*

şükela:  tümü | bugün
 • nitelikli ve niteliksiz olanları vardır.
  örnekle açıklamak gerekir ise:

  üniversitede sıra arkadaşının cep telefonunu çalmak = niteliksiz dolandırıcı
  üniversitede rektörün cep telefonunu çalmak = nitelikli dolandırıcı
 • telefonla arayıp "ben komiser x, pkk sizin hesabınızdan para çekiyor, hemen en yakın atm'ye gidin, telefonu kapatmayın!" diyenleri de türemiş. ya da varmış da benim daha yeni haberim oldu. internette araştırdığımda böyle bir haber buldum, haberin tarihi de 19 temmuz 2011, yani dün. bugün babamı aramış bu herifler. ısrarla, nerede olduğunu ve en kısa zamanda atm'ye gitmesi gerektiğini söylemişler. babam güvenmemiş tabii, sonrası küfür kıyamet. (diye babam anlatıyor ama ben biliyorum ya hayatta da küfür edemez garibim.) adamlar kandırdıkları insanları atm'ye yönlendirip verdikleri hesaba para yatırmalarını istiyor. ama belli olmaz, atm'ye bile gelebilirler. neyse, şimdiden birkaç kişi dolandırılmış böyle. hadi gençler kolay kolay yutmaz da, anneler, babalar kanabilir. uyarınız aile bireylerini, ve ısrarla polisin, bankaların telefonla arayıp para ile ilgili bi istekleri olmayacağını, olamayacağını anlatın. arayan numara 05392148861, tabii eminim bir sürü numaradan da arıyorlardır.

  insanı nasıl panikletiyorlar, "pkk hesaplarınızı ele geçirmiş, derhal şunları şunları yapın, devletiz biz, başkomiseriz bilmemne" diye. hayvan herifler.
 • cep telefonunuzdan sizi arayıp kendini polis olarak tanıtan, hatta uğraşıp arkaya telsiz sesi koyan bile var. yok efendim t.c. kimlik no'nuzu öğrenip dolandırıcılık yapan şahıslar varmış da, yok kimliğinizi kaybettiniz mi, yok efendim kredi kartınızdan para çekiyorlarmış, ekstrenizde bir acayiplik fark ettiniz mi, hangi bankayı kullanıyorsanız, en yakın şubeye gitmeniz gerekiyormuş falan filan da...

  şikayet edeceğinizi söylediğinizde de hemen tel no'larını kullanılamaz duruma düşürüyorlar. geri arıyorsunuz, aa yanlış tel no diyor telesekreter! 0537 028 74 39, kullandıkları numaralardan sadece biri. karakoldaki polis dedi ki, "bir köy var (neresiydi unuttum) sırf bu iş için çalışıyor".

  benim tele dolandırıcı, ankara mamak asayiş şube'den aradığını söyledi misal. adı da duran kaplan'mış. bak bak. oturan boğa gibi. dedim "nereden bileceğim sizin polis olduğunuzu? "hanfendi ekranda numaramız çıkıyor, yalan mı söyleyeceğiz?" dedi. sicil no'sunu istedim, veremedi haliyle. sonra da "seni şikayet edeceğim duran'cııım" dedim, "tamam" deyip kapattı. müsterih olun, kendinizle ilgili hiçbir bilgi vermeyin. adınız ve soyadınızı telaffuz ediyorlar, şaşırmayın...
 • ticaret yapanlar, pazarlamada çalışanlar için söylüyorum;

  bir adam olması gerektiğinden daha rahat tavırlar sergiliyorsa dolandırıcıdır.
  gözünün içine bakınca akıcı konuşması bozuluyorsa dolandırıcıdır.

  para kaptırmayın.
 • insan bazı şeylerin hayatı boyu kendi başına hiç gelmeyeceğini düşünür. kaza, erken ölüm, öldürmeyip süründüren hastalıklar, adaletsiz yargılanıp mahkum edilmek, ve belki de hınca hınç dolu bir toplu taşıma aracında bir dolandırıcıyla tanışıp kartvizitini almak(!).

  işler güçler'in son bölümünü oynak yayın saati sebebiyle kaçırmam dolayısıyla, zincirlikuyu metrobüste oturacak yer bulduğum an bilgisayarı açtım. yanıma oturup bana dirsek geçiren ve bundan hiç mi hiç rahatsızlık duymayan uzun kumral saçlı "beyefendi"ye sinir olmama rağmen huzurumu kaçırmadım. tâ ki kendisinin benimle taşınabilir internet ve insanların artık asosyal olması hakkında muhabbet açma teşebbüsüne dek. ne yalan söyleyeyim, doğu karadeniz ağzıyla konuşanlara karşı zaafım vardır, susmaları için özel olarak çaba göstermem. nşa gayet asosyal, suratsız ve de soğuk olmama rağmen bu kez muhabbetin ne yana gideceğini merakımdan hafif cool* bir şekilde sohbeti sürdürdüm kendisiyle.

  meğersem ne muhterem bir zâtmış. ilm-i ledun denen bir yeteneğe sahip olduğunu, geçmiş ve gelecekten haber alabildiğini ve saire anlattı durdu. ben de arada (keh keh keh gülmemi engelleyebildiğim sıralarda) birkaç soru sordum, bakalım nasıl kıvıracak diyerek. hatta benimle ilgili bir bilgi de kendisine bahşedildi o esnada, ve bundan ücretsiz (bkz: freeware) olarak faydalanabildim. (neymiş acaba? diye soramadım ilkin, "at bi beşlik de okuyayım falını" diyecek sanıp korktuğumdan.)

  velhasıl-ı kelam, kazasız belasız atlattım bu tecrübeyi de ben merak ediyorum: bu şahsa inanıp para kaptıracak kişiler var mı yeryüzünde?
 • genelde kibar ve karsisindakine iyi intiba birakir. bunun icin de kendisinde muthis bir ozguven vardir.
 • 05301088331 numarasının sahibi de buna dahildir. telefonu açınca paralarınızı bankaya kaptırmayın diyor, sana mı kaptıralım it
 • kaybedeceği bir şey kalmamış zeki piç kurusu. *