şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kişinin gün içinde şikayetlerinin artmasıyla aynı gün tedavi olmak için devlet hastanesine başvurması durumu.

  hayatınızdan bir günün beklemekle geçmesine sebep olur. bir yandan hastalığın verdiği rahatsızlık, diğer yandan sürekli önünden geçen hastalar ve bitmek bilmeyen gürültü... sonunda kişinin sikerim bu işi deyip yatakta battaniye altında ağrı kesici alıp adaçayı içerek kendini tedavi etmeye çalışması muhtemeldir.
 • sağlıkta devrim falan yapılmadığını gözlemlemek için önerilen yöntemdir.
  randevulu sistemde hasta başına 180 saniye süre düşmektedir. randevu olmayınca bu 180 saniyeye hak kazanmak için 180 dakika beklemek iyi senaryo sayılmalıdır.

  aile hekimi opsiyonu, bir miktar daha iyidir. her ne kadar ilgili ve ilgisiz aile hekimleri mevcut olsa da, hekim seçme olanağı sayesinde doğru kişiye yönlenip daha mantıklı sürelerle muayene olunabilmektedir. soğuk algınlığı, ağrı sızı gibi rahatsızlıklarda bir seçenektir. daha ciddi bir rahatsızlık görüntüsü mevcutsa sevk olanağı da var bildiğim kadarıyla.

  aslında birinci kademe sağlık hizmeti ciddiye alınarak güçlendirilse hastaneler üzerindeki yük bir miktar rahatlar. ama bunun yerinde dev yatırımlar yapmak daha havalı ve cukkalı tabii ki...
 • "her seferinde herkes aynı gün nasıl hastalanır ya?" sorusunu sormama neden olan ve bazen yaptığım eylem.
 • mümkündür. hatta aynı gün sabahtan gidip, kan verio bir gün sonra tekrar rapor dahi alabilirsiniz. hastanenin yoğunluğu önemli.

  akp'nin devlet hastanelerinin şartlarında devrim yapılmadığı iddia etmek nankörlüktür. lakin son dönemdeki ücret ödeme olayları şık olmadı. bitli sedyelerden, ışığı olmayan hastanelerden klimalı odalara evrildik. bunu kabul etmek şart.
 • pazartesi yapacağım olaydır, ekleme yapacağım.