• bir türlü yapamıyorum, insanlara feyk atamıyorum.

mesela, bizde digitürk vardı. gerek sözlükten olsun, gerek arkadaşlardan olsun duyuyordum. "aradım, üyeliği iptal ettirmek istiyorum dedim. fatura fazla geliyor, izlemiyorum da dedim. şu kadara düşürelim, şu kanalları da yanına verelim. gitmeyin, etmeyin dediler. yarı yarıya düştü fatura" diyorlardı. aradım, aynen bunları söyledim. karşımdaki kadın, "peki. fatura kesim tarihinden itibaren üyeliğinizi iptal ediyoruz. yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı?" dedi. pat gitti bizim üyelik. göt kadar da çanakları vardı, hiçbir şey izleyemedik kaç hafta.

sonracığıma, ocağıma incir ağacı diken kredi kartı. yine duyuyordum, "aradım iptal etmek için. dediler, yapma etme. 100 lira bonus verelim, güle güle harcayın, ayrılmayalım. tamam dedim, gittim kendime kazak aldım, banka ısmarlamış oldu" diyorlardı. aradım. "kartımı iptal ettirmek istiyorum." dedim. karşımdaki kadın birkaç güvenlik soru sonunda "kartınız iptal edildi. yardımcı olabileceğim başka bir konu var mı?" dedi. zor hesapların kurtarıcısı kart da gitmiş oldu.

geçenlerde digitürkplayden basketbol paketi satın aldım. iki haftadır maç izlemeyi bırak, site açılmıyordu bile. buradan da duydum, "tek paketim vardı. yayında problem olduğu için bütün paketlere üyelik yaptılar özür babında" diyorlardı. aradım, "bu ne biçim hizmet. ayda 5 lira veriyorum, iki tane maç izleyemiyorum. resmen paramla rezil oluyorum. iptal edin üyeliği" dedim. "peki. başka yardımcı olabileceğim bir konu var mı?" dedi. "bi yardımcı olursanız allah benim belamı versin" dedim. kadın telefonu kapattı.
  • tek desteyle oynanan bir kagıt oyunu. ama an olur masada 12 as birikir. as da sasırır bu ise....
  • varolmayan güç ve araçları varmış gibi göstererek karşısındakini korkutma, sahte ve kasıtlı övünme, yalan.
  • gücünü hiç yapılmamasından, ciddiyet ve dürüstlükten alır. "dediğini yapacak" fikrini uyandırıyorsa şayet, karşı tarafı ikna eder. blöf sayısı arttıkça etki gücünü yitirir. bir müddet sonra ise "yalancı çoban"ın kaderine ortak olmak vardır.

kuvvet komutanlarının ve diğer orgenerallerin toplu istifa söylentisi misal, tam anlamıyla bir blöftür.` :son derece desteksiz olsa da` böyle bir şeye kalkışacak şayiası çıkarmaları tamamen bilinçli bir eylemdir. söylentinin çıkmasıdır zaten amaçlanan, toplu istifa değil.

bunca skandal ifşa olduktan sonra gitmeleri gerektiğini bildikleri için, artık bu blöf uygulanamamaktadır. "neşeli günler"deki ziya` :şener şen`nın "giderim bak" demesi gibi aynı. gidecekleri tek yer var şu saatten sonra, o da yargı. adalet illa ki tecelli edecektir, ama tüm milletin beklentisi adaletin mahşere kalmadan, suçluların cezasını bu dünyada çekmesi ve bir daha hiç kimsenin böyle bir şeye yeltenmemesidir. cezalandırmanın temelinde yatan asıl sebep de budur zaten, haklıya hakkını vermek ve suçluya ceza vererek bir daha aynı suça tevessül edilmemesi için caydırıcılığı sağlamak, emsal teşkil etmek.

şu an için yaşanan demokrasiye geçiştir. görünüşte altmış küsür yıldır çok partili sistem içinde yaşanıyor sanılsa da, gerçek olan bu sürecin henüz yeni başladığıdır.
  • bu oyunda sizden hemen sonraki elemanla danışıklı dövüş işine girerseniz, bayağı komik bir oyun olur. diğer rakipler de kudurur.
    harveydent: 4 tane kız.
    danışıklı dövüş elemanı: 1 tane de benden.
    diğer ahali: nasıl olur lan?!?
  • bu kart oyununda karsindakini kandirmak kadar buyuk bir zevk ve kandirilmak kadar igrenc bir his olamaz. neyse ki sadece oyun. iyi arkadaslar da bu sayede birbirlerine yalanci kazik atmis oluyorlar.
  • pullarına ve parasına susamamış bir pokerci, blöfü sadece iyi oyunculara yapar.
  • bir kart oyunu .
    ayrica yapamayicagi birseyi yapacakmis gibi gostermek (bkz: bir adim daha atarsaniz atlarim)
  • (bkz: pokerface)
  • bundan 2-3 yıl önce beşiktaş - bursaspor maçında kahve sahibine yaptığımız eylem.

yaklaşık 30-40 kişilik grubuz. maç başladı dakika 5 falan paralar toplanıyor. o da nesi! 3tl değil de derbi fiyatı olan 5tl isteniyor. böyle orospu çocukluğu olur mu aga şampiyonluk iddiamız falan da yok yanılmıyorsam. gruptan 2-3 kişi yok abi 5tl olmaz biz kalkıyoruz falan diye blöf yaptı. sürü psikolojisiyle birden hepimiz ayaklandık. gidiyoruz resmen. tabi ki beklenen ses duyuldu;

- tamam tamam oturun patrona söyleyip geleyim.

herkeste birlikte hareket edip sonuç almanın verdiği gurur var. bu çarpık düzene baş kaldırıp istediğimiz sonucu almıştık. biraz daha fazla kişi olsak hükümeti bile devirebilirdik. koltuklarımız kabarık şekilde yerlerimize oturduk. 2 dk sonra kahveci eleman geldi ve o vurucu cümleyi kurdu;

- beyler patron kabul etmedi fiyat 5 tl.

yıkıldık. tükürdüğümüzü de yalayamıyoruz tabi mecburen kalkıp gittik. 2 tl için maçı izleyemedik. gerçi 4-5 tane ibne yerlerinde kalıp 5 tl ödemeye razı gelmişti. bu da böyle bi anımdır işte.
hesabın var mı? giriş yap