• pectoral, triceps ve deltoid kas gruplarini calistiran kas gelistirici.
  • pek cok cesidi bulunan bir vucut gelistirme aleti. inclined olani var, vertical olani var, sag-sol kol bagimsiz calistirani var. ve zorluklari buyuk bir degisim gosteriyor. misal; inclined olan versiyonunda x kg ile calisirken; vertical olaninda bu agirligin 1.5-2 katina cikmak mumkun olabiliyor. boyle de ilginc bir alet bu. yalniz farkettim ki, en guzeli sag-sol kolu bagimsiz calistirani bunun. zor olmasina oldukca zor ama en azindan iki gogusu ve kolu da ayri ayri calistirdiginiz icin daha dengeli bir gelisim elde etmek mumkun.
  • en gereksiz gym makineleri içinde ilk 3e oynayacak alet. makineler sakatlanmış insanlar içindir, sağlıklı insanlar serbest ağırlıklarla çalışmalıdır.
  • total body antremanında başlangıç olarak kullanılan alet. kasların açılmasını sağlar. daha sonrasında germe ve sıkıştırma aletleriyle bu program devam eder.
  • benim gibi spor salonuna yalnız giden ve bu sebeple bench press'e tek başına girmekten korkan insanlar için güzel bir spor aleti. bu aletin temel hedefi göğüsü geliştirmek olup arka kol ve omuzu da aktif eder. açıkçası benim arka kolumu beklediğimden çok daha iyi gelişirdi. ancak ısınmadan bu alete girmemenizi tavsiye ederim. çünkü insanı sakatlamaya çok müsait bir alet. belinizde boşluk bırakmadan sete girin yoksa belinizi incitebilirsiniz ve sakatlanma şüphesini ilk hissedeceğiniz nokta ise omuz ve çevresinin aşırı zorlanması bana göre. makineler sakat insanlar için midir bilemem ama benim gibi solo freshmanler için ideal olduğu kesin.

edit: boş bar kaldırın ama gidin bench press yapın gençler. ben zamanla ilerlettim bench press çok daha faydalı..
  • dumbell ile yapılınca daha bir hissediyorum
  • dikkatli yapılmadığında sakatlık yaratabilir. özellikle belinizde boşluk bırakmayın hareketi yaparken.
  • (bkz: pectoralis major) (bkz: triceps)(bkz: deltoid) için compound fitness hareketi.

bir takım youtuberlar bunun makinesinin boş olduğunu yerine bench press yapılması gerektiğini ısrarla söylese de özellikle yeni başlayanların yapması gereken bir egzersizdir .
    çünkü yeni başlayan bir kişi o bench presste kurulum aşamasında skapulalarını birbirine yeterince yaklaştıramayıp sırtını sıkamayacaktır.
    keza kalça ve omuz formunda da sıkıntı yaşayacaktır. bench presin yanına yardımcı olarak eklenip nasıl göğüs kasları en aktif şekilde kullanılabilir öğretmesi için önemli bir alettir.
  • göğüs kaslarını, deltoidleri ve trisepsleri hedef alarak kasları çalıştıran gym aleti. serbest ağırlıkla yapılması önerilmekte, ben makineyle çalışmayı tercih ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap