• budur.
  • örnekleri sayılırken bir alex değil nasıl unutulur anlamış değilim. hemen her başlıkta muhakkak bir tane var bundan.
  • mesela eva herzigovanın altına hastasıyım yazmak bir garbage entry ce$ididir
    ssg.
  • (bkz: #82418)
    sözlüğün ikiyüzlülüğünün bir başka örneği işte. arkadaşım entry girilen kutunun üzerinde "kafanızda bir tanım veya verebileceğiniz bir örnek varsa eklemekten çekinmeyin" yazılıp, bir yandan da "bu çöp entry. tipini begenmedim" ayarında takılmak riyakarlığınızın resmen ortaya dökülmesinden başka bir şey değil. şunların ikisinden bari birini kaldırın da sizi adam sanmaya devam etsinler.
  • bana göre, bir türü de, yazılmış saçma (ya da hoş karşılanmayan diyelim) bir entrynin taklit edilmesiyle yazılan entrylerdir.
    mesela:

mercedes s 500

23. her gün yıkadığım arabam.
    (yazar, 12.12.2006 12:12)

bunun ardından bir denyo ordusu gelip bu entryyi taklit ederek, aklınca mizah yaparak ya da aşağılayarak entry girme yoluyla kendini tatmin ediyor ve bu da gereksiz bir kalabalık oluşturuyor..

24. her gün yıkamadığım arabam. yıkattırıyorum.
    25. her gün yıkadığım marabam.
    26. bir sinek kondu diye çöpe attığım arabam.
    ...
    ..
    .
    .
    .

bir başka şekli de bir isim başlığında birisi iyi niyetiyle, saflığıyla ya da tamamen kötü niyetiyle tuhaf bir entry yazdı diyelim:

tugce ozkazma

12. caddeden çıkmayan bebişim :))
    (yazar, 23.02.2007 15:26)

ardından aynı denyo ordusu buraya akıyor. ama burada diğerinden farklı olarak es geçtikleri bir nokta var ki, kendilerince dibinde mizah (!) yaptıkları bu başlık, aslında gerçek bir kişinin ismine karşılık geliyor/gelebiliyor. dolayısıyla yazılanlarla, sözlükten, internetten hiç haberi olmayan birinin kişilik haklarına vahşice tecavüz edildiği oluyor. kişi rencide ediliyor.

13. bizim evden çıkmayan bebişim :))
    14. yatak odamın demirbaşı. :))
    15. (bkz: tugce ozkazma ya minibus girmesi)
    ...
    ..
    .
    .
    ve daha niceleri...

ey garbage entry manyağı... biri saçmaladı diye sen de saçmalamak zorunda mısın? biri köyün meydanına pisledi diye sen de pislemek zorunda mısın?
    köyün meydanına pislemenin kötü bir şey olduğunu göstermek için köyün meydanına pislemek mi gerekiyor?
  • hah çok güzel, moderasyon tarihçemde yazana göre bunlardan bir tanesine, artık ben de sahibim. buyrun, bu benim çöp entrym: #25025120 ve "bakınız" da değil. bence, büyük bir başarı. çünkü, "üçüncü kişilere bir şey ifade etmeyen entry'ler" giren yazarların saçma bir iş yaptığını düşünüyorum ve o tarz bir şey yazıyorsam genelde bunu eleştirme amacında oluyorum. ahah. "protesto ediyorsun ama aynı şeyi kendin yapmışsın?" evet, teknik olarak aynı şey oluyor. :/ çok güzel.

gelelim asıl probleme. bu çöp entry'nin sınırları nerede başlar, nerede biter açıklansın istiyorum. biz de ayağımızı ona göre denk alalım değil mi? böyle, saçma sapan sebeplerden çaylak olacaksam alksdjfaljk bilmek isterim. evet, şu anda yavşak gibi yazıyorum. smileyler ve random harflerle gülmelerle. bundan sonra böyle çünkü gayet sinir bozucu bir durum bu. neye göre, kime göre "çöp" oluyor entryler bir açıklansın. "üçüncü kişilere bir şey ifade etmeyen entry'ler" de bu kalıba giriyorsa bilelim.

mesela 21 ağustos 2011 başlığında "reset atacağım gün." yerine daha önemli bir olay olabilecek "diploma alacağım gün." yazsaydım bu da çöp olacak mıydı? ha, diploma almayacağım ama doğru olan bir şeyi yazmak zorunda da değilim zaten. ya da "ilk konserime çıkacağım gün." desem ne olacaktı? belki, önemli bir sanatçıyım ve bu, değerli bir bilgi oluşturuyor beni okuyanlar için? çöp mü olacaktı bu?

dünyada üretilmiş cümleler başlığının ilk sayfasına bakalım. bunlar çöp entry mi oluyor şimdi? ya da o başlığa, ilk sayfasındaki tarzda entryler girsek çöp entry mi olacak onlar da? olmayacak. çünkü, başlığa göre, oraya yazılan her şey formata uymuş olacak. peki oraya yazılan şeylerin "çöp" sayılan entry'lerden daha değerli olduğunu söyleyebilir miyiz? formata uyduğu için, örnek veriliyormuş gibi olduğu için her şeyi yazmaya izin veren bu başlığa 21 ağustos 2011 başlığında çöp olarak nitelendirilmiş "reset atacağım gün." cümlesini yazmış olsaydım çöp sayılmayacaktı.

"64 mb" başlığına,

1) 32 mb'ın iki katı olan kapasite.
    2) ilk aldığım bilgisayardaki ram'in kapasitesi.
    3) 67.108.864 adet karakterin karşılığı.
    4) süper bir kapasite.
    5) 16 mb'ın iki katı olan kapasite.

yazsak, bunlardan hangisi çöp sayılacak? üçüncü kişilere bir şey ifade etmeyen "2" mi? çok açık ve bilinen bir gerçeğe, matematiksel olarak işaret eden "1" numara mı? belki de kimsenin işine yaramayacak bir bilgi olan "3" numara mı? ya da "1" numara ne kadar doğruysa, doğru olan "5" numara mı? belki, süper bir kapasite diyen insan için gerçekten süper bir kapasite? hayatının en önemli şeyi belki bu, adamın?

ayrıca "süper bir olay" tanımını biliyoruz, ssg'nin yazdığı. şimdi, o da mı çöp entry?

"dana antrikot ve 4 peynirli tagliatelle" başlığına "şimdiye kadar yediğim en güzel yemek." yazsam, üçüncü kişileri ilgilendirmediği için çöp entry mi olacak? peki, ya başkaları için referans olabilecek olan vedat milor yazıyorsa bunu? önemli bir bilgi olup, çöp olmayacak mı? bunu yazan yazarın, vedat milor kadar önemli sayılabilecek bir kişi olmadığını bilebilir miyiz?

ya da bir yazar battlestar galactica başlığına "overrated" diye entry giriyor. bunun yanında "çok güzel bir dizi." tanımını yapan da var.
    burada, kendince güzel bir dizi olduğunu belirten 2. tanımı yapan mı yoksa, yine aynı şekilde, kendince dizinin "overrated" olduğunu söyleyen mi çöp entry girmiş oluyor? bu bilgilerden hangisi daha üstün ve çöp değil buna karar verebilir miyiz?

gerizekalı başlık üreteciyle üretilmiş gibi olan başlıklar açmaya devam edenler için durum ne olacak? o entryler için çöp değil diyebilir miyiz? çöp değillerse o zaman random kelimeler seçip başlıklar açmaya ve random tanımlar yapmaya başlayacağım. başlamalı mıyız? öyle mi olmalı? (bu arada, o şekilde başlıklar açan yazarları destekliyorum.)

bazen bir furya başlıyor. biri bir tanım yapıyor. o tanımın benzeri olan şeyler yazılmaya başlanıyor. bunlar çöp entry oluyorsa, hiçbir şeyden habersiz, ilk entry'i yazan da çöp entry girmiş mi sayılacak?

aynı şekilde, içinde fuck geçen başlıkların altına yüzlerce alakasız çeviri yazılıyor. bunlar da çöp sayılacak mı? bunların arasında bir yazar gerçekten düzgün çeviremeyip hata yaptı ve yanlış çeviri yazdı diyelim. diğerleriyle bir alakası yok. onun da yazdığı çöp olacak mı?

"an itibariyle giremediğim site." üçüncü kişilere bir şey ifade etmiyor olduğundan çöp mü olacak? "an itibariyle girilemeyen site." bilgi verdiği için çöp sayılmayacak mı? "an itibariyle giremediğim site" de bilgi vermiş olmuyor mu? bilginin hangisinin çöp hangisinin gerekli olduğuna nasıl karar verebiliriz?

üçüncü kişilere bir şey ifade etmeyen entryler çöp sayılıyorsa, üçüncü kişilere bir şey ifade etmeyen entry'lerin sınırları ne olacak?
    mesela, bir yazarın nick altına "geçen gün yine vermedi, çok üzüldüm. lan, insan sınava giden adama kalemini vermez mi?" yazdık. bu çöp mü olacak? karşılıklı yazılmış nick altı entryleri çöp mü olacak?

ya da bir ünlü hakkında "somali'ye gitti." diye bilgi verdik. bunun altına "ankara'ya gitti" desek bizden sonra biri "istanbul'a gitti." dese bunlardan hangisi çöp olacak? somali'ye gittiğini biliyoruz. tamam ilkini geçtik. peki ankara'ya gitti diyen, "x kişisinin hayatında bir kere olsun ankara'ya gitmiş olduğunu" söylemek istiyor olamaz mı? istanbul'a gitmediğini nerden bilebiliriz?

tarih bildiren bir başlık altında, mesela "21 ağustos 2011" ve bu tarih bilinen büyük bir spor klübünün kuruluş yıldönümü olsun, "x takımının kuruluşunun 108. yıldönümü." yazalım. bu çöp değil. değil mi? ya biri, fazla bilinmeyen bir spor klübünün bilmem kaçıncı yıldönümü yazarsa ne olacak? ve bu, bu şekilde devam ettirilirse ne olacak? belki, ben paralel evrende yaşıyorum ve kütükoğlu spor klübünün de yıldönümü aynı güne denk geliyor? belki, benim için çoğunluğun bildiği takım hiçbir şey ifade etmiyor? atıyorum, ünlü birinin x'inci doğumgünü olsun 21 ağustos 2011. "tarkan'ın x'inci yaşına bastığı gün." tanımı ile "hüseyin haydaroğlu'nun x'inci yaşına bastığı gün." tanımından hangisi çöp olacak? hüseyin haydaroğlu fazla bilinmeyen bir iş adamı mesela. ya da ben çok alakasız bir yerde yaşıyorum (kutuplarda) ve tarkan benim için hiçbir şey ifade etmiyor. ne olacak bu durumda? hangisi çöp entry? "tarkan'ın x'inci yaşına bastığı gün." tanımında sorun yoksa benim de gayet isim ve yaş sallayarak tanım yapma hakkım var. bundan sonra yazılan şeylere çöp denilmesine kimsenin hakkı yok.

bu entry'deki "moderasyon tarihçemde yazana göre bunlardan bir tanesine, artık ben de sahibim." tanımı da üçüncü kişilere bir şey ifade etmiyor olduğu için çöp bir tanım mı olacak şimdi?

ayrıca, nasıl ispiyonlanacak bu çöp entry olayı?

sözlükte gerçekten tuhaf olaylar oluyor. götü başı belli olmayan bu "çöp entry" olayına bir açıklama getirilsin lütfen.

yarın öbür gün, bir şekilde çaylak olursam ya da uçarsam diye buraya yazıyorum. moderasyon tarihçemde "forum/ozensiz baslik: sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitapçıklar" diye bir not var.

biliyoruz ki 2 ay kadar önce "sözlük yazarlarının şu an dinlediği müzikler", "sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitaplar" şeklinde başlıklar açılmaya başlandı. bunların, aslında saçma olduğuna işaret etmek için "sözlük yazarlarının şu an okuduğu kitapçıklar" diye başlık açmıştım. (saçma olmasının sebebi, şu an dinlenen müzikler başlığına aynı last.fm gibi gün içerisinde dinlediğimiz parçaların sırayla yazılabiliyor olmasıydı.) bu başlığı açtığım zaman "sözlük yazarlarının şu an dinlediği müzikler" başlığının açılmasının üzerinden "4-5" gün kadar geçmişti. sonradan, bu başlıklardan "şu an" kısımları çıkartıldı ve forum/özensiz başlık sayıldı bunlar. ben, 4-5 gündür hatalı sayılmayan bir başlığa benzer bir başlık açmış olduğum için forum/özensiz başlık açmış sayıldım. yani, 4-5 gündür herhangi bir sorun içermeyen bu başlıkları örnek almakla hata etmişim. o başlıklara zamanında müdahale edilmiş olup "şu an" kısımları çıkartılmış olsaydı örnek alıp açacağım başlıkta bir sorun olmayacaktı.

burada, hata bende mi yoksa 4-5 gün geç müdahale eden moderasyonda mı oluyor? saçma sapan işler işte. (bkz: #24959328) şunu gerçekten istiyorum. insanları, sözlükten soğutmayın.

edit: devam...

21 ağustos 2011 başlığındaki "reset atacağım gün." şeklindeki bir entry çöp oluyorsa eğer,

sözlükçülerin stadyumda izledikleri ilk maç,
    sözlükçülerin ilk cep telefonları,
    sözlük yazarlarının cep telefonu melodileri,

ve benzeri, tonla anket başlıklara yazılan şeyler de üçüncü kişileri ilgilendirmiyor olduğundan çöp sayılmalıdır. olabilir mi böyle bir şey? sözlüğün yarısı çöp o zaman.

(bkz: #25031145)
  • ironik entry tipi. zira çöp entry'leri yazıp da kural ihlali yapmayacağınız tek yer var, o da kendi başlığı. zira konu dahilinde geçerli örnekler, bakınızlar.
    bu küçük yusuf yusuf tanımımdan sonra, 2011-2012 güz dönemi tam listesi aşağıdaki gibidir;

(bkz: 2 sikmiş)
    (bkz: reserved)
    (bkz: ne diyem mahmut mu diyem)
    (bkz: bunu yapan insan olamaz)
    (bkz: kime göre neye göre)
    (bkz: salak yemin ederim gerizekalı bu çocuk ya)
    (bkz: kedidir kedi)
    (bkz: çabuk kalktı dikkat edersen)
    (bkz: bsg)
    (bkz: özet geç piç)
    (bkz: okumadım)
    (bkz: cool story bro)
    (bkz: pics or it didn't happen)
    (bkz: sübhanallah kardeş ibretlik bir paylaşım)
    (bkz: hayallerde yaşıyor bazı ibneler)

bonus:
    (bkz: dostum x demişsin ama bu y)
    (bkz: aa bu benim lan)
    (bkz: adam haklı beyler)

(bkz: bir faydalı entry değil)

not: kedidir kedi hariç, açıklanan bakınızların hiçbirini vermediğime emindim, siftah oldu.

not 2: çöp entry extended penzahar edition
    (bkz: buralar hep entry dolacak)
    (bkz: kafan çok güzelmiş canım güle güle kullan)
    (bkz: açtığı başlığın ikinci entry'sini giren ezik troll)
    (bkz: sakin ol şampiyon)
    (bkz: yavaşça yere bırak)
    (bkz: napak inanak mı kanka)
    (bkz: sesli güldüm)
  • en son moderasyon aciklamasiyla kendilerinin yasaklanmis oldugunu gorduk. geriye donuk bir suru karsi referans verilebilir ama ugrasmiyorum.

ne zamandir soyledigimiz kontrolsuz buyumenin belki de en carpici sonucu bu aciklama. o kadar cok kontrolsuz yazar alindi ki baktilar onunu alamiyorlar bu bakinizlarin, yasaklayalim bari demisler. en guzel tabi. burada da ah su okullar olmasaydi falan filan gibi birseyler ornek verilebilirdi ama onu da yapmiyoruz.

en manidari da "keyif verici bakinizlar" denmis. yani yazara keyif alma denilmis. hani nerde kaldi o zaman duyurulari iyi eglenceler diye bitirisiniz? adam egleniyor iste. tek sorunu bunu ayarinca yapacak eksi sozluk kulturunden mahrum. ya da basitce o kadar cok yeni insan var ki herkes bu bakinizlari bir sekilde tatmak. keyfini cikarmak istiyor. o kadar cok yazar var ki yenilerin bu bakinizlardan bikmasini beklemek zor geliyor. yasakla gitsin.

paralar akiyor mu paralar? gerisi fasa fiso. hayirli isler.
  • hatalı entry kavramıyla karıştırılmaması gereken entry türü. örneğin;
    sharon stone
    1. temel içgüdü'nün başrol oyuncusu.
    (michael douglas, 28.11.2002 00:15)
    2. hastasıyım.
    (hasta, 28.11.2002 00:25)

buradaki 2. entry hatalı değildir ama garbage'dır.
  • alakasız geyik entry'ler... okuması zevksiz yazmanın neresi zevkli...
hesabın var mı? giriş yap