şükela:  tümü | bugün
 • cok fena bir malware cook.

  bulastigi gibi bilgisayardaki tum onemli dosyalari kirilamayacak bir sekilde sifreliyor ve 300$ fidye talep ediyor. 72 saat icerisinde odeme yapilmazsa cozme anahtarini siliyor. bulasmasi halinde alternatif bir cozum yok, dosyalarinizi yedekleyin antivirusu guncelleyin.

  http://nakedsecurity.sophos.com/…cker-on-the-loose/
  http://www.reddit.com/…e_cryptolocker_on_the_loose/
  http://www.bleepingcomputer.com/…ge-26#entry3165383
  http://www.reddit.com/…eeding_of_your_cryptolocker/
 • reddit yorumlarina bakilirsa millet kuzu kuzu fidyeleri oduyor hatta musteri servisleri bile, dosyalariniz onemliyse 300 dolaresi odeyin diyormus.
 • virusun son gunlerde yayildigini, saatte ortalama 5gb sifreleyebildigini ve ortalama hdd kapasitesinin 500gb oldugunu varsayarsak; 4 gun icerisinde patlama yapabilir.
 • antivirüs programları tarafından yakalanamayan polimorfik virus kategorisinde 2014 ün büyük belası denen ransomware.

  proaktif özellikte(bulut tabanlı sanırım ve kendini güncelliyor) olduğundan durduğu yerde durmayacak deniyor. ilk hedefi apple ürünleri imiş. rivayet o ki 2014 yılı içinde harici disk satışlarını zıplatması bekleniliyor.

  beni asıl kızdıran bu işi yapan şirketin bu sayede 1 yıl içinde bir "marka" olacağı söylentisi ?!!

  wall street'te hisse satmaya başlayabileclerini ise ...

  odunla dövesim geldi yeminle
 • bilgisayar kullanıcılarının yeni korkulu rüyası olan virüstür...

  ben de bu virüsle olan mücadelemi anlatmak istiyorum;

  bu gece mail kutuma girdiğimde ups tarafından gönderilmiş bir paket maili aldım ki ups en çok kullandığım kargo şirketidir. bu maili aldığımda içinde bir pdf dosyası saklandığını gördüm. dosyayı indirip açtığımda sistem kilitlendi ve cryptolocker fidye istedi. bilgisayarı güvenli modda açıp pdf dosyasını sildim fakat fayda etmedi. araştırmalarım sonucunda spyagent 4 isimli bir program indirdim fakat o program da para tuzağı olmaktan öteye geçemedi. en son çareyi 2009 yılında yine böyle bir sorun çektiğimde kullandığım malwarebytes programı geldi. o programı indirip kurdum ve sistemi tarattım. program yapısal olarak sadece kritik bölgeleri aramaya yönelikti. sistem ve kayıt defteri girileri arandıktan sonra 12 adet malware ailesine ait zararlı yazılım tespit etti. hepsini sildirdikten sonra sistemi yeniden başlattım. evet cryptolocker gitmişti fakat tüm dosyalarım şifreliydi ve açılmıyordu. bunun sonucunda 2 gün önceye tam sistem geri yükleme yaptım ve sıkıntı çözüldü.

  bu girimin amacı aynı virüse maruz kalan arkadaşlara yardımcı olmaktır. bir kez de toparlayarak yapacağınız işlemleri anlatacağım;

  *windows'u ağ destekli güvenli modda açın
  *google a girip malwarebytes yazıp, indirin
  *malwarebytes güncellemesini bitirdikten sonra tarama yaptırın
  *çıkan zararlıları silin
  *bilgisayarınızı en son sistem geri yükleme noktasına döndürün.

  not: asla ama asla usb bellek, harici harddisk veya cep telefonu gibi harici depolama birimlerini yedeklemek için kullanmayın

  soracağınız sorunuz olursa çekinmeden mesaj atabilirsiniz. okuduğunuz için teşekkür ederim...
 • hala maille yollanan exe'leri (veya ziplenmiş exe'leri) tıklayıp çalıştıran kamil kullanıcılar yüzünden aktif bir şekilde yayılmakta olan virüs. bildiğin bela.

  yüksek ihtimal mutasyona uğramış olmalı ki decryptcryptolocker.com da yemiyor artık.

  (bkz: ransomware)