şükela:  tümü | bugün
  • dijital pazarlama faaliyetlerinde müşteri, proje ve iş yönetimini sağlayan kişidir.

edit: ek mesainin canlı tanımı, stajyerler ile içli dışlı olan, müşterinin bir dediğini 3432423432 etmeyen kişidir ayrıca.
  • teknokapitalizmin misyoneridir.
  • insan kaynaklarından sonra en çok pelin, selin, merve vs isimlerin olduğu uzmandır.
  • bazıları gerçekten çok ukala ve kendini beğenmiş. başvularıma tenezzül etmeyecek kadar da küstahlar... hatta yazılarımı yayınlamamakta ısrarcı olanlar konusunda ise söylenecek söz yok!
    neden yapıyorsunuz ki bu işi...?
    pazarlama psikoloji demektir. önce siz düzgün olun.
  • işletmenin ürün veya hizmetlerini dijital mecralar aracigiliyla satmasını sağlamaya ve mevcut satış hedeflerini yükselmesine yardımcı olan kişiye dijital pazarlama uzmanı denir. genellikle google reklamları, google seo, sosyal medya reklamları, sms pazarlama, mail pazarlama gibi dijital platformlar kullanılır. hedef en düşük bütçeler ile en çok satışı yapmaktır.
  • son dönemlerde en çok aranan pozisyonlardandır. ancak bu pozisyona yapılan başvuruların neredeyse birçoğu aranan tecrübeyi ve eğitimi karşılayamamaktadır.

dijital pazarlama uzmanları her zaman öğrenmeye açık olmalı, her gelen yeni trendi takip ediyor olmanın yanı sıra dijital pazarlamanın tüm alanlarında en az temel seviyede birikime sahip olmalı ve kendi başına bir proje yürütebiliyor olmalıdır.

bu konuda up institute'nin eğitim programını çok başarılı buluyorum. marketing impact program'mış ismi.
    modanisa'nın ceo'su sami güzel,
    zaytung'un kurucusu hakan bilginer
    evidea'nın ceo'su timur tandoğar
    fevreka'nın başkanı tansel akdan
    gibi çok başarılı isimlerden oluşan eğitmen kadrosu katılımcılara derinlemesine 10 modül eğitimden sonra bir proje hazırlamalarını ve bunu sunmalarını istiyor. katılımcıların öğrendiklerini uygulayarak başarılı bir eğitim dönemi geçirmelerini sağlıyor.

bu eğitimden çıkıp kendinize bir dijital pazarlama uzmanı'yım diyebilecek özgüvene sahip olabileceğiniz bir program.

linki buraya bırakıyorum, bir inceleyin derim.
  • müşteri ilişkisi bakımından zor iştir dijital pazarlama uzmanı olmak.

150 sayfalık sunum hazırlarsınız. kendinizi anlatan, şirketin dijital kanallar üzerindeki etkinliğinin kalem kalem analiz edildiği, neler yapılması gerektiğini tek tek yazarsınız.

buraya kadar her şey güzeldir. gereken bütçe ve sizin alacağınız parayı duyunca irkilir müşteri.

hadi bütçe tamam da, sen ne iş yapıyorsun ki? bütün gün bilgisayar başında oturuyorsun? gibi tepkiler alırsınız, alacaksınız.

anlatırsınız. ikna edersiniz. bu sefer de; “tamam sen 1 ay yap bakalım ne oluyor bir önümüzü görelim” ona göre verelim derler. (kabul etmeyin) markette hiç bilmediğiniz bir ürünü alırken, ya ben buna bir bakiyim işimi görür beğenirsem parasını vereyim deme şansı var mı ki o müşterinin?

sonra başlarsınız çalışmaya. analytics raporlandırmaları, metricası, ads tabloları, tek tek kalem kalem raporlandırırsınız bunları. 2.hafta ararlar; e hani satışlarda artış yok?

a be güzel müşterim, benden önce sitene iç optimizasyon bile yapmamışsın. hatta ve hatta analytics bile kurmamışsın. dur da önce bir temel atalım, değil mi?

bir de bu şirketin sosyal medya yönetimini de aldıysanız, yandınız. her gün en az 2-3 post çıkmanızı isterler. kullanıcı deneyimi diye bir şey var onu anlatmaya kalkarsınız, anlamazlar. çünkü türkiye’de herkes her şeyi biliyor.

grafikerinize, oluşturduğunuz reklam stratejileri üzerinden tasarımlar oluşturtursunuz. o da ne? “bunu ben de yaparım.” tepkisi alırsınız.

bunca şeyin üstesinden gelmenin tek yolu “inanç”

sabır ve azim.

bunların sizi götüremeyeceği hiçbir yer yok yeryüzünde.

o yüzden devam.

edit : işbu entry, kurumsal ve dijitalin önemini bilen şirketler gözardı edilerek yazılmıştır. ha bu profildeki şirket sayısı türkiye’de ne kadar? tartışılır.

edit2 : çok önemli noktayı atlamışım. bu işi aylık 200 liraya yaparım diyen dijital pazarlama uzmanları(!) var.
  • ortalama aylık maaş düzeyi piyasada 3000-5000 tl arasındadır.

1-2 yıllık olanlar 3000 küsür alırken
    google adwords konusunda kendisini geliştiren pazarlamacı arkadaşlarımız 5000 seviyelerine çıkan maaşlar almaktadır.