• 1992'den beri kürt parlamentosunun yönetiminde olan, kuzey ırak'ta yer alan şehir ve bu şehrin bulunduğu bölgenin adı. kuzey ırak'ın en modern üniversitesini de barındırır. bu üniversitede yaklaşık 1700 öğrenci, 8 ayrı bölümde eğitim görür. kürt öğrenciler birliğinin en büyük bölümü buradadır.
  • kuzey ırak'ta bulunan en leziz lokantalardan dünya lokantasının bulundugu kent
  • bir kac saat yakinindaki erbil'le kiyaslandiginda oldukca modern ve canli olarak tanimlanabilecek kuzey irak sehri.
  • kürdistan bölgesel yönetimi elinde olan ırak ili. duhok da denir.
  • şu an sokaklarında real madrid'in galibiyeti kutlanan kürdistan şehri. kornalar, bağırışmalar falan, hatta havai fişek bile atıldı sanırım...
  • silopi'ye yaklaşık 1 saatlik mesafede olan, bölgesel kürt yönetimi kontrolündeki şehir.
  • türkiye sınırına 70 km. mesafede bulunan, kuzey ırak bölgesel yönetiminin 3 önemli eyaletinden biri olan eyalet ve bu eyaletin en önemli kenti.

genel kanının aksine çok güvenli bir şehir olup hırsızlık, kavga, terör olayları vb. gibi olayların yok denecek kadar az olduğu bir şehirdir.

duhok olarak da adlandırılır.
  • ıs icin gittigim ve 1 gece kaldigim yemyesil daglarin arasina kurulmus sehir planlamasi yapilmaya calisilan duzenli sehir. ısid kontrolunde ki musula 60 km mesafede olmasina ragmen guvenlik had safhada insanlar gayet rahat , benim bu kurt sehrinde dikkatimi ceken sey turk olan herseye gosterdikleri ilgi , her yer turk markasi , radyolarda turkce sarkilar , tv lerde turk kanallari kurt kanallarinda ise kurtce turk dizileri ve inanilmaz tayyip sevgisi (su ortadoguda ki tayyip askini hic anlayamamisimdir zaten ama kurt topraklarinda kini hic mi hic anlayamadim) sonuc olarak kurt olsam 5 dakika dusunmeden gidip yerlesecegim sehir olurdu olm manyakmisiniz sur da cizrede kendinize siktiriyorsunuz??
hesabın var mı? giriş yap