*

• canan sezgin geylan olmuştur tam ismi.
  • güzel yüzlü, güzel huylu, suratını hiç asık göremediğimiz samsunlu trt korosu sanat müziği ses sanatcısı. keman sanatcısı iken solistliğe yatay geçiş yapmıştır.

muhterem sezginin kızı, yahya geylanın eşi.
  • izmir devlet klasik türk müziği korosu ses sanatçılarından. türk sanat müziği'ni usülüne uygun okur ve eserlerin hakkını verir. klasiklerin yanı sıra, çağdaş eserlerde de çok başarılıdır. eşi yahya geylan ile konserlerde müthiş bir ikili oluştururlar.` : çifte kumrularsanıyorum rahmetlibekir sıtkı sezgin` ile bir akrabalığı bulunmaktadır.
  • muthis bir ses sanatcisidir. hic dinlememis olanlar icin girizgah : http://www.youtube.com/watch?v=zfkrrwyqqie
  • yormayan, dinledikçe dinlenesi sese sahip trt sanatçısı.
    şu performansı dinlenmeli;
    http://www.youtube.com/watch?v=ib46p3yy2_i
  • 27 kasım 1972 yılında samsun’da doğdu. ilk öğrenimini samsun gülsüm sami kefeli ilkokulu’nda, orta öğrenimini samsun namık kemal lisesi’nde, yüksek öğrenimini gazi üniversitesi eğitim fakültesi güzel sanatlar bölümü müzik öğretmenliği anabilim dalı’nda tamamladı. bu yazının yazıldığı tarih itibariyle dokuz eylül üniversitesi güzel sanatlar enstitüsü müzik teknolojileri bölümü’nde öğrenimi sürmektedir.
    cânan sezgin’in ilk ve en önemli müzik hocası, babası muhterem sezgin olmuştur. genel musîki bilgisi, üslûp ve tavrını babasıyla süren disiplinli çalışmalarıyla kazanan sezgin, 9 yaşındayken de merhum mustafa besen’den mandolin ve sonrasında keman dersleri almaya başlamıştır. samsun belediye konservatuarı türk sanat müziği bölümü’ne devam eden sezgin, 1986 yılında sınıf atlayarak buradan mezun olmuş, 1989 yılında trt ankara radyosu’nun yurt genelinde açtığı sınavı kazanarak çeşitli radyo ve tv programlarına konuk sanatçı olarak katılmaya başlamıştır.

1990 yılında kültür bakanlığı’nın açtığı sınavda başarılı olarak samsun devlet klasik türk müziği korosu’na girdi. aynı dönemde tsm çocuk müziği korosu şefliği ve samsun belediye konservatuarı’nda öğretim üyeliği yaptı. 1995-2005 yılları arasında ankara devlet klasik türk müziği korosu’nda görev aldı. yine aynı yıllarda ankara radyosu’nda akitli sanatçı olarak yer aldı. 1996-97 sanat sezonunda yapı kredi bankası’nın projesi olan “istanbul şarkıları” isimli özel bir gösteride emel sayın, modern folk üçlüsü ve çeşitli sanatçılarla görev aldı. 2006 yılından bu yana da izmir devlet klasik türk müziği korosu’nda görev yapmaktadır.

canan sezgin, bir çok radyo ve televizyon programında solist olarak yer almış, pek çok yurt içi ve yurt dışı konserde de ses ve keman sanatçısı olarak görev yapmıştır. sezgin’in beste çalışmaları da bulunmaktadır, trt repertuarı’nda iki saz eseri kayıtlıdır. trt izmir radyosu solistlerinden yahya geylan ile evlidir.
  • babası muhterem sezgin samsunda bir çok gence türk sanat müziği sevgisi aşılamış; keman, ud, kanun hocalığı yapmıştır ve samsunda asla unutulmayacaktır.

her cuma akşamı salon koltukları toplanıp müzik öğrencileriyle koro çalışması yapılan ufacık bir evin kızı olarak büyümesinden dolayı devlet sanatçısı olması zaten beklenen bir şeydir, bu kadar başarılı olması ise onu diğerlerinden ayıran yegane özelliğidir.
  • hem yetenekli hem mütevazi hem de pek güzel bir hanımdır kendisi.iyi bir yorumcu ve kemancıdır.yamulmuyorsam bir ara badem grubuna da kemanıyla eşlik etmişti.
  • çok zarif kadın. dün gece trt müzikte izledim beraber sahne aldığı yahya geylan ile evli olduklarını hemen anladım. böyle uyumlu çiftlerin açıklanamayan ama hissedilen bir enerjileri oluyor. izmirde yaşadıklarını öğrendiğimde tam da izmire yakışan bir çift diye düşündüm. hem keman çalıyor , hem büyüleyici bir sese sahip hem kendisi de çok güzel. buraları okuyorsa sarı saçtan çok kumralın yakıştığını belirtmek isterim.
hesabın var mı? giriş yap