• entel bir tanıdığımız -ki soyadı "çiçek" idi- kızının ismini "gülümseyen" koydu. sonra bi de başına "sevgiye" ekledi. ortaya "sevgiye gulumseyen cicek" gibi birşey çıktı.

hep düşünürdüm, bu zorlama-romantik çabanın ürünü isme sahip olan kız büyüse, "ahmet solar" diye biriyle evlense, kendi soyadını da kullanmaya devam etmeye karar verse...

hevesle koyulan marjinal ismi sayesinde, kamyon arkası yazısı güzelliğinde bir yaşam onu bekliyor artık...
  • selma ft. yalçın: selçın.
    tebrikler selma ve yalçın çok marjinalsiniz.
  • yapımcı fatih aksoy'un kızının adı direnç mesela.eski devrimcilerden olduğu için bu ismi koymuş.benim babam da iyiki eski devrimciyim diye benim adımı reosta veya kondansatör koymamış....
  • anne veya baba olmanın verdiği yoğun duygunun üstesinden gelemeyip çocuğuna isim veren ebeveyn. o an kendilerine süper gelen bu isimler gelecekte pek o kadar da güzel gelmeyecektir.

örnek olarak babam, epey tombik doğmuş ikinci oğluna yani bana 'herkül' adını verecekti ama annem çemkirip başka isim vermiş. belki o zamanlar tombiktim ama insanlar değişir. 54 kilo herkül mü olur lan. taşak oğlanına çevireceklerdi beni. conan olsa neyse, adı var. conan diye bir isimle üniversiteye sınavsız bile girerdim.

aynı babanın ilk oğlu ise bu kadar şanslı değildir. sanırım anne o zamanlar evin yönetimini ele geçirememiş.

birilerinin bu ebeveynleri bir şekilde uyarması gerek. herkülmüş, hamsterız sanki. allahtan o yıllarda ninja kaplumbağalar yeni çıkmıştı da splinter demediler.
  • son zamanlarda her tarafta bırtıcan/zırtıgül adında bebeler türediğinden ya da bi dizideki ufaklık karakterin adının o aylarda doğan bütün bebelere verildiğinden yapılacak en marjinal şey bebeye sıradan bir isim vermek olur diye düşündüm, heves ettim hatta yaptım. sonuçta aylarca alttaki diyalogta defalarca taraf oldum.

- aaa ne şeker,çok tatlı maşallah,adını ne koydunuz?
    +kemal
    - hadi canım,şaka!!! hehehehe
    +hayır değil kemal işte
    - (şaşırma) hangi dedesinin adı ki?
    +hiç birinin, yok öyle dede ismi falan...
    - (daha çok şaşırma) ee neden koydunuz kii???
    +mustafa kemal atatürk ten koyduk. o olamaz ama en azından benzesin, yolunda yürüsün diye. hem anlamı da güzel; olgun demek.
    - hıııııı (beğenmeme)

evet evet, oldu bence gayet marjinal oldu...
  • çocuklarımıza artık züleyha gibi arapça kökenli isimler koymaktan vazgeçsek güzel olmaz mı suserler?
  • - demek kardeşin var adı ne?
    - kaos
    - mehuhee hadi canım
    - ciddiyim babam pi koyucaktı annem izin vermemiş
    - anlıyorum
    (bkz: aynen yaşanmıştır)
  • koydukları abuk ismin ne anlama geldiğini soran olursa uzun uzun anlatırlar. "yunan mitolojisinde kalem müdürlerine yol gösteren tanrı ama aynı zamanda ispanyolcada ses çıkarmadan osurmak fiili, bi de eski türk geleneklerine göre bu eylemi başaranlara verilen unvan. yani çok anlamı var ama hepsi de böyle çok güzel şeyler".
  • marjinalden kastin daha anlasilir şekilde ifade edilmesi gerekmekte.
    sokaktaki 22 milyon mehmet'e, bir mehmet daha eklememek de marjinallik kapsaminda mi degerlendiriliyor mesela?
  • birden fazla çocuk düşünüyorlarsa şu şekilde bir liste izleyebilirler:

çocuk1
    çocuk2
    çocuk3
    çocuk_enson
    çocuk_final
    çocuk_ultimate
    çocuk_print
    çocuk_teslim
hesabın var mı? giriş yap