şükela:  tümü | bugün
  • burger king'lerde whopper ve flamer'larin etlerini 2.5 dakikada (alevde) pi$irmek ichin kullanilan buyuk devasa bir alet. ust tarafinda bir adet kalin zincir $eridi vardir.. bu zincir $eridine birakilan etler icheri dogru yol alirlar. ust taraftan yakla$ik 1000 derecelik ate$i goren bu etler bunyesinde barindirdiklari yagi bu zincirin alt tarafinda bulunan yagdanlik haznesine birakirlar ve alevlenmeye yol acharlar. bu sayede et alttan da kendi yaginin alev almasiyla pi$er. (i$te alevde izgara). ayni zamanda tum sandwich'lerde kullanilan ekmeklerinde pi$irilmesi ichin extra bir zincir $eridine sahip olan broilerin birde steamer adi verilen bir koruma haznesi vardir. steamer, pi$en ekmeklerin 10 dakika boyunca muhafaza edilmesini saglar. isminden de anla$ilacagi gibi bu koruma i$levini yuksek isi ve buhari kullanarak gerchekle$tirir.
  • tarif edilen pisirme sekli cok leziz sonuclar vermekle birlikde, alevde pisirme (hele ki damlayan yagların alev alması) basda polycyclic aromatik hidrokarbonlar olmak uzere sayısız kansorejene dawetiye cıkarır.
  • tahmini karşılığı brulör
  • çeşitli ırkların melezlenmesiyle üretilen bir piliç cinsi. yumurtadan çıktıktan sonra 40 gün içinde kesime yollanır. (bkz: azman)
  • geçenlerde tv'de bir veteriner öğretim üyesinden öğrendim ki, piyasadaki tavuk etinin neredeyse tamamı bu ırktan üretiliyormuş, zira ürün yani et bakımından en verimli ırk bu imiş. sadece ve sadece kısa sürede çok et vermesi için geliştirilmiş bir ırk. gerçi amca "doğal" dedi, ama yine de kontrollü ortamda büyütüldüğü için vücut savunma sistemi gelişmemiş, o yüzden de sürekli antibiyotik verilen (kesimden 7 gün önce kesiliyormuş antibiyotikler, bu süreçte vücut antibiyotiği atıyormuş gibi bir şeyler söyledi) bir ırka "doğal" demek pek akıl karı değil. diğer etlerde de durum farklı değil sanırım. endüstrileşmiş gıdalar sonunda başımıza bir iş açacak ama, bakalım. ve hatta yeri gelmişken bakalım food inc.
  • entegre piliç tesislerine tanesi 2,05 liradan satılmakta olan tavuk. bu tavuğun üretiminin yapıldığı tesislerde * metrekare başına ortalama 15 tavuk düşmektedir. kaba bir hesapla 40 günde 50000 adet (yazıyla ellibin) piliç yetiştiren bir işletme yılda 300000 tl (yazıyla dötyüzbin türk lirası) kar elde etmektedir. kendi parasını 4-5 yıl içerisinde amorti eder.
  • entegre piliç tesislerinde tane fiyatı değil kilogram fiyatından satılmakta olan tavuk ırkı. metrekare başına 17 tavuk konulup 30. günden sonra bir kısmı kesime gönderilir. metrekare başına hayvan adeti azaltılıp kalan tavuklarin 40. günden sonra kesimi sağlanır. böylece bir dönemde daha fazla et elde edilir. senede 6 dönem tavuk yetiştirilebilir. profesyonel yapılan ve sorunsuz geçen 2 senede kendini amorti edebilen bir yatırım ben bilmiyorum.
  • bir kere bile sevişemeden hayatları sona erip protein olurlar.
  • kisacasi et tavugu, yumurta uretimi icin olana da layer diyorlar