şükela:  tümü | bugün
 • tatlı su akvaryumlarında üst düzey akvaryum manyaklarına hitab eden narin ve muazzam güzellikte olan bir balıktır.adını da cd"ye benzeyen vücud şeklinden almıştır,amazonda yaşar.
 • akvaryum ortamında bakılabilicek en güzel balıklardan biri. oldukça zor üremekteler ve ph bazinda ozen beklemekteler
 • perl bazlı bir forum yönetim sistemi.
 • gösterişleriyle akvaryum balıklarının kralı sayılan diskuslar disk şeklindedirler. vücutlarındaki gözle kuyruk arasındaki 9 adet koyu renkli dikey çizginin yanında mavi, kırmızı veya yeşil olabilen dalgalı desenleri vardır. seçici üretim yöntemleriyle çeşitli biçim ve renklerde ırklar türetilmiştir.cinsiyetler arasında belirgin bir görünüş farkı yoktur. en kolayı üreme dönemlerinde ortaya çıkan üreme tüplerini gözlemektir. erkeğin sperm tüpü ince ve sivri uçlu, dişinin yumurtlama tüpü ise kalın ve yuvarlak uçludur. erkeklerin kafalarındaki ve yüzgeçlerindeki mavi desenlerin dişilere göre daha belirgin olduğu söylenir.
  ortamlarında ph 5,0 - 6,5 arası, toplam sertlik gh ve bikarbonat sertliği kh ise herzaman için 1°nin altındadır. daha çok akıntının az olduğu, aralarında saklanabilecekleri kütük, dal ve köklerin bol bulunduğu nehir kollarını tercih ederler. üreme zamanları dışında çiftler halinde değil, nüfusu 50 bireye varabilen gruplar halinde dolaşırlar. sağlıklı gelişme için çok yönlü beslenme şarttır. diskuslar için hazırlanmış özel kuru yemlerin yanında mutlaka canlı yemler de verilmelidir. en sağlıklı canlı yem yavru ve yetişkin tatlı su karidesleridir(artemia). evde üretilmiş beyaz kurtlar da verilebilir. tubifex kurtları kesinlikle verilmemelidir; çoğunlukla kirli ortamlardan elde edildikleri için hastalık taşıma riskleri yüksektir. kıyılmış solucan, karides, midye, yengeç ve morina balığı eti de verilebilir. bazı disk balığı yetiştiricileri ince kıyılmış sığır kalbi veya ciğerine birkaç malzeme daha ekleyerek ve vitamin katkısı yaparak balıklarına verirler. diskus bakımı bilgi ve tecrübe gerektirir. en az 200 litre hacminde ve 50cm yüksekliğinde olması önerilir. yetişkin bir diskus başın yaklaşık 60 litre su hacmi düşünülmelidir. yani 6 bireylik küçük bir grup için en az 360 litrelik bir akvaryum gerekir. balıkların kendilerini daha güvende hissetmeleri için akvaryumun arkası ve en az bir yanı ışık geçirmeyecek bir biçimde boyanmalı veya kaplanmalıdır. akvaryum suyu yumuşak veya orta sertlikte olabilir (4°-10° gh). ph'ın ise nötrü yani 7,0'ı geçmemesi önerilir. diskus balıklarının akvaryumlarında nitrit ve nitrat konsantrasyonlarının olabildiğince düşük tutulması son derece önemlidir. bu yüzden etkin bir biyolojik filtrasyon ve en az haftalık %10-15 oranlarında düzenli su değişimleri şarttır. ideal akvaryum sıcaklığı 28°-30°c arasıdır. sıcaklık 27°c'nin altına kesinlikle düşmemelidir. son derece sakin balıklar olan diskuslar rasbora, kardinal tetra, corydoraslar ve ramirezi, kakadu veya agassizii gibi barışçı cüce çiklitlerle birlikte yaşayabilirler. melek balıklarıyla bir arada tutulmaları sakıncalıdır; melek balıkları kendilerinin bağışıklı oldukları parazitleri derileri son derece hassas olan diskuslara bulaştırabilirler.
 • harikulade ama bir o kadar da nazlı bir balık.
  suyun ısısı 29 derece olacak, özel yemle beslenecek
  (bkz: canlı yem)
  (bkz: tetra bits)
  (bkz: evde balık yemi hazırlamak)
  başka balıklara bir arada bulunmaması önerilir...vs
  ama elden bile yem yiyolar...süper
  tabi fiyatı da pahalı
 • inanılmaz güzeller renkleri büyüleyici http://www.akvaryumklubu.com/…yelerimiz/mozdil6.jpg
 • (bkz: disk)
  (bkz: disk atma)
 • mor bir disk seklindeki astim ilaci.akcigerlerdeki enfeksiyonu temizlemekte dondurmeli ozel bi mekanizmasi var bunu cevirdiginizde hazneye toz olarak ilac dokulur ve agizdan bu akcigere cekilir oksurme hapsurma olaylarini 5 dk kadar tutmak yapmamak lazimdir. ayrica bogazda kalan ilaclari gargara ile cikarilmazsa bogazda pamukcuk olur.
 • melek baligi bu baligin kolpasidir