• "insanın bıraktığı her etki bir düşman yaratır."

oscar wilde
  • "aylak bir tutku" olarak tanımlamış. (bkz: fransiz bacon)

kesinlikle katılıyorum. yapacak başka işi olmayan insanın seçtiği yoldur bu. özellikle "merak" duygusuyla beslenir. ancak ve ancak etrafta boş boş gezenler fark etmez mi başkalarının hayatlarında neler olup bitiyoru? çünkü işinde gücünde insanlar, kendi uğraşlarından başkalarının hayatlarına bakmaya vakit bulamazlar. bu yüzden de başkalarının hayatlarına burnunu sokan insanlar, eğer değerli bişiler görürlerse çekememe durumu ortaya çıkarırlar.

işi gücü olmayan, aylak tiplerin işidir çekememezlik. ancak aylak bir insan başkalarını engellemek ve yolunu kesmek için kötü düşüncelerle meşgul olma vaktini bulur!
  • her ne kadar ekşi sözlük'te "çekememezlik" başlığı "çekemezlik" başlığına taşınmış ve mesela bu #70175210 numaralı entry'de olduğu gibi çeşitli (mantıklı sanılan) açıklamalar yapılmış olsa da doğru hali "çekememezlik" olan sözcüktür.

tdk bu konuda noktayı şu şekilde koymuştur:

çekememezlik: çekememe durumu veya çekememekten, kıskançlıktan doğan davranış, çekemezlik.

çekemezlik: (bkz: çekememezlik)
  • memleket insanının yüzde doksanının "çekememezlik" şeklinde yazmak suretiyle yaptığı yazım yanlışının doğru yazılış şeklidir.

"çekememek" eyleminde "-mek" mastar hali ekidir. çekebilen kişinin yaptığı iş "çeker" olma durumu ise, çekemeyen kişinin yaptığı iş "çekemez" olma durumudur. bu durumun adı da haliyle "çekemez-lik" olacaktır.

duymazlık eylemi de bunun gibidir. örnekleri çoğaltılabilir.
  • turkceyi yeni ogrenmi$ bir fransiz'in cekememek deyi$i.
  • 4x4 araçların üretilme nedeni.
  • ilginç bir yapısını olduğunu düşündüğüm sözcük tiplerinden biri. mesela duymazlıktan gelmek mi denir yoksa duymamazlıktan gelmek mi denir? ikiside kullanıldığını duydum, gel gör ki hala emin olamıyorum.
  • francis bacon 'a göre "aylak bir tutkudur" ve "çekememezlik, güneş ışınları gibidir, dik yamaçlara ve sırtlara, düzlüklerden sert vurur."
  • çekememe durumu veya çekememekten, kıskançlıktan doğan davranış. *

(bkz: çekememek)
hesabın var mı? giriş yap