• daha sonradan cengiz han adini alan timucin gibi, mogol asiret reislerinden birinin oglu. timucin'in cocukluk arkadasi, kankardesi..

cengiz han'in yazdirdigi ve kendi hayatini anlattigi mogollarin gizli tarihi eserinde detaylica bahsedilir kendisinden.

onceleri timucin ile beraber takilip, kendilerine dusman asiretlere birlikte saldiri duzenlemektelerken, daha sonra kendi kabileleri icindeki liderlik cekismeleri sebebiyle timucin ile arasi acilir.

her ikisi de baskin ve guclu birer tip olmalari sebebiyle, kucuklukten beri devam eden arkadasliklari zedelenir. timucin, kendi dogumu sirasinda gokte ucan sahin'in ilahi bir isaret oldugunu dusundugunden, liderlik konusunda geri adim atmaz.

bir gun bir toren sirasinda, o civardaki buyuculerden biri gelip de timucin'e "cok kral adamsin. butun dunya sana helal olsun" deyince, gocunan camoka, kendi yandaslariyla birlikte ceker gider.

bir gun hazirliksiz yakaladigi timucin ve kabilesine saldirir. timucin canini zor kurtarir. camoka ise, timucin'in ordusundan esir aldigi generalleri canli canli kaynatir. buna karsi intikam yemini eden timucin, yeni savas taktikleri gelistirmeye baslar ve sonunda camoka ve adamlarina saldirir.

bu sefer maglup olan camoka olur, fakat savasin sonuna dogru kacarak kendini kurtarir. bir sure sonra, asil olayin timucin'de oldugunu anlayan camoka'nin adamlarindan ikisi, camoka'yi esir alarak timucin'e getirir.

timucin, kalleslik yapan iki adami hemen idam ettirir. camoka'ya da "canim kankam benim. bak ikimizin arasinda boyle boyle seyler gecti. gel bunlari unutalim. affedelim birbirimizi. sen de bana katil ha guzel kardesim" der. fakat camoka "bu dunyada tek bir gunes parlar" diyerek cevabi yapistirir. kendisinin onurluca idam edilmesini ister, tek dilegi kan akitilmamasidir. bunun uzerine timucin, camoka'nin belini kirdirir.

sonra kendi kralligini kuran timucin, cengiz han nickname'ini alarak hayatina devam eder.
  • (bkz: karaoglan) 'ın en büyük düşmanı, çin takkeli, "korkunç" görünümlü, esrarlı adamdır. ii dövüşür, ii at biner, yenilmez'dir... sinema'da (bkz: danyal topatan) tarafından canlandırılmıştır...
  • cengiz han, cengiz han olduysa bu camoka sayesindedir bir nebze.

alıntı:

naiman'larla merkit'lerin imhasında naiman'lar tarafında bulunan camuha, bütün ulusunu kaybetmiş ve ancak beş arkadaşı ile bir tarafa ayrılıp kaçak vaziyetinde tanglu dağlarına sığınmıştı. orada bir yabani koyunu vurarak ateşte kızartıp yemeye koyulduklarında, camuha arkadaşlarına döndü:

''bugün yediğimiz bu yabani koyunu kimin oğlu vurdu?'' diye sordu.

yemek esnasında, camuha'nın beş arkadaşı onu yakalayıp cengiz han'a götürdü. camuha kendi arkadaşları tarafından yakalanıp götürülünce eski dostu cengiz han'a:

kara karga kuşu
    harambai ördeğini
    yakalar gibi,
    adi köle de
    kendi hanına
    ihanet etti.
    han olan dostum,
    onları şimdi kullanır mısın?
    boz huladı kuşu,
    boz bir ördeği
    yakalar gibi,
    köle ve hizmetçiler
    öz hanlarına
    ihanet edip
    yakaladılar.
    sen aziz dostum,
    onları şimdi kullanır mısın? dedi.

camuha'nın sözlerine karşılık olarak cengiz han:

''öz hükümdarına el kaldıran bir kimse nasıl olur da hayatta bırakılır? böyle bir adamla kim arkadaş olur? öz hanlarına ihanet edenler, bütün nesilleriyle yok edilsinler!'' diye emir verdi ve camuha'yı yakalayıp getirmiş olanları, derhal o'nun gözü önünde kafalarını kestirmek suretiyle idam ettirdi.

sonra cengiz han camuha'ya şunları söyledi:

''bugün ikimiz yine yüzleştik, gel dost olalım!
    arabanın iki okundan biri olalım, diye sözleşmiş iken,
    'kenarda kaldım diye düşündün'.
    şimdi birleşir ve dost olursak,
    unutulmuşları hatırlatırız,
    uyutmuş isek uyandırırız.
    benden ayrılıp gitti isen de,
    bana yaptığın iyilik çoktur,
    ölümle dolu savaş gününde
    sen acı duydun kalbin sızladı.
    ne zaman? dersen, bak anlatayım:
    kerayit halkı ile,
    halahalcit çölünde
    muharebe ederken,
    pederimiz onghan'a
    söylediğin sözleri, bana bildirmek ile
    büyük yardım etmiştin!
    sonra naiman halkını,
    sözlerinle titretip,
    ağzınla öldürüp
    korkuttuğunu bana
    öylece bildirmekle
    büyük yardım etmiştin''

camuha cevabında şöyle dedi:

''eski günlerde küçüklüğümde,
    horhonah suyu, dere boyunda,
    hazmedilmeyen yemekler yedik,
    hiç unutulmayan sözler söyledik,
    ve dostum hanla böyle dost olduk.
    önce yorganlar dahi bir idi,
    fakat araya girenler oldu,
    kötü niyetli olanlar oldu,
    fena fikirli olanlar oldu.
    artık büsbütün ayrılınca da:
    birbirimizi çok tahkir ettik,
    kara yüzümden
    derim çözüldü,
    yanaşamadım
    dostum hanıma,
    göremedim hiç sıcak yüzünü,
    dolaştım yolda kendi başıma!
    unutulmaz sözler
    söyledik, diye
    kızıl yüzümden
    derim soyuldu,
    geniş fikirli dostumun artık
    göremedim hiç doğru yüzünü,
    dolaştım yolda kendi başıma!

şimdi han dostum
    iltifat ile,
    dost olmak için davet ediyor,
    dost olmak lâzımken,
    dost olmadım ben!

aziz dostum bugün artık,
    etraftaki ulusları
    tabi kıldı kendisine,
    hariçteki devletleri
    birleştirdi sinesinde.
    hanlığın tahtı sana verildi,
    geniş dünya da
    önüne serildi,
    benim dostluğumdan artık ne fayda?

karanlık gecelerde,
    belki rüyana girer,
    gündüz ayrılığında
    belki aklına girer,
    seni rahatsız ederim.
    yakanda bit gibi,
    şalvarda dikiş gibi
    fazlayım burada derim.

benim çok karım oldu,
    fakat fikrim dostumdan ayrı gittiği için
    benden haksızlık doğdu.
    işte bugün dünyada,
    her ikimizin adı
    güneşin doğusundan
    ta batısına kadar
    meşhur oldu yayıldı.
    sen akıllı anadan
    cesur olarak doğdun,
    kardeşlerin de usta,
    adamların da usta,
    beygirlerinin sayısı yetmiş üç idi başta,
    bu sebepten dolayı, yendin beni savaşta.
    bana gelince: anam ve babam,
    küçükken beni terk etmişlerdi,
    kardeşim yoktu.
    karım geveze idi,
    dostlarım itimatsız,
    sana tanrı güç verdi,
    yenildim kaldım yalnız!
    dostum iltifat edip
    beni çabuk öldürtsen,
    dostunun kalbini sen,
    böylece teskin etsen.
    lütfun olup da beni, öldürteceksen hanım,
    senden ricam odur ki, akmasın aman kanım.
    artık öldükten sonra,
    benim ölüm orada,
    yüksek kayalıklarda, uzun zaman içinde,
    nesilden nesillere,
    koruyucun da olur,
    sana duacı olur!
    asil bir aileden, dünyaya gelmiş idim,
    daha asil olanı, temuçin yendi beni.
    söylediğim sözleri
    unutmayınız sakın,
    - sabah akşam söyleyip
    tekrar etmelisiniz-
    şimdi benim işimi, bitirmelisin yakın!,,

camuha’nın bu sözlerine karşılık olarak cengiz han şöyle dedi: ‘’dostumuz camuha bizden ayrılarak bize karşı çok söz sarfetti ise de, hayatımıza kastettiği hakkında hiçbir şey duymadık. bu, kendisinden çok şey öğrenilecek bir adamdır. fakat artık yaşamak istemiyor. onun öldürülmesi hakkında fala baktı isek de, zar gelmedi. esaslı bir sebep olmadan onun hayatına son verirsem iyi olmaz. o büyük bir şahsiyettir. öyle ise ona, sebep olarak şunu söyleyiniz: bir zamanlar, coçi-darmala ve taiçar birbirinin hayvan sürüsünü çaldıklarında, sen camuha, haksız yere kavga çıkarmış ve sonra da dalan-balcut savaşında beni takip ederek cerene boğazında sıkıştırmış ve beni çok korkutmuştun değil mi? şimdi seni tekrar kendime arkadaş yapmak istediğim halde, kabul etmiyorsun. öyle ise şimdi seni kendi arzuna göre kanını akıtmadan öldürteceğim! ,, bunları söyledikten sonra cengiz han ‘’onu, kanını akıtmadan öldürünüz, fakat ölüsünü rastgele yere atmayıp iyi bir şekilde defnediniz! ,, diye emir verdi ve o’nu idam ettirerek gömdürdü.

böylece, çadırlarda yaşayan halk itaat altına alındıktan sonra, onlar pars yılında (1206 ) onan nehrinin kaynağında toplandılar ve dokuz parçalı tuğlarını dikerek, cengiz han’ı ‘’han’’ ilân ettiler.
  • "soyle ona, ucaklar hazir ucaklar..."
  • camuka cengiz han'ın kan kardeşi. ancak zaman içinde cengiz kağan'ın han lığını ilan etmesi öncesi ve sonrasında gayriciddi ve de sadakatsiz tutumlar içinde birçok kez bulunmuştur. kendisinin cengiz han'ın zayıf zamanlarında verdiği destekler de çok önemli. ancak bunları daha sonraki ihanetleri ile değersiz kılmış. neticede de ölüm fermanını imzalamış. kaynak: moğol kurdu-homeric (bkz: http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=mo�ol kurdu)
  • cengiz han'la çatışmasının sebebi subay tayininde cengiz han'ın getirdiği liyakat sistemini kabul etmemesi ancak soyluların subay olabileceği konusundaki direnişiydi.
    cengiz han camoka'yı esir aldıktan sonra bu inadından vazgeçip ordusuna katılmayı teklif ettiği halde camoka yeni usulü benimsememiş ve idam edilmeyi tercih etmiştir.
  • yeni televizyon dizisi.
  • turkish power wrestling adlı enteresan organizasyonda yer alan kişilerden birisinin takma adı. amerikanvari konuşması bir anda yerini brutal vokale bırakmıştır.rockçı serpil etkisini henüz üzerinden atamayan bünyelerde titreme ve paniğe yol açmaktadır.buyrun efendim.
  • turkish power wrestling adlı enteresan organizasyonda yer alan kişilerden olan hasan yalnızoğlunun takma adı. halihazırda survivor hasandır kendisi efendim.

http://video.haberturk.com/…boyle-gordunuz-mu/59310
hesabın var mı? giriş yap