• öncelikle fularlı değilim. çünkü biliyorum ki bunun tersi düşünüldüğünde hep entel dantel dediğiniz kesim geliyor aklınıza.

her neyse, inanılmaz bir durum bu. çevrem dolayısıyla dindar, muhafazakar insanlarla çevriliyim. mesela, tam bir şey anlatacağım, araya girip, yahu işte sinek çorbaya düşünce tek kanadında zehir varmış; sineği tamamen bandırınca zehir etkisi yok oluyormuş; işte bunlar ibret vesikasıymış falan. iyi de benim anlattığım sağlık problemleriyle ne alakası var.

adama diyorum ki, sen şuradaki evi nasıl aldın. yavaş yavaş konuşup, bir cevabı 2 saatte veremiyor. işte bir tanıdık var belediye'den haber saldık; tabii ayarladık o zaman öyle denk geldi. 165 bine aldık; nasip kısmet tabii. her şey öyledir; yazılan ne ise o olur. abicim hızlı hızlı anlatsana, ne nasip kısmeti yahu. torpille belediyeye adam sokuyorsunuz; nasip kısmet diyerek öykülendiriyorsunuz.

bu tarz bir muhabbetleri vardır işte. arabalarına binerim mesela; malum istanbul trafiği. yanından geçen sürücüye kızdıklarında, camı açıp "selamün aleyküm, selamün aleyküm" diyen tipler bunlar. kelimelerle ifade etmek olanaksız.

benim mahalle arkadaşlarımın yüzde 70'i lise mezunudur. ama onlarla muhabbet ederken bile bir keyif, bir komedi olabiliyor. ama dindar adam gelince muhabbetin tadı kaçıyor. herkesi susturup, tane tane, yıllardan beri duymaktan bıktığımız klişelerini sıralıyor. inanılmaz bir şey bu.
  • sevilmemesinin sebebi her muhabbetin içine dini sokarak ve sana dinle ilgili tonla soru sorarak insanı sıkboğaz etmesidir.

karşındakiyle genel konuları konuşuyorsunuz,ona şunu yapmayı sevmiyorum bana kaba bir davranışmış gibi geliyor diyorum o da işte nasip kısmet,allah görüyo hepsini,cehennemlik onlar,kuran da böyle böyle yazıyo diyo.

bir ülkenin bilim adamı bir şey bulmuş onu anlatıyosun,hayır onu müslümanlar buldu hatta hz.muhammet'in bunla ilgili bir sözü de var,çoğu şeyi müslümanlar buluyo,allah yanımızda diyo ve karısının aklını da bunlarla doldumuş,dedikodudan başka bir şey yapmayan kadın bunları müslümanlar bulmuş biliyo musun bana da kocam anlattı diyo.

kadın,erkek,yaş farkı gözetmeden sorgulamadan duyduklarına inanıp bir de her 3 kelimenin birisi dinle ilgili olunca insanların sohbet edesi gelmiyo.15-20 yaş aralığında olup aynı anne,baba,amcaları gibi her şeyin içine dini katarak katıldığı görüşü dinle savunan kesim de var yani arkadan hızla geliyorlar sonu yok.
  • açık konuşmak gerekirse hepsi için geçerli olmayan durumdur. ancak her olayı ve muhabbeti lafı döndürüp dolaştırıp dine bağlayan cinsleri insanda malesef kusma isteği uyandırır.
  • dinle ya da dindar insanlarla ilgili bi sorunum yok. ne dindar adamlar tanıyorum ki şakır şakır bilim konuşur tartışırsın. ne dindar olmayanlar tanıyorum ki içi boş televole konuşmalarından öteye geçemezsin onlarla

benim asıl sorunum -ki bence çoğunluk bundan musdarip ama dindar veya dinci diyip kestirip atmak kokaylarına geliyor- bağnazlıkla ilgili. dinsizin ateistin bağnazı da bok. hiç çekilmez ama o buranın konusu değil. bak bağnazlığın diplomayla falan da ilgisi yok ha. dindarların bağnazı daha da çekilmez kılıyor hayatı. bir diyalog yazayım, biri mühendis, öteki subay iki dindar arasında geçiyor:

-düşün ki kalbin atıyor ve tüm gün sen onun sesini duymuyorsun. tek başına sessiz bir odada bile yani.

- evet çıldırtıcı olurdu heralde

-işte allahın mucizesi burda yatıyor. duymamızı istese duyardık

şimdi desen ki adama desibel falan, allah diyecek. sesten tamamen arındırılmış bir odada kalbinin sesini duyabilen insanlardan, belgeselden bahsetsen....

en iyisi kalbinin sesini dinleyip susmak. ben öyle yaptım :)
  • nedeni bu kişilerin kaderci ve şükürcü olmalarıdır. her diyaloğu "buna da şükür", "kısmet", "hayırlısı olsun" diye kesip sonlandırırlar. bunların yanında haklı eleştirilerin cevabı bile bu tip cevaplar olunca insanı sıkarlar.
  • hadi cahil ve dindar deseniz anlarım.
    araştırıp soruşturmadan körü körüne inanan, etrafını da inandırmaya çalışan, dünyaya ve olaylara at gözlüğü ile bakanları ima ediyorsanız gayet de iyi anlarım.
    ama şu boktan genellemeleri anlayamıyorum.

etrafımda bir sürü dindar hristiyan, müslüman, yahudi ve budist var.
    benim ne bok olduğum zaten belli değil; mantığımın kabul ettiğine inanırım.
    hepimiz gül gibi sohbet ediyoruz gidiyor.

ne demişler:
    "cahil ile etme sohbet, her sözü bir baş incitir."
  • keyfin yerindedir, böyle ıslık çalarsın.

dindarın biri kalkar der ki; ıslık çalma şeytanı çağırırsın!
    haklısın geldi şeytan dersin.
    işte o an kafasına bir tane patlatasın gelir.

budur bunları çekilmez yapan.
  • muhafazakar insanlarda görülen durum.

"x davranışının çekilmemesi" tarzında ifadeler muhafazakarlık gösterir. ben kendim gibilerle mutluyum, farklı olanlara tahammül edemiyorum demektir. bu başlığa konu olan arkadaşlar da muhafazakar olabilirler, ama bu onların başlığı açan arkadaştan farklı bir çeşit muhafazakar olduğunu gösterir sadece, temeli aynıdır.

kısaca, onlar da sizin muhabbetinize pek hasta değil arkadaşlar. farklı şeyleri muhafaza eden muhafazakarların birbirini çekilmez bulması çok normal.
  • bilinçli dindar ve bilinçsiz dindar diyerek 2 gruba ayırmak gerekir .

zira bilinçsiz dindarlar hiç çekilmiyor . nefret ettiriyorlar kendilerini , hurafelere koru körüne inanıp , bilmiş bilmiş konuşmaları yokmu....

bilinçli dindarlar (bkz: edip yüksel) ı dinlemek ise çok daha zevkli oluyor . genelde muhabbetleri seviyeli oluyor , ve gerçekleri anlatıyorlar o yüzden pek sevilmezler sunnimanlar tarafından.

birde istisna var cübbeli , bu adam çok iyi bir komedi konuşmacısı olur . ama anlattıklarını din diye anlatıyor ve büyük tehlike arz ediyor.
    bu adamı dinlerim ama söylediklerinin çoğuna inanmam , ama konuşma şekli ve esprileri beni bitiriyor. gülmek istediğim zaman bu adamı izliyorum . inşallah bir gün doğru yolu bulur kendisi . ama suan bir müşrik...
  • genelde şakadan anlamayan tiplerdir.
hesabın var mı? giriş yap