• zengin rolü oynamak için doğmuş oyuncu.

sesi, duruşu, tavırları, eğitimi köylü, kapıcı, kömürcü, garson rollerini oynamasına pek izin vermez. ha, gerek var mıdır? bence yoktur. para yakışmaktadır çetin tekindor'un oynadığı rollere.

edit'in başladığı satır burasıdır ki, babam ve oğlum'daki oyunculuğuyla çetin tekindor bu tespitimi bana yedirmiştir. filmde canlandırdığı köylünün de zengin olması, olsa olsa işbu yenen entry'nin hazım süresini kısaltır. sarıkız soda niyetine.
  • türk anthony hopkins şeklinde tanımlıyabilecegim iyi aktör
  • türkiye'de the godfather'ın remake'i yapılsa vito corleone yerine konabilecek tek insan.
  • lisedeyken çetin tekindorun yeğeni bizim sınıftaydı ve din hocamız her derste(ki her hafta bir kez demek bu) çocuğa dönüp şunu derdi
    -çetin tekindor mu tekin çetindor mu ehehhehe

çok fenaydı çok...
  • insani dinlerken kendinden geciren ses tonuna sahip insan.
  • eğer ki şu anda dünya çapında tanınan bir oyuncu değilse, bunun tek sebebinin türkiye'de doğmuş olması olduğunu düşündüğüm oyuncu.
    adam çok zengin birini oynadığından da (bkz: bir istanbul masalı) köylüyü oynadığında da (bkz: babam ve oğlum) inandırıcı olabiliyor.
    amerikalı falan olsaydı şimdi hollywood'da jack nicholsonın yanında kendisini de görürdük diye düşünüyorum.
  • belki çok klişe bir tabir olacak ama okey oynasa oturup izleyeceğim insandır kendisi.
  • dedemin insanlarında bir oyunculuk sergiliyor, mükemmel...

--- spoiler ---

bir sahne var, bağ evinin bahçesinde akşam sofrasında geçen. baş köşede rum ağzıyla bir hikayeler anlatıyor, oynamıyor, resmen yaşıyor. her repliği o kadar inandırıcı okudu ki, kendimi sinemada değil masanın diğer ucunda zannettim. öyle ki elimde kadeh olsa hikaye bittikten sonra perdeye uzatır 'baba vur' derdim.

--- spoiler ---
  • 84 yapım yavrularım isimli filmi izledikten sonra tekrar kanaat getirdim ki bu adam yeşilçam 'ın zamanında yoksunu olduğu yetenekli jön kavramını doldurabilecek isimlerin başında geliyordu mamafih tiyatro sevdasından mıdır yoksa kalite eksikliğinden midir kendisi 90'lardan sonra sinemada ağırlıklı olarak boy göstermeye başlamıştır, iyi de yapmıştır.

bu abimizle 2006 yazında cunda 'da kaldığı otelde karşılaşmıştım sanırım ilk aşk filmi çekimleri için o taraflardaydı, ben böyle bir heyecanla " çetin bey nasılsınız ?" demiştim o da bana gayet sıcakkanlı "iyiyim, siz nasılsınız ?" demişti...evet böyle olmuştu.
  • inandırıcılığı, oynadığı karakterin duygularını yansıtması, izleyende de aynı duyguları uyandırması, konuşması, şiveleri, ses tonu ile nazarımda bu ülkenin yetiştirdiği en büyük oyuncudur. evet işbu entry'i babam ve oğlum etkisinde yazıorum ve bu abimiz ödüllendirilsin, teşvik edilsin istiorum, canı gönülden..
hesabın var mı? giriş yap