şükela:  tümü | bugün
 • özetle davulun her vuruşta 1 kick 1 snare vurmasıdır.
  (bkz: war ensemble) daki ritm kalıbı.
  senkop rifflerin altına en iyi giden şeydir.
 • iki sekli vardir. kick ile ayni anda zile ve daha sonra snaree mutemadiyen vurulmak suretiyle ifa edildigi gibi kick, snare ve zile ayni anda vurarak da gerceklestirilebilir. dista dista dista seklinde ses veren birinci model daha cok the haunted benzeri thrash gruplarinda gorulurken, das das das seklinde ses veren ikinci modeli ise daha cok ultra brutal grind gruplari tarafindan tercih edilir. 8lik nota ile en az 220 metronomda tatbik edileni makbuldur.
 • yerinde kullanildiginda sarkiya gerçekten çok sey katan mükemmel olay.
 • çok yüksek hızlara çıkıldığında, fiziksel anlamda vücudu çok zorlayan bir olaydır. bazı hızlarda vücut öylesine büyük bir güç harcar ki, kroslara basan ayakların hızdan ve güçten dolayı hafif sağa sola kaydıkları, kolların hızı ve harcadıkları güç nedeniyle de vücudun sağa sola hareket ettiği, titrediği görülebilir. blast beat konusunda ustalaşmış isimlere bakıldığında bile bu görülebilir. tabii ki bahsedilen olay aşırı derecede hızlara çıkıldığında görülür. bu konuda dünyanın en iyilerinden olan flo mounier'de bile bu olay gözlenebilmektedir. büyük güç harcayan makinaların titremesi, sallanması gibidir aslında vücudun da bu harcanan aşırı güce adapte olmak için sallanması. aksi halde omuzlar, bilekler zarar görebilir.
 • en genel haliyle, trampet ve kick drum’a sırayla ve çok hızlı şekilde vurulmasıdır. her türlü zil eşliğinde kullanılabilirse de, vuruşların üstünü örtmemesi için, en çok, az sustain barındıran ride eşliğinde kullanılır. ekstrem türlerde sıkça görülür. ustalık gerektiren ve her davulcunun yapamadığı bir tekniktir. günümüzde ortalama bir blast beat dakikada 180 vuruş olsa da, dakikada 260-340 vuruşa çıkılan ve “hyperblast beat” olarak adlandırılan şekilleri de vardır. bilinen en hızlı blast beat dakikada 400 vuruşun biraz üstüdür (saniyede 8 vuruş civarı).
 • ultra süper hiper teknik teknolojik brutal death metalin vazgeçilmezi olmasına rağmen çoğu zaman şarkının içine eden ritim. yaratıcılıktan yoksun davulcuların 'nasıl olsa sertiz, abanalım anasını satayım!' ayağına abarttıkları eylem. nice melodiler, nice şarkılar gördüm ki blast beatsiz yeterince canavar olacakken bu meredle beraber beyin tırmalayan bir şeye dönüşmüş. o blastlar yerine biraz tomlarda gezinseniz, biraz zil oyunları yapsanız daha hoş olmaz mıydı? bence olurdu.
 • çoğu insanın kafasını ratatatata diye şişirmesine rağmen doğru kullanıldığında, misal bence mourning palace ve bir çok black metal şarkısı, şahane bir atmosfer katmaktadır şarkıya.
  bir de dragonforce var mesela blast beat kullanan power metal grubu olarak ama onlar başka bir fenomen zaten.
 • inanılmaz derecede yüksek bir ambidexterity seviyesine ihtiyaç duyar.
  şayet bünyede mevcut değil ise o seviye, adamın ağzına sıçar.
  sahnede bayılma sebebidir.
  (bkz: flo mounier)
hesabın var mı? giriş yap