• bugün kapısından döndüğüm kurul
  • uyarı, mahrumiyet ve kınama cezalarına itiraz edilemeyen kurul. uzaklaştırma cezasına ise itiraz etmeniz halinde ceza minimum 25 gün uygulanamayacaktır. eğlencelidir aslında. ali yazar, veli bozar hesabıdır kısacası. küçük cezalara itiraz edilmez ama onlar da zaten silinir. dostlar alışverişte görsün.
  • spor hukukunda disiplin kavramı, sporun amaç ve ilkelerine aykırılıklar nedeniyle ilgililerin tabi olacakları yaptırımları ifade eder.
    spor yargısı içinde, tff bünyesinde yer alan ilk derece hukuk kurulu olan ''disiplin kurulu'', klupler ve kişiler tarafından işlenen her türlü disipin ihlallerini ve sportmenlik dışı davranışları futbol disiplin talimatı çerçevesinde incelemek ve karara bağlamakla yetkili ve görevli kuruldur. kendi içinde 3 birime ayrılır.
    - il disiplin kurulları.
    - amatör futbol disiplin kurulu.
    - profesyonel futbol disiplin kurulu.

kararlarına karşı tff bünyesindeki, tahkim kurulu nezdinde itiraz yolu açıktır.
  • şimdi bu kurulun etkinliği üzerine gerçekçi değerlendirmeler yapmak istiyorum.

öncelikle lise ve dengi okullarda disiplin kurulu diye bir şey vardır ancak bir öğrenciye bu kurulun ceza verebilmesi belli şartlara bağlıdır. öncelikle cezaya konu fiil disiplin kurulunun önüne gelmeden önce sırasıyla sınıf rehber öğretmeni, rehberlik servisi ve veli'nin onayından geçer. buralar konu hakkında bilgilendirildikten sonra disiplin kurulunda konu görüşülmeye başlanır. eğer rehber öğretmen ya da veli cezayı uygun görmezse ceza verilmesi yüzde 1 ihtimaldir. bütün bu prosedür tamamlandı ve öğrenciye disiplin kurulunda ceza çıktı. ceza, onay için ilçe milli eğitim müdürlüğüne gider ki ilçe milli eğitim müdürlükleri genellikle cezayı affeder.

yani diyeceğim o ki kanunca belirlenmiş,adliyelik çok belirgin bir suç yoksa öğrenciye ceza verilmez.
  • lise ve dengi okullarda eğer iyi işletiliyorsa okulların bağımsız mahkemeleridir. disiplin kurulunun verdiği ceza eğer "okuldan tasdikname ile uzaklaştırma ve örgün öğretim dışına çıkarma" ise ilçe milli eğitim kuruluna gider.. bunun alt cezalarında disiplin kurulunun verdiği ceza geçerlidir. veli isterse 1 hafta içinde karara itiraz edebilir ve karar tekrar değerlendirilir.. doğru ve verimli kullanılırsa çok işe yarar.
  • bazı liselerde disko olarak bilinen ismi kadar eğlenceli olmayan yer. önemli olaylar da toplanır çok değişik kararlar alınabilir.
  • yeni türk silahlı kuvvetleri disiplin kanunu uyarınca eski disiplin mahkemesi yerine kurulmuş, idari (m.5) kurul.
  • okulda disipline aykiri davranislari inceler, gerekli sorusturmalari yapar ve sorusturmayla ilgili karar alir ve okul mudurun onayiyla o kararlar uygulanir. ustun nitelikler tasiyan ogrencilerin odullendirilmesine yonelik kararlar verir.
  • disiplin kurulu, disiplinlerle ilgili aldigi kararlardaki gerekceleri ogrenci disiplin kurulu yonetmeliginde gecen ilgili maddelere dayandirmalidir.

(bkz: #67973304)
  • o zamanlar kadıköy anadolu lisesi yatılısıyız. arkadaşım hatırlatıyor, ona özenen rahmetli arkadaşım ibo ile ben şahları da vururlaryat zamanında yatakhanede tuvalette yüksek sesle birbirimize okuyorken "şüpheli ilişki var" zannıyla basıldık. kitap bir süreliğine bizden alındı*, az daha disiplin kuruluna gidiyorduk.tuvalette okuma nedenimiz, akşam etüd saatinde okuyacağımız kadar okuduk, kitap bitmedi, biz de ayrılamadık, keneflerde devam ettik. tiyatro metni ya, iki ayrı ses sırayla okuyunca hem yüksek sesin yorulmasını dengeliyoruz, hem de piyeste rolleri almış oynuyor gibi oluyoruz. (bkz: şahları da vururlar/@ibisile)

(bkz: kadıköy anadolu lisesi yatılısı/@ibisile)
    (bkz: tard), tevbih
hesabın var mı? giriş yap