şükela:  tümü | bugün
 • serviste iyileşmeyen yara nedeniyle takip ettiğimiz ve genel durumu birden kötüleşen bir hasta için istemediğimiz konsültasyon neredeyse yapmadağımız tetkik kalmamıştı ama tanı koyup tedavi düzenleyemiyorduk bir türlü. dahiliyede cemil hoca vardır hastayı bir de ona danışsana demişti çapa mezunu asistan arkadaşlardan biri. odasına gidip hastayı cemil hocaya anlatmala, abartısız 5 dk içersinde hastanın tanısı ve tedavi önerisi ile servisin yolunu tuttum. çok dramatik bir biçimde hastanın hayatı kurtulmuştu. kendisini böyle tanıdım ve ortamlarda dr. house muhabbetleri yapıldığında, o da bir şey mi bizim çapada bir cemil hoca var diye böbürlenerek defalarca anlatmışımdır bu hikayeyi. toprağı bol olsun. gerçekten çok üzücü.
 • nerde kelle paçacı şaklabanlar nerede türk geni diyen tus birincileri.
  alın size gerçek!
 • cemil taşçıoğlu çapa'da baya önemli bir dahiliye profesörüydü. tıp, diş hekimliği, fizyoterapi vs her bölümde değerli hocalar tarafından tanınır ve saygı görürdü.

  şimdi hani diyorlar ya "zengin olanlar ölmüyor, basit grip gibi atlatıyor" falan. bu adamı kurtarmak için türkiye'deki tüm tıp fakültelerinden hocalar seferber oldu. bu adamı kurtaramıyorsa bu sağlık sistemi sizi hiçbir şekilde kurtaramaz. isterse milyar dolarlarınız olsun, isterseniz cumhurbaşkanı olun. hiçbir anlam ifade etmiyor bu hastalık karşısında aciziz hepimiz.

  bu virüs öldürüyor arkadaşlar. bunun şakası yok artık. ciddiye almanız lazım.
 • istanbul tip fakultesi genel dahiliye bilim dali sorumlu hocasi.15-20 yil icinde tibbiyenin buyuk isimleri arasinda yer alma ihtimali yuksektir.bu topraklarin yetistirdigi en onemli doktorlardan biridir.
 • iç hastalıklarının maradona'sı.

  bir elinde hiç durmadan çalan telefonu, zıplayarak, koşarak ve hatta zaman zaman duvar dibine çömelerek hareket kattığı vizitlerde hem göze hem beyne hitap eder. en ince detayına kadar tababete hakim olmanın özgüveni ile son sözü söyler.

  azarlar, öğretir, makarasını yapar, ayarın kralını verir, en enteresan tanıları koyar ama bu arada üzmez, kırmaz, gönlünü alır adamın.

  (bkz: hastası olunacak adam)
 • vefat ettiği söyleniyor, teyit edebilecek yada kaynak gösterebilecek olan var mi? umarım gerçek değildir, itf'nin butun imkanları kendisi için seferber olmuşken 10 gün içinde covid yüzünden kaybedildiyse hiç bir sağlık çalışanı güvende değil demektir.
  edit: maalesef haber doğru, üzüntümü kelimelerle anlatmama imkan yok. allah rahmet eylesin, mekani cennet olsun. 18 martta entube edilmisti diye hatirliyorum. hala "grip gibi bi sey bu yaaa bi sey olmaz" diyenler izolasyona dikkat etmeyenler ders alsa keske

  hala inanmak istemiyorum, bugun dahiliyeci olduysam, dahiliyeyi sevdiysem senin katkin buyuk, yerin apayri hocam...nur icinde yat, cennet diye bir her varsa eger zaten ordasin biliyorum. oyle iyi kalpli oyle guler yuzlu, ogrenci dostu ve babacan bir adamdin ki ogrencin oldugum icin gurur duyuyorum. capa'nin sabah vaka toplantilari sensiz eksik kalacak...
 • öğrencisiydim. gözümü kırpmadan dersini dinledim, sabah toplantılarına katılmam zorunlu olmadığında bile "cemil hoca geldi" mesajını gördüğüm anda son dakikalarına bile yetişebilmek adına defalarca çapa içerisinde koştum, hekimliğin nasıl yapılacağına dair temellerimi hocamın anlattıkları oluşturdu.

  ve hasta yakınıydım. çaldığım her kapının olumsuz cevapla karşılık verdiği bir dönemde hastaneden çıkarken görüp yanına çekinerek gittiğimde geri çevirmek şöyle dursun niye yanına daha önce gitmediğimi sorgulayan, hekim olmayı öğreten hocam.

  baktığım her hastanın ettiği duanın, iyi hissiyatının, gözündeki ışıldamanın çok büyük bir parçası sizin sayenizde hocam; o duaların büyük çoğunluğu hep size gitti hocam ve hasta baktığım sürece size gitmeye de devam edecek.

  bir insan için "yeri bende ayrıydı" derler ya hani, tanıyan/bilen herkesin bu cümleyi kullanacağı insan, cemil hoca.
 • bastonu eksik olan house
 • bir yandan bu şekilde ölümünü kabullenemezken bir yandan da "ona böyle işinin başındayken veda etmek yakışırdı" diyorum kendi kendime. yıllarını verdiği, çok sevdiği fakültesinde...

  her şeyden önce harika bir insandı. birçok öğrencisinin onun derslerine koşarak gitme sebebi anlatacaklarından ziyade cemil hocanın kendisiydi. her dersinde tıbbi anlamda öğrencilerine kattıklarını anlatmaya zaten hiç gerek yok. tıklım tıklım derslerinde amfide ayakta kalmamak için erken gitmeye çalışırdı herkes. ayakta kalanlar, merdivenlerde oturanlar olurdu. ne güzel günlermiş.

  vizitlerinde türkiye'nin her yerinden tanı alamadan gelmiş, komplike hastalara en hızlı şekilde tanı koyar ve tedavisine başlardı. her girdiği odada hastalara tek tek hal hatır sorardı. fiziksel temastan kaçınmazdı, elini omzuna koyardı, yanağından makas alırdı, sarılırdı. pozitif enerjisi o ortamda dalga dalga yayılır, önce hastalarına, ordan asistanlarına ve öğrencilerine geçerdi. bir odadan diğerine geçerken koridorda birden durup haftasonu izlediği bir filmden bahsederdi. bazen bir anısını anlatırdı. bunların hiçbiri ölümden sonra kurulan abartılı cümleler değil. o ortamda bulunurken de onu aynı hayranlıkla izlerdik. bütün çapalılar anlar ne demek istediğimi.

  kabullenmekte en çok zorlandığım şey, normalde binlerce insanın uğurlayacağı bu büyük adamın sessiz sedasız gidecek olması. böyle olmamalı. salgından sonra bile olsa topluca veda etmeliyiz ona.
  nur içinde yatsın değerli hocamız.
 • suan 80 yasinda olan anneannemi bundan 10 yil once yatalak haldeyken muane edip dogru teshisle bu gun kendi evinde tek basina yasatacak seviyeye getirmis turk tip tarihinin onemli doktorlarindan biridir.

  ruhu sad olsun

hesabın var mı? giriş yap