• olum hiçbir bok bilmeden nasıl da sallıyorsunuz hayır bir kisi de baz istasyonu nedir nasıl çalışır bilse de öyle yorum yazsa aq cahilleri anca oturduğunuz yerden klavye başından sallayın durun
  • bazen diyorum ki dur olum karışma sanane. ama olmuyor. sen susarsan ben susarsam meydan bunlara kalıyor. yüksek mühendis demiş ki hadi 50 kilo taşıdın. ee ne kadar uzağa gidecekmiş. kumandasının menzili neymiş 100 kilometremiymiş. ulan denyo baz istasyonuna inandın kumandası mı kaldı? ben sana burdan bir iot bağlarım fizandan tek tuşla domalırsın. adamlar bir şey yapmış. bi bak hangi teknolojileri kullanmış? pratikte nasıl iletişim sağlıyor? süreleri ne? yüzde kaç yerli? test edilmiş mi? ama yok ibne oturduğu yerden sallayacak.
    baz istasyonu yoksa, yıkılmışsa, yanmışsa, çalışmıyorsa, 112'ye , 155'e neyle ulaşacak cihaz? posta güvercini mi çıkıyor içinden?
  • (bkz: #83972626) bu gibi sığırların telefonlarını uçak moduna alarak 155 i aramalarını rica ediyorum. olunca haber versinler.
    t:güzel düşünülmüş hizmettir. sonu deprem konteynerleri gibi kaderine terk edilmeyecekse amacına ulaşır.

edit isteyen cahil cesaretine sahip olanlara edit:

hala bok atan yok 40 dk havada mı kalır? telefon 112 yi arar:)(en sevdiğim bu) gibi cahiller dinleyin hele.

amazon drone ile kargo teslim projesi yayınlayınca buradan yalanarak offf dediniz ama hiçbiriniz nasıl amk kumandayı adam mı tutuyor gibi menzili nasıl olacak gibi malca cümleler kurmadınız.

cahil kardeşlerim şu an bırakın dronecell’i üç boyutlu haritacılıkta bireysel kullanımda bile gps ile çalışan otomatik dronelar kullanıyor. yani kumandayı tutan falan yok. önceden verilen konuma kendi başına engelleri kendisi aşarak gidiyor. şarjı azaldığında gps konumu kayıtlı şarj istasyonuna kendisi gidip şarja oturuyor.şarj olunca eski yerine yeniden gidiyor. tek talimatla size ana konumuna geri dönüyor.

yemin ediyorum burası bu yüzden bok. önceden bilgi sahibi olanlar fikir sahibi olduğu için okumaya değerdi. artık görüyorsunuz hali.

ulan hala oyuncakçıda satılan droneları bu dronelar sananlar var:)

sadece malum alışveriş sitesinde drone arayın fiyata göre sıralayın en üstte bireysel kullanım drone özelliklerine bakın.

ve allah aşkına her konuda ahkam kesmek zorunda hissetmeyin kendinizi nolur.
  • tahminlerime dayanarak yazıyorum.
    aktarmasını uydu üstünden yapabilen taşınabilir baz istasyonudur. anten ve pil boyutları sebebiyle kapasitesi ve hizmet süresi de sınırlı olacaktır. öncelikli ses servisleri için düşünülmüştür.

mesela ulaşılamayan bir alana 1 saatlik telefonla görüşme imkanı sağlanır.

turkcell burada entegratör rolünde. teknolojik bir yenilik mi tartışılır, ancak acil durumlar için faydalı olabilir.
  • şehir dışlarında dağlardaki vs o devasa baz istasyonlarına makro denir. şehiriçinde sağa sola konanlara mikro denir.

bir de kapasiteyi arttırmak için konser alanlarına, avmlere, stadyumlara konanlar var onlar da piko.

normalde bi baz istasyonu duruma ve kapasiteye göre değişse de 1800 olanları aynı anda 10-12 cep telefonuna veri sunabiliyor.

afet anında bütün telefonların kitlenmesinin, halk konserlerinde, kalabalık meydanlarda, sıkışık trafikte falan telefonun çekmeme sebebi bu. o alanda aynı anda bir sürü kişi telefonla konuşursa senin telefonun sinyal çekmiyor.

yani esas mesele afet anında baz istasyonun yıkılması değil, aynı anda çok fazla insanın telefon kullanmasından dolayı bazların yetersiz kalmasıdır.

elbette elektriklerin kesilmesi gibi durumlar da bazlar da bi süre sonra gidecektik. 1-2 sene evvel tüm türkiyede elektrik 8-9 saatliğine kesildiğinde (sahi o ne acayip bir şeydi ya) baz istasyonlarının çoğu 2-3 saat içinde kullanılmaz hale gelmişti ve bi sonra telefonlar çekmemeye ya da çok az çekmeye başlamıştı.

şimdi gelelim dronecelle. kendisi bi piko baz istasyonudur. yani göt kadar bi kapasitesi vardır. ancak varolan makro ve mikrocellere destek amaçlı kullanılabilir.

yani en mantıklı izahı afet anında herkes telefonla konuşcağı için insanlara ek kapasite sağlaması olur. bunun için de her bölgeye tahminime göre öyle 1-2 değil 10-20 tane sallamak lazım. her semte 100 tane salman gerekir.

ufak bi bölgede kullanırsın evvallah da geniş çaplı bi afet alanında sikime kullanırsın çok afedersin.

turkcellden bu konuda detaylı açıklama bekliyorum. öyle reklamı salıp karambole atmak olmaz.
  • turkcellin arama kurtarma esnasında kullanılacak drone baz istasyonlarıdır.

arama kurtarma çalışmaları için üretildiklerinden dolayı. umarım bir felaket olmaz da hiç kullanmayız anlamında söylenmiş cümle.

yine de daha güzel anlatılabilirdi tabi.
  • bence gayet güzel anlatılmış dediğim hede.
  • (bkz: allah göstermesin) demenin bir başka yolunun kullanıldığı normal reklama sahip araçlar. reklamın anlaşılmaması için bir sebep görmüyorum.
  • afetler ile ilgili bir iş yaptığımdan ötürü çoğu zaman işin kebap yatıyorsun diyen arkadaşlara ithafen dua edin ben yatıyorum eğer ben çalışırsam hepiniz yatarsınız ama enkaz altında dediğim güzellemenin reklam versiyonu. kullanmamak dileğiyle.
hesabın var mı? giriş yap