• sevdiceği uzaklara götüren ile götüren arasında bir fark olduğunu insan aklının almadığına dair şarkı sözleri. çıfıt çarşısının halk dilinde yankılanan sesi bana göre.
  • barış manço'nun dağlar dağlar 45'liğinin iki yüzünde de yer alan şarkı. a yüzündeki dağlar dağlar bildiğimiz dağlar dağlar iken b yüzündeki biraz daha rock'ımsı alternatif bir versiyondur.
  • sanırım barış mançonun en sevdiği şarkı. zira; dağlar dağların arapça,ibranice,ingilizce versiyonlarınının dışında; arabesk,soft rock,psychedelic rock şekillerini de yapmıştır. ayrıca; gülme ha gülme adlı şarkısının melodisi neredeyse tıpatıp benzemektedir. albüm olarak çıkmayan bir kırkbeşlikte tambur taksimi adlı enstrumantal şarkıda doğaçlama tambur ve darbuka takılırken şarkının sonlarına doğru yine dağlar dağlar melodisi çalar.
  • bundan yıllar önce barış manço 'nun ölümünün bizde bıraktığı o derin acının henüz geçmediği günlerden bir gün, kemancıdaydık. ortamda normal bir biçimde parçalar çalınıp millet eğlenmesine bakıyordu. birden bu parçanın ilk notaları duyuldu. dj kabininden de bir ses yükseldi. "hepbirlikte söylüyoruz". tüm çakmaklar yakılmış eller sağa sola hareket etmeye başlamıştı birden. ve o ilk sözler girdiğinde mekanda bulunan herkes parçaya hepbir ağızdan eşlik etmiş ve inanılmaz bir ambians oluşturmuştu. parça bitmiş ve tüm gözler dolmuştu.
  • "... ben dağlar dağlar'ın iki ayrı versiyonunu yaptım ve istedim ki bir yüzünde o, bir yüzünde öbürü olsun. o zaman plak şirketi sahibi "olur mu böyle şey, görülmemiş şey, halkı mı kandırıyoruz?" dedi. ben birdenbire çok suçlu hissettim kendimi:
    "hayır kimseyi kandırmıyoruz, ben çok değişik bir şey yaptım. bir yüzü böyle bir yüzü böyle". çıkmadı o plak. altı ay bant durdu. yani dağlar dağlar aslında çıkmıyordu, e ben de belki bugün burada yoktum. sonunda ben feveran ettim. "aaa, çıkmazsa ben de çıkmıyorum bitmiştir" falan diye. işte kasım'a doğru falan lütfettiler, dağlar dağlar'ı o şekilde çıkardılar piyasaya ve o da hakikaten bomba etkisi yarattı insanlar üzerinde. ben de beklemiyordum açıkçası…" - - - barış manço *

----------
    yıllar sonra gelen edit:

barış manço'nun 1991 yılında konuk olduğu, trt'de yayımlanan 17.06.1991 tarihli, doğan şener'in sunduğu ''grafik'' programında söylemiş bunu. şurada.
    ben 2000 yılında radyoda yapılan bir anmayı kasete kaydetmiştim :)
  • tribute albümdeki eleştirilen alt yapısına rağmen sertab erener'in pop yaparken de kendisini özel kılan şeyleri ön plana çıkarması, belki de pop opera aryaları seslendirmesi gerektiğini sesini kullanışının verdiği keyifle gösterir. (bkz: çok uzun tümce) (bkz: tamam)
  • ellerimle büyüttüğüm solarken dirilttiğim
    çiçeğimi kopardın sen ellere verdin
    çiçeğimi kopardın sen ellere verdin

dağlar dağlar
    kurban olam yol ver geçem sevdiğimi son bir olsun yakından görem
    dağlar dağlar

kuşlar ötmez güller soldu yüce dağlar duman oldu
    belli ki gittiğin yerden kara haber var
    belli ki gittiğin yerden kara haber var

dağlar dağlar
    dağlar dağlar
    sevdiğimi son bir olsun yakından görem
    sevdiğimi son bir olsun yakından görem
  • sezen aksu'nun bestelediği sabahattin ali şiiri. bahsi geçen dağlar kaz dağları'dır.
hesabın var mı? giriş yap