• dizinin ilk bölümünün sonunda çalan şarkı eski bad seed* mick harvey'in 2007 yılı çıkışlı albümü two of diamonds'dan out of time man'dir. bi garip oluyor insan o muhteşem ilk bölümün sonunda mick harvey'in o muhteşem sesini duyunca....
    büdüt: şarkı mick harvey'e ait değil, coverdır.
  • 2.sezonun 9.bölümü nihayet bugün torrente düşmüştür.
  • her bölümü ayrı bir duygusal tema üzerine kurulmuş, oyuncularına hayran bırakan dizi, ayrıca jesse ve walt arasında geçen diyaloglar harikadır.
  • --- spoiler s02e09 ---

uzunca bir aradan sonra dizideki monotonluktan kurtulma çabaları göze çarpmıştır.
    tekrar ıssız çöllerde meth pişirme olayları, jesse'nin yaptığı mallıklar sonucu yaşanan aksiyonlar falan diziye renk katmıştır.

ayrıca walt iyileşme belirtileri göstermiştir. oysa ki ölse de dizi iki sezonda bitse hem orjinal hem de tadında olurdu.

--- spoiler s02e09 ---
  • üçüncü sezonu için anlaşmalar yapılmıştır, hafiften ilgi yetersizliği ve ağır kaçan bazı bölümler yüzünden akla gelen "diziyi bitirecekler" endişesini bir yıllığına daha ertelemiş olduk böylece.
  • 10 dakikalık bir aksiyon sahnesinin bile seyiricisini gaza getirebildiği dizidir. 40 dakika boyunca gıdım gıdım ilerleyen bir konuyla esneyen seyirciler, son 10 dakika öyle böyle olmayan müthiş ve zeka dolu aksiyon gösterileriyle bir anda kendine getirilir dizinin yönetmeni tarafından.

--- spoiler ---

yarma bir herife, sakince söylenmiş olan "stay out my territory" sözünün ardından çakal bir gülüş.. buradaki oyunculuk bile yeterlidir breaking bad'in takibi için.

--- spoiler ---
  • izlediğim bir kaç bölümü itibariyle konuya hızlı girip olayları tadında işlemesiyle, ve sağlam bir senaryo yapısı üstünde ilerlemesiyle ve başroldeki abinin öttürme oyunculuğuyla dikkatimi çeken dizi. geri kalan tüm bölümlerini izledikten sonra hakkında daha uzun bir yorum yapacağım ama şimdi çok erken.
  • çok başarılı bir bölüm olan 2. sezonun 11. bölümü itibariyle jesse'nin uçtuğu dizidir.mükemmel bir şekilde de bitmiştir.
  • --- spoiler s02e12 ---

tam nedenini bilmiyorum ama bana göre bu sezonun en iyi bölümü bu bölümdü. artık diğer bölümleri unuttuğumdan mıdır nedir bilemiyorum...

öncelikle jesse'nin keş arkadaşı jane'e değinmek istiyorum:
    jesse'nin aklına girdi bok etti her şeyi, fıstık gibi adama orospu çocuğu olma yolunda rehberlik etti, güzelim mr. white'la arasını açtı. bölüm boyunca sövdüm bu orospuya. aklımdan türlü fanteziler geçirdim ne şekilde ölebilir diye. hatta ilk sezonda görmüş olduğumuz asitle eritmeyi keşke buna uygulasalarmış dedim ki; her zaman merak etmiş olduğum bir yolla geberdi gitti sağ olsun. kusmuğunda boğuldu. "acaba jimi hendrix nasıl ölmüş, ünlü rocker'ların tercih ettiği ölüm şekli nasılmış?" sorusuna video eşliğinde cevap geldi, güzel oldu.

walt olayına gelirsek:
    adamcağız zaten kariyerinin dibine vurmuş, bilgisini birikimini lisede kimya öğretmenliği yaparak yerlerde süründürüyor. geçmişte fırsatları değerlendirememiş, dost kazığı yemiş. tam kimyasını konuşturup paranın ağzına sıçıyorken, birden her şey alt üst oluyor. elinde 1.2 milyon (kalan para 480.000 de olsa) para varken oğlunun kurduğu internet sitesinde, milletten bağış toplama gibi saçma sapan bi olayla karşılaşıyor. elindeki parayı harcayamamak koyar tabi adama, nitekim walt'a da koyuyor. parayı ancak yeni doğmuş bebeğine gösterebiliyor; tabii bir de yeni dert ortağı neşeli avukatımız var, onu da seviyoruz diziye renk kattı.

bir de bu kızın babasını izlediğimde, -artık rol yapışıyla mı bilemiyorum- bana walt'u hatırlattı. bunun üzerine barda iki dert ortağı olarak karşımıza çıkmaları hoş oldu.

diğer bir nokta da şu ki; dizi yaprak dökümünden beter oldu lan, kaldıramıyorum artık. diğerinde iki gözyaşı, kalp krizleri, depresyonlar, kavgalar, barışmalar derken oha çüş deyip geçiştiriyoruz.
    bunda olmuyor. yaprak dökümünden daha fantastik dursada çok daha gerçekçi bu dizi, yüreğim kaldırmıyor izlerken. neler olabileceğini tahmin etmek o kadar zor ki buna bir de bryan cranston'un tek kelimeyle muhteşem oyunculuğu eklenince tadından yenilmez hale geliyor.
    bu bölümden misal:
    walt, parayı vermeye jesse'nin evine geliyor suratında öyle bir ifade var ki her an silahı çıkarıp kızı gebertecekmiş gibi bakıyor ama onun yerine jesse'ye lafı giydirip geri dönüyor.

son olarak jesse pinkman'a açık seçik mektup:
    jesse seni ne kadar sevsem de, tam bir orospu çocuğusun. akıllanman için mr. white'ın daha ne yapması lazım lan? ibnelik yapma adam gibi davran üzme walt amcanı. adam senin yüzünden çoluğu çocuğu bıraktı alkolik olacak, sana değer veren tek kişi belki de o ulan.
    jane sende al özgürlüğünü ebenin .mına git şimdi.

not: yaprak dökümü'nün takipçisi değilim.

--- spoiler s02e12 ---
hesabın var mı? giriş yap