şükela:  tümü | bugün
 • orjinal adı dom za vesanje olan 89 da dünya sinamasının kanımca en muteber ödülü olan altın palmiye ile taçlandırılmış(ya da palmiye ile ne yapılabiliniyorsa artık, gölgelendirilmiş, yapraklandırılmış, yağı çıkarılıp pürüzsüz tene sürülmüş de olabilir) gerçek bir başyapıt.

  mükemmel oyunculuğu, kurgusu, ve benzersiz anlatımının dışında sırf perhanın hindisinin müthiş duruşu, tavırları için bile izlenmesi zaruri bir eserdir.ayrıca filmi dikkatli dinleyenler orjinal soundtrackdeki "hassiktir" gibi günlük hayatta duymaya alışık ve de aşina olduğumuz küfürleri duyacak, karate filmi çıkışı yanımızdaki arkadaşımıza uçan tekme atmak , seks filmi çıkışı ağıza vermek, domaltmak gibi en doğal dürtülerini bu film çıkışında da dizginlemeden yaşayabileceklerdir.
 • bir emir kusturica filmi. kusturica'nin diger filmlerinde bi sekilde esprilerin ve gorsel curcunanin icerisine sakladigi huzun ve drama izlerini acikca ortaya koydugu bir film. ornegin ak kedi kara kedi'de cingene ailesinin icinde bulundugu sefalet, turlu komedi unsurlariyla desteklenerek yansitilirken, cingeneler zamani'nda gayet ciplak bi sekilde izleyicinin onune sunulmaktadir. bir baska deyisle, diger filmlerinde drami inceden inceye alaya alan ve karakterlerini olumsuz kosullarda bile eglenirken yansitan yonetmen bu filminde acikca drami islemistir.
 • arizona dream'de görülen uçan balık bu filmde uçan duvak olarak vuku bulmuştur.
 • kusturica'nın , duracağı ve yürüyeceği noktaları bildiği bir film. filmin bir ritmi var, underground öyle değil, hareket,müzik üstüste patlayan resimler,imgeler direğe bağlı müzisyenler vs vs rahatsız ediyor gittikçe. bu filmin ritmi var kendini taşıyor, zor birşey filmin kendini taşıması.
  (bkz: emir kusturica)
  (bkz: arizona dream)
  (bkz: babam iş gezisinde)
 • fragmanlarını gördükçe, müziklerini duydukça izleyemediğim için kahrolduğum film. hürriyet vcd'sini verip duruyor ama bende bu şans, hürriyet'te bu koleksiyon varken çöl kaplanı ve afterglow'dan iyisine rastlamam garip olur zaten.
 • no mans land dun itibari ile oscar aldiktan sonra, neden oscar'i alamamis oldugu bir kez surata vurulan film.
 • (bkz: underground) (bkz: perhan) (bkz: sulukule) (bkz: hacihusrev) (bkz: roman)
 • azranın annesinin, babası tarafından duvara asıldığında "komşular yetişin" mealine denk gelen "komşulare komşularee" şeklinde bağırmasıyla insanı daha bir gülümseten, ayrıca daha bir ağlatma hususunda da gülümsetmesi kadar güçlü bir performans çıkaran güzeller güzeli film...