• beni bebekken kucagına alabilmiş, fakat benim hatırlayamadıgım canım kuzenim.
  • turk populer muzik tarihinin en saglam sozlerini yazmis, ayni zamanda iyi bir egitimcidir ve nisantasi isik lisesi'nde uzun bir donem ingilizce ogretmenligi yapmistir.*
  • (bkz: #6596109)
  • az önce okuduğum içimi burkan bir hürriyet gazetesi haberine göre; melih kibar, büyük aşkı çiğdem talu'nun ölümünden sonra "ben de çiğdem gibi kanser olup ölüp gideceğim" deyip durmuş.

kaderin garip cilvesine bakınız ki, aradan 22 yıl geçtikten sonra aramızdan ayrılan melih kibar'ın ölüm sebebi de kanser oldu. işin daha da dramatik, göz yaşartıcı tarafıysa melih kibar'ın ölmeden önce kızı zeynep talu'ya son sözlerinin, "yakında çiğdem'i göreceğim. beni bekliyor. ona senden selam söyleyeyim mi?" olması sanırım.

bu vesileyle, türk popüler müziğinin iki değerli sanatçısını da saygıyla anmış olalım.

http://www.hurriyet.com.tr/…fa/10160080.asp?gid=229
  • robert kolej mezunudur.
  • 27 yıl olmuş kaleminden ayrılalı… 27 yıldır o olmadan çalıyormuş şarkıları. garip kalmış notalar. eksilmiş aşklar, sevdalar…

27 yıl önce bugün ölmüş çiğdem talu… o zamanlar verem bile ölümcül sayılıyormuş. hele kanser affetmiyormuş hiç, tuttuğunu götürüyormuş… göğüs kanseri yenmiş büyük söz yazarını…

ve ben bugün tanıştım kendisiyle… yüzeysel bir insan olduğum gerçeğini çarptı yüzüme. ellerimi koyacak yer bulamadım karşısında, kafamı kaldıramadım yerden… şarkıları söyletene değil, söyleyene baktığım için utandım kendimden. şarkıların hikayelerini hiç merak etmedim, yazanı, besteleyeni tanımadım bugüne kadar, çok utandım kendimden…

işte o an bir fırtına kopar
    sanki o an yer yerinden oynar
    kül rengi bir akşam vakti
    kaybolan renkler gibi
    kaybolur gider gözümde dünya

bu şarkıyla başladı her şey… öyle bir hikayesi var ki aşka inandırıyor insanı… tüylerim diken diken oldu haliyle.

kendime kızarken çiğdem talu’yu aradım internette. bugünmüş ölüm yıldönümü, şaşırttı beni yine… bu kadarı tesadüf olamaz, anılmak istiyor büyük usta.

ben bugün tanıdım ama siz unutmayın; şarkılar hatrına…
  • soner yalçın'ın sayfasında bugün yazdığına göre mimar erdem talu'nun kızkardeşi yani mimar eren talu'nun halasıymış. işin ilginç tarafı dünyanın en mükemmel üçlüleri'ne kafadan girecek olan 'çiğdem talu - erol evgin - melih kibar' üçlüsünün; erol evgin'in eşi emel hanım'ın erdem talu'nun yanında çalışırken çiğdem talu'yla tanışması ve eşinden bahsetmesiyle oluşmuş olması.

dipnot: recaizade mahmut ekrem'den yana ismi saygıyla anılan; çiğdem talu'yu barındıran bir ailenin bugünlerde isminin kötü şekilde anılması üzüyor insanı.
hesabın var mı? giriş yap