şükela:  tümü | bugün
 • neden geldim istanbul'a nın israrla kendisine ait oldugunu iddia eden velakin bir programda canlı yayında leman sam tarafından yediği ayara cevap veremeyip, oylece kalakalan insan.
 • sinek vızıltısı sesiyle, yıllarca bu ülkede "türkücü" olabilmiş bir adam. doğru düzgün türkü söylemeyi becerebilen insanlar çıkınca, kimse burhan çaçan'ı anmaz olmuştu ve o da bu defa arabesk'e meyletmişti. pavarotti ile ibrahim tatlıses'in yarıştırdıkları dönemde, dişine göre bir tenor arıyodu, tuttu ezan okudu o ara. arabesk ezan'ı okumuş, ilk uygar (!) insan..

  daha sonra prodüksiyonlar falan yaptı, doğuya stüdyo açtı (yani kendisi böyle anlatıyordu), almanyacılara kaset yapıyodur şimdi büyük ihtimalle... ebru yaşar'ı başımıza saran da yine burhan çaçan'dı.

  türkiye'de yöresel kıfafetler giyip türkü söyleme döneminde bol pirim yapmış, ama normalde pek bir özelliği olmayan, "şunun için dinlenebilir" diyemeyeceğim bir kişidir... "tuzluk burhan" lakabıyla da nam salmış, kofti müzikleri yılmayan edebiyatçısıydı, ki halen öyledir.

  (bkz: vurun dalgalar)
 • yaradana kurban ve askimiz olay olacak adli birbirinden damar iki parcasiyla vakti zamaninda firtinalar kopartmis pide suratli, dini haddinden fazla butun turkucu.
 • suratında kocaman bir ben olan üst komşumuzun sabahları temizlik yaparken bangır bangır dinlediği şarkıcı türkücü kişi. (bkz: çin işkencesi)
 • çocukluğumda okuduğum, bu amcayla yapılan ve günaydın gazetesinde ayınlanan bir röportaj hala aklımda, adamımız yeni meşhur olmuş ve yasemin evcim adındaki bayan lambadaya vurulmuştur ancak kavuşamazlar çünkü konu kızı adamımızdan oldukça uzun boyludur... adamımızın çabaları sonuçsuz kalmaktadır, konu kadınının gözü yükseklerdedir. adamımız günaydın gazetesi muhabirine şunları söyler :
  -yasemin hanımı beğeniyorum, belki boyum kısa ama erkekliğimin gücüyle uzun boylu erkeklere on çekerim, yasemin benden çok memnun kalır...
 • burhan çaçan'ı bu gece yine televizyonda izlemiş olmam, hakkında ne yazarsam yazayım adamın şivesiyle, aksanıyla dalga geçiyormuşum izlenimi vereceğim endişesini de, 1982 anayasasının 10. maddesine olan bağlılığımı da bir an için gözardı etmemi, ulusal sınırlarımız içinde kimlerin kendisini sanatçı diye tarif ettiğini sergilememi gerektirmişir. bu geceki beyanatını aktarıyorum:
  "bele...biz bir sanatçılarız. gerekirse rap (okunduğu gibi) veya rak veya...evet regi...ben bunu bir biz sanatçılar...bele sanatçı deli olur bele...ama bir bele sanatçı deliliği olur anlıyor musun?...halk müziği okumak zordur..ama bir ingilizce okumak da...kolaydır...yani burhan çaçan'a kolaydır...ben zamanında da okudum bele...maykıl ceksın...corc maykıl...aynçeynn may hart...(tecessüsten çok uzak, kendinden emin gülümser.)
 • bu adam bi biyikli gorunurdu, bi biyiklarini keserdi, imaj degisimi bundan ibaretti. ama biyiklarini kestigi vakit cok komik olurdu, surati bebek surati halini alirdi
 • (bkz: burhan sesen)
 • bir uzunluk ölçü birimi.
  mesela cem yılmaz'ın boyu bir buçuk burhan çaçan'mış.