• (bkz: #61350052)
  • ulan bu adamlar 5-10 bin turk gelecek diye birlikten cikiyorlar, biz 70 milyonla yasiyoruz.

pesin edit: ben de turkum olm.
  • leave goygoyculari nasil korkutmuslarsa halki, brexit ayrilma karari ile sonuclandi. halka oyle bir empoze etmisler ki sanki turkiye bir sene icerisinde avrupa birligine girecek. bunu izledigimde kahkaha attim. kardes, hicbir politika bilgisi olmayan turk vatandasina bile sorsaydiniz, o size soylerdi girip girmeyecegini.
  • eğer tahmin edildiği gibi ab çöküşe geçerse, asya yükselişe geçecektir. zaten rusya ve çin güçlü ülkeler arasındaydı, bu ülkelere daha fazlası eklenecektir. hele ab britanya'ya ekonomik yaptırımlarda bulunmaya başlarsa durum vahim olur. koskoca ab'de parası olan britanya ve almanya vardı, almanya bunu tek başına götüremez diye tahmin ediyorum.

avrupa zaten sağın güçlenmeye başladığı topraklar ve brexit'i destekleyenler sadece sağcılar değildi.
    bu ayrılığı takip edecek ilk ayrılıklar ab'den olmayacak gibi geliyor bana, ilk ayrılığın britanya'dan olması muhtemel ve iskoçlar zaten hevesliler. katalanlar ispanya'dan ayrılırsa ispanyollar zaten ab'den atılacak ve katalanlar'ın çoğunluğu ab'de kalmak istemiyor ki katalanlar sol ağırlıklı bir gruptur. alman hükümeti hali hazırda sağ bir parti. almanya'da türkleri istemeyecektir ancak bunu bahane etmiyorlar şimdilik. türkler avrupa'da sol partilere oy veriyorlar. ingilizler bunu iyi bahane ettiler.

eğer britanya'nın ayrılışı gerçekten de avrupayı bölecekse türkiye ve islam coğrafyası bu durumu kendi lehlerine çevirebilmek zorundadır. türkiye'yi özellikle islam coğrafyasından ayırdım çünkü türkiye hala tam olarak o coğrafyanın parçası değil. en azından o coğrafyanın karışıklığı ve zenginliği burayı bağlamıyor.

türkiye hali hazırda yükselmekte olan asya'nın parçası olma potansiyeli taşırken, islamın güçlü olduğu zaman avrupa nasıl rönesans yaşadıysa, avrupa'nın potansiyel düşüşü islam coğrafyasında rönesans'a ihtiyac doğurur. kaldı ki islam coğrafyası düşmeden önce avrupa rönesans yaşamıştı ve düşüşe katkı sunmuş ve başarmıştı. islam coğrafyası eğer düşüşten önce rönesans benzeri bir oluşum sergileyemezse bu sefer asya ve abd altında yaşamaya devam eder.
    türkiye britanya'da üretim yapan firmaları topraklarına davet bile edebilir, tabii bu durum ab'nin britanya'ya yapacağı bir ekonomik yaptırım durumunda işe yarar.
    böyle bir yaptırım bence olası, diğer devletleri korkutmak isteyeceklerdir.

bu iş 4. reich'e kadar gider. zaman -bence- bu tarafların zamanı olma yolunda.
  • yaygın medyadaki görüşlere alternatif bir değerlendirme için; http://www.paulcraigroberts.org/…aul-craig-roberts/
  • buradaki comarlarin (kraldan cok kralcilar) leave yonunde oy kullandiklari, vatandasligi aldiklari icin dunya yansin dedikleri referandumdur.

not: serefsizler
hesabın var mı? giriş yap