• tipik maniye göre çok daha kötü bir tablo arzeden, intihar riski yüksek olan, hem depresyon hem de mani belirtilerini birlikte gösteren duygudurum halidir. karma (mikst) epizod da denir.
  • haftalardır içinden çıkamadığım, çıkamadıkça çıldırmaya an be an yaklaştığım bipolar episodelarının en boktan en lanet hali.

gün içerisinde hipomanik gibi aşırı enerjiden bir anda majör depresyonun dibine düşüyorsunuz. aynı anda 5 kitaba başlayıp sonra sessizce bir koltuğa sinip ölmeyi bekliyorsunuz. doktorların genelde pek umrunda olmayan bu mani türü zannımca bipoların en boktan süreci.

kendi kendime araştırmalarım sonucunda (onlarca türkçe ve ingilizce makale okuyarak) kadınlarda ve tip2 bipolarda daha sık rastlanan episode. tanı koyulabilmesi için bir hafta içinde en az dört kere manik ve depresif atak geçirmeniz gerekiyor. bazı durumlarda ise (bkz: ben) gün içinde bile defalarca iki uçlu duygu durumunda gidip gelebiliyorsunuz. tedavi süresinin en uzun olduğu ve henüz araştırmaların az olması sebebiyle kesin bir klinik bulguya erişilemeyen bu episodeu allah düşmanımın başına vermesin. dinimiz amin.
  • doktorumun bendeki belirtilere dayanarak söylediği mani türü. hipomani ile birlikte depresyon eşzamanlı kısa periyotlu olarak gün içinde yer değiştiriyor. aptala dönüyorsunuz.

edit: anlaşılan o ki benim hem hızlı döngülü hem de disforik hipomanim varmış. yukarıdaki sık yer değiştirme hızlı döngüyü ifade ediyormuş. disforik mani, depresyon ve maninin birbiri sırasında gözükmesi şeklinde oluyormuş. iyi araştırmak lazım. kendimizi ve hastalığı tanıyalım.
  • depresyon sırasında manik özellikler, mani sırasında depresyon özellikleri gösteren bipolar hastalık şeklidir. kendimden bildiğimden burada şunu söylemek gerekiyor. ben bunu hızlı döngülü bipolar tip ıı ile karıştırıyordum. ama bu farklı. zannederim disforik maninin diğer adı karışık döngülü mani. hızlı döngülü bipolarda sık periyotlarla depresyon veya mani/hipomani epizotları görülüyor. disforik de bu iki farklı epizot birbiri içerisinde görülüyor.

not: olası bir eksik bilgi varsa doktor olan yazarlardan yardım bekliyorum. öyle bir durumda buraya editlerim.
  • disforik mani
    ıçerik:
    semptomlar
    depresif belirtiler
    manik semptomlar
    nasıl hissettiriyor?
    nedenleri
    tedavi seçenekleri
    https://tr.evidentista.org/315016-2070
  • zıp zıp zıplayan haliyle, bipolar bozukluğuna ait bir duygudurum arızası.. çok yoruyor. beni mahvediyor açıkçası. hissettiğim şey şunun gibi bir şey: otobüsle uzun yol giderken 4 saatte 1 kere mola veriyorlar genelde. huzursuz bacak sendromunuz var. yerinde durmak çok zor yani. bacaklarınız, sırtınız o kadar uzun süre aynı pozisyonda durmaktan ağrıyor. sonra inince açılıyorsunuz. temiz hava iyi geliyor. geri kalan 4 saat için geri otobüse bindiğinizde aslında bacaklarınızın o kadar da dinlenmediğini ister istemez fark ediyorsunuz. yol bitene değin kaç mola varsa, bu rahatsızlık artarak gidiyor ve yorgunluk veriyor. şimdi düşünün ki bitmeyen bir yol ve siz huzursuz bacağa sahipsiniz. bitmeyen yolda kısa molalar dışında temiz hava alamıyorsunuz. (yani normal fazda olmuyorsunuz) molalar kısa ama otobüse her binişiniz daha da yoruyor sizi. yol bitmedikçe huzursuz bacak sızısı artıyor. bacaklarınızı ne kadar sallarsanız sallayın acı geçmiyor. (yani, evet hipomanideyim ama acı çekiyorum.)

bu bitmeyen yolu sadece benim gibi insanlar anlayabilecektir. dışarıdan bakınca bu kontrol edilememe hali anlaşılmıyor.

yine bir öyle bir böyleyim. kafam hem huzursuz, bir sıkıntı var sezebiliyorum. ama bir yandan da ritmik müziklerle dans etmek geliyor içimden. o sırada hangisi olacak hiç bilemiyorum. şimdi bile dürtüsel yazıyorum. çok zor be arkadaşlar...

az sonra edit'i: hipomanideyim derken birden ağlamaya başlayıp ağlama krizine girmem.... tüy.
  • bugünlerde içinde olduğumu bugünki psikiyatri randevumla fatk ettiğim duygudurum. kafam dinginleşince ayrıntıları girerim. şimdi yoğun olanzapin saldırısı altındayım, sebzeden farksızım.
hesabın var mı? giriş yap