• fırınlarda, satıştan geriye kalan bayata kaçmış ekmek.. bedavaya ya da normal fiyata göre daha ucuza verilir: şarapçılara, mahzunlara..
  • ev ahalisi 10 ve üzerinde ise mutfak masraflarını %30-40 indiren olay.
  • mahsun'un(ahmet uğurlu-tabutta rövaşata) nası bi tabutta olduğunu en kestirmeden anlatan , yalınlığına tezat bi etkileyiciliği olan replik unsuru.

-abi çıkma ekmek varmı. (soğuk hava , titrek eller ve akabinde umutsuzluğu iyice pekiştiren dal parçasından yapılmış başında umutla beklenen bi olta.)
  • tabutta rovasata'da duydum bunu cogu insan gibi. hatta o filme ozgu bir deyim sandim. fakat varmis boyle birsey gercekten. bu daha da koyucu oldu aslinda. keske o filmde uydurulmus olsaydi. zira cok yogun bir duygu seline surukledi bu beni. filmdeki karakterin hayatta kovalidigi 3-5 onemli seyden birisi bu. bir de kendi kovaladigim seylere baktim. bir yerde bir hata var ama...
  • cakma insanliktan arta kalan yoksul besini.
  • askıda ekmek uygulamasının yaygınlaşması durumunda tazesiyle yer değiştirebilecek ekmek.
  • bu akşam xbank beni cepten arayınca kavuşacağımı sandığım ekmek.
    banka: sayın atlantis size zııttt promosyonumuzu..
    atlantis: duyamıyorum sizi?
    banka: bize verebileceğiniz 18 yaş üzeri tanıdıklarınızın adları?
    atlantis: yok.
    banka: hiç mi yok (yok artık. şaka tabii bu) 20 bin parapuan verecektik size ama?
    atlantis: ama ama? aynı ekmek parası için çalışıyoruz bakın. size hayırlı işler.
    banka: dıt dıt dıt...
  • "köfte yapacağım " diye istenirse fırından utanmadan alınabilir. fırıncı ne bilsin, evde çocuklar yorganları kemiriyor.
  • fırında taze ekmek sırası beklerken akla gelince düşüncelere iter insanı. bir de zihinin arkaplanında bab-ı esrar başlarsa o ekmek boğazda düğüm olur.
hesabın var mı? giriş yap