şükela:  tümü | bugün
 • yanip kul olmak diye turkceye cevrilebilecek ingilizce deyim.
 • cinematic orchestranin everyday albümünden cikolata kivaminda sarkisi.. birde şöle ayaklari uzatip kahveden yudum aldinizmi sizden keyiflisi yok vala..
 • (bkz: burnout)
 • yakma anlamina gelen tekstil terimi.

  iki farkli elyaftan dokunmus kumasta elyaflardan birinin ozel islem uygulanarak yakilmasi ve bu sekilde desenler elde edilmesidir. viskon ve naylondan mamul bir kumasta viskon yakilip naylon birakilir. boylece viskonun yandigi ama naylonun kaldigi kisimlar transparan hale gelir, kumasa elegant bir hava verilir.
 • genellikle çağrı merkezlerinde çalışan elemanların belli bir sürede ıskartaya çıkmaları için söylenen söz. bu tür işler yüksek sinir bozukluğuna neden olduğu için bu bölümlerde çalışan personel belli bir süre sonra oradan alınarak başka bir yerde değerlendirilir. kolay değildir çünkü insanla uğraşmak bütün gün telefon başında. bu tip işleri yapıp burn out olmanın dünya ortalaması 18 aydır...
 • the cinematic orchestra olanın bir diğer ismi ise the awakening of a woman'dır. man with a movie camera'nın 4. şarkısıdır.
 • burhan altıntop tarafından 'yandım bittim hastalığı' olarak çevrilmiştir.
 • duygusal bitkinlik ve ilgi alakada azalma durumu. işi insanlarla uğraşmak olan olan bir sürü meslekte, meslekten soğuyanlara "burn out" yani yandı bitti kül oldu denilebilir. psikologlar buna iyi bir örnektir, misal iyi isim yapmış bir psikolog para hırsına kapılıp gereğinden fazla terapi yaparsa bir süre sonra kendisinde hastayla bağlantı kuramama, empati yapamama, hatta içten içe hastaya sinirlenme gibi bulgular görülebilir, hastanın bu durumun farkına varması oldukça zordur, en nihayetinde ün salmış bir psikolog hastada "placebo" etkisi yapabilir, hasta danışmanın büyük bir dikkatle kendini dinlediğini sanarken, psikolog içinden hastaya küfrediyor, ya da bir sonraki tatilinin planını yapıyor olabilir, hasta yine de terapinin kendisine çok iyi geldiğini söyleyebilir, iyileşme süreci devam edebilir. burn out olan kişi için yapılacak en iyi şey meslekten bir süre uzaklaşmak, terapi görmek, mümkünse rotasyon yapmaktır. yanan yerleri iyileştirmek için bir motor soğutucu fan gerekir. *
 • çılgın iş dünyası içinde çalışanların beklentilerinin gerçeklerle uygunsuz olmasına rağmen ısrarla bu beklentileri karşılamak için çabalaması ve kendilerine verilen hedefe ulaşmak için durmadan uğraşması sonucunda hissettikleri kimi zaman başarısızlık, kimi zaman yorgunluk, uykusuzluk, mutsuzluk, gerginlik, sıkıntı da bu tabirle ifade edilir.