• amerika'da yunan yoğurdu satan türkiyeli kürdün yoğurt markasıdır
  • adam kendisi gitmiş yunan yoğurdu diye satıyor. bizim mal medya "türk yoğurdunu dünyaya tanıttı". sikimin başını tanıttı. lan bi de yunanlılara kızıyoruz her bi boku çalıyorlar diye. adamlar çalmıyor ki, biz veriyoruz kendi ellerimizle altın tepside. elin oğlu adını duymadığın ülkesinin, etnik kimliğinin tanıtımını yapmaya çalışıyor, marka yapmaya çalışıyor. bizim adam gidiyor, adı bile türkçe olan şeyi daha daha yunan yoğurdu diye satıyor. neymiş "pazarlama stratejisi". lan sen yoğurdu düzgün yap, zaten alacak millet seni. zaten tanıyacak. bir yıl geç büyümüşsün ne olacak.

vay arkadaş, 3 kuruş para için neyi var neyi yok satan bu millete az bile. vay efendim yunanlılar baklavayı çalmışda, bulgarlar tulumbayı götürmüş de. biz böyle mal mal işler yapmaya devam ettikçe daha çok gider. papua yeni gineliler imam bayıldıyı götürürler, maraulular ali naziğe hallenirler. az bile.

çok kızdım lan niyeyse.
  • bana, hayatımda ilk defa ırkçılık yaptırmış yoğurttur. sahibi kürttür ve yunan yoğurdu üretmektedir. tadı ise berbat ötesidir. işte ırkçılık bu noktada devreye girmektedir. allah aşkına, türkler dışında kimse yoğurda el atmasın. bak allahın adını verdim!
  • iyi hos bir yogurt da, sahibinin fikriyatini aklim havsalam almadi. yoghurt kelimesi bile turkce'den gecmisken ve de en onemlisi sahibi turk'ken (hamdi ulukaya) niye greek yoghurt koyar ki bir insan markasinin ismine. zaten kebabi, baklavayi kendilerininmis gibi sahiplenen yunanlilar'a bir de yogurdu elinle ver.
  • ilk ciktiginda cok iyi hatirliyorum, marketlerde*** neredeyse yok denecek kadar az bulunurdu yogurt reyonunda. danon'un tirt yogurtlarina kalirdik. (chobani'den sonra danon da suzme yogurt isine girdi chobani'den once hic yoktu fage haric.)

adamlarin yogurdu inanir misiniz taa 8 sene once nasil tattiysa, bugun de ayni. az once eski bir makalede okudum, yogurt ustasi o zamanlar 15 dakika bir kontrol edermis.

eskiden genel marketlerde normal yogurdu bile zor bulunurken, simdilerde ise neredeyse her markette her cesit yogurdu bolca var. 8 sene icinde bu kadar buyutmek gercekten ibretlik bir basari.

dikkat ettim adamin 2011'deki fabrika acilisinda bile bir suru vice bilmemnesi, chief cart curtu var cikip konusuyorlar tek tek. organizasyon semasini taa o zamanlardan dogru duzgun kurmus olmanin faydasini buyuyerek gorduler. 35 yil once gelip tekel olabilecegi pazarda yalan dolanla vergi kacirabilmek adina sirketi "aile sirketi" biciminde yonettigi icin bugun batmamakla mucadele eden bir tanidigim var. her seyi kendin yapmaya calismaktan vazgecip boyle isi bilen adamlari duzgun bir organizasyon semasinda toplarsan buyursun. bu i$ler gercekten vizyon i$i.

greek - turkish muhabbetine istinaden: bugun pazara "turkish yogurt" ismiyle bir yogurtcu girsin, ben bile almam turk halimle o yogurdu; cunku akli basinda hicbir yatirimci amerikan pazarina "turkish yogurt" diyerek girmez, batmaya mahkumdur. chobani bugun ayni yogurdu ambalajin ustundeki yaziyi degistirerek satsin, satislari duser. sebebi amerikan milletinin aliskanliklari ve psikoloji. adamlar greek yogurt olarak satilmasina alismislar. ayni yogurdu turkish diyerek koy, "bunun tadi farkli" derler.
  • amerika'da uretilip pazarlandigi haliyle turkiye'de uretilmesi imkansiz olacak yogurt markasidir. turkiye'de hem gida kodeksine hem de tse standartlarin gore yogurdun icerisinde, jelatin, nisasta koymak yasaktir. yogurdun kivamini artirkmak icin izin verilen yegane sey, dusuk basinca evaporasyondur. ancak bazi isletmeler kuru madde miktarinin artirmak icin bunun yanisira, sut tozu da koyarlar. yani, bugun siz chobani markasini amerika'da haliyle turkiye'de satmaya kalkarsaniz hileli urun satmaktan kapatirlar isletmenizi, cunku bu yogurdun iceriisnde nisansta ve jelatin var.
  • sonunda yunanlari "neresi yunan la bunun?" biciminde isyan ettirerek mahkemelik olmustur.

http://www.cnbc.com/id/101776389

dediydik "yogurtla yunan'in ne alakasi var?" diye.
  • whole foods tarafindan saglam bir faca yemis yogurtcudur. kaliteli yasamin git gide trend oldugu abd'de organic urunlerde guvenin kalesi durumundaki boyle bir organizasyondan bu sekilde bir ayar yemek markanin imajini sarsmistir.

sahibinin turk dernekleriyle uzun zamandir arasinda olan gerginligin asil sebebi, new york'taki diger zengin turkler gibi, bu dernekleri desteklememesinden kaynaklanir. ki kanimca hakli yanlari vardir. o yuzden biraz tek tarafli gerginlik diyebiliriz bunun icin. bir de bu firmanin yeni magazasinin acilisinda simit dagitilmasi da yeni tartismalari beraberinde getirebilir. greek bagel diye simit isine girebilir bu firma ve turk dernekleri sener sen cinneti gecirebilir.
  • yogurt şefi atatürk orman çiftliğinde de çalışmış olan mustafa dogan isimli ustadır. bütün yogurtlar onun kalite ve kontrolünden geçmekteymiş.
    http://www.linkedin.com/…b/mustafa-dogan/24/855/413
  • soho'daki dukkaninda yogurt disinda simit de satiyorlar. fakat buradakilerin aksine, her birinin altinda kocaman turkish simit yaziyor. hatta pastirmali simit bile alabiliyorsunuz. henuz denemedim ama lezettli olacaga benziyor.
hesabın var mı? giriş yap