74 entry daha
  • saw serisinin birinci filmi esas alınarak çekilmiş 2008 yapımı bir türk komedi filmi. ancak destere, scary movie gibi daha önce çekilmiş filmlerle dalga geçen bir yapım değil. orijinal filmin konseptini aynen alıp trakya’nın bir köyüne uyarlamışlar. haliyle jandarma haricindeki herkes trakya aksanıyla konuşuyor. ancak filmde seyirciyi güldürme adına aksandan da çok küfürlü ifadeler kullanılmış. destere’nin bu noktadaki tek farkı, söz konusu küfürlerin trakya aksanıyla ediliyor olması olabilir.

filmde dikkatimi çeken şeylerden biri, jandarma erleri ve dolayısıyla da jandarma ile doğrudan alay eden kimi sahnelerin varlığıydı. önceden böyle şeyler pek düşünülemezdi herhalde.

filmin (bana göre) en eğlendirici yanı ise, seri katil destere cep telefonundan kurbanlarını arayıp her ikisine de, "benim derdim seninle değil, sen ona belli etme ama ben asıl diğerine sinir oluyorum, onu öldüreceğim" mealinde laflar ettiğinde her iki kurbanın da arkadaşını satarak katile yanaşmasıydı. bu işten yırtacağını zanneden hayrettin'in (peker açıkalın) yüzünü kurnazca bir mutluluğun kapladığı ve ardından telefondaki destere’ye “ağbimm”, “agamm” diye hitap etmeye başladığı sahneler, benim için filmin en eğlenceli anları oldu. (yani senarist iyi bir gözlemleme yaparak halkımızın bu önemli karakteristik özelliğini filme çok net bir şekilde yansıtmış!)

film hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://www.imdb.com/title/tt1286142

tema:
    (bkz: popüler kültür /@derinsular)
11 entry daha
hesabın var mı? giriş yap