mi?

mesela benim en son yazdığım ve bu sebeple tarihçeme not düşülmüş bir entry var.
    ilgili başlık klozetin dili olması durumunda olabilecekleri işliyor. bi kere böyle bir başlık açılması esasen aptalca ama sözlük buna izin veriyor napalım. bunun altına bu konu ile alakalı ve içi dolu bir bakınız vermek ile içi boş bir bakınız vermek arasında ki fark nedir?
    (bkz: farkını vereyim sıç)
    (bkz: git tuvalete sic da götün medeniyet gorsun)

sıç diye arattığınızda zaten baştan aşağıya salak saçma en az 200 tane başlık görebiliyorsun.

sonuçta sözlük formatında "sıçtığım yerde am biter" diye bir başlık açıp "eski bir hindu atasözüdür. hindular bunu savaş tanrılarının söylediğine inanır aslında. çok ulvi bir sözdür" yazabiliyorsun. yani sonunda şu yöreye ait bir sözdür dedin mi olay bitti. gerçekten o yörede bu söz olabilir değil mi? formata uygun.

ee böyle bir ortamda ben klozetle ilgili bir başlığa sıçmakla ilgili, bokla ilgili bir bakınız verebilirim. klozet bu. gidip de audi tt hakkında bakınız vermeyeceğiz sanırım? ee benim verdiğim atıyorum uu beybi gel bana sıç bakınızı eski bir hindu atasözüdür belki? anadoluda eski bir türküde geçen garip bir cümledir? ben bu bakınızı verince neden bakınız fasiletesi ile konuşmak adı altında bir uyarı alıyorum çözemiyorum. ben bu salak bakınızın gittiği başlığın altında "1970 de çekilmiş, kopyalarının hepsi los angelesdaki 1977 çıkan yangında yokolmuş absürd bir komedi filminde klozetin film boyunca kullandığı replikti" yazsam ne olacak? sözlüğe uygun? e noldu benim bakınız fasileti ile dialoğum? meğerse o senin dialog dediğin 1970 lerde bir filmde ünlü bir replikmiş?

ha adam mesela "bugün sıçasım geldi" diye gerzek bir başlık açar biri de gelir altında "bize ne lan yarrağım" diye bakınız verir. hah buna bakınız fasilitesi ile konuşmak dersin aklım alır. bir dialog var gibi çünkü. ama klozetin dili olsa olabilecekler başlığına gel ağzıma sıç bakınızı vermek dialog değildir arkadaş. (bkz: hayko ağzıma sıç ağzıma) çünkü bu tip başlıklar bu sözlükte mevcut deliler gibi ve iki başlık aynı küme içinde. ikisinin de ana teması bok.

ben bunu kabul etmiyorum ve bunu böyle kabul ettikleri için de (moderatörler) ben bu kuralı anlamadığımı ve hiçbir zaman da anlamayacağımı düşünüyorum. herhalde yazarlıkta sonum bundan dolayı gelecek benim.
hesabın var mı? giriş yap