• son derece gereksiz ve artık ülke çapında sonlandırılması gereken adet. lütfen yeni bir moda çıksın, düğün yapmamak revaçta olan bir adet halini alsın. lütfen.
    hayır iki tarafın aile üyeleri birbiriyle sidik yarışına girerken olan evlenecek çifte oluyor. ben bugüne kadar düğün günü gerim gerim gergin olmayan gelin ve damat görmedim. gariplerim eş dost akrabayı memnun edeceğim diye didinirken, kimse yeterince memnun olmaz bir şeylerden. bayramdan bayrama gördüğün insanlarla gereksiz bir samimiyet, yerine göre gereksiz resmiyet... kasılmaktan eğlenemezsin, amaç eğlenmekten çıkmıştır çünkü, maksat milletin ağzı kapansın. amaan zor işler.
  • kendiminki de dahil hiç birine şimdiye kadar katılmak istemediğim* etkinlik.

bir kere manasızca yorucu. ses yüksek, sabah akşam gördüğün şükriye teyzeyi bile tanıyamıyorsun, herkes bir başkası gibi, allahın emridir kız tarafı ile erkek tarafı arasında hafiften bir gerilim olur, o gerilim beni azar azar yer. asabım bozulur. velhasıl kelam sevmiyorum ben bu işleri.

fakat bu haftasonu mecbur gittik. oğlan, kalabalık diye pazara gitmeyi bile sevmez. zaten düğünde de sesten rahatsız olup, ışık kovalama hatırına 2 saat ancak dayanabildi. benim meslek* ile mi , benimle* mi yoksa yaş* ile mi ilgili bilmiyorum; düğünün konusu boşanma ydı. yanıma gelen herkes kızının, oğlunun, yeğeninin boşanma maceralarını anlatıp, akıl danıştı ve tabii tavsiye aldı verdi filan. bir süre sonra ''taksimetreyi açıyorum bak'' diye espri yapıp geçiştirmeye çalıştım ama ıııh, cık. yemediler. ruhum ayrılık hikayesi ve daha fenası dedikoduları ile dolduruldu, ben geline filan baktım arada, oğlan damada ''burası çok gürültülü, keşke flüt getirseymişsiniz'' dedi, bir kasvet bir kasavet; bu düğünü de atlattık çok şükür.

yalnız tek bir şey pek hoşuma gitti. masada bebekliğimi bilen bir çift var. 65 yaşlarında filan bunlar. teyze pek bir hareketli, şen şakrak. amca da bir o kadar ciddi. neyse, teyzem dayanamadı daha mikrofondan 'tık' sesi gelince oynamaya kalktı. kalkış o kalkış. daha bir daha masaya uğramadı, döktürüyor. amca da izliyor. ben de onları izliyorum. en sonunda adam dayanamadı, seslendi el etti teyzeye, hanımı masaya çağırdı. hah dedim şimdi s.tılar. masaya daha bir yanaştım, bir çekirdeğim eksik.

teyze masaya gelince elini adamın omzuna koyup şöyle bir okşadı. amca da; ''pastan soğudu hanım, otur da ye biraz.'' dedi. kadın gülümsedi. ben bayağı kahkaha attım. hep birlikte sırıtıp pastayı yedik. kırk küsür yıldır evli bu çiftler. o kadar boşanma hadisesi içinde evliliğin sırrını verdiler bana iki dakikada.

şimdi onların yerinde biz olsak; kadın büyük ihtimalle aman ne var ya, bir rahat yok diye adama çemkirir. adam kaba bir üslupla kadına sabahtan beri oturamadın der. ya da en iyi ihtimalle kimse kimseye bir şey demez, surat asılır evde eve gidince tartışma çıkar, konu senin annen benim annem noktasına kadar götürülür filan.

hiç abartmıyorum, en az on beş tane boşanma hikayesi dinledim. siz avukatsınız mallar, nafaka, velayet şu bu hakkında tavsiyeniz yok mu dediler? yanlış konuda ve yanlış kişiden tavsiye istiyorsunuz teyzeciğim, avukat teknik adam sonuçta. zaten terzi kendi söküğünü dikememiş, malum. bizim teyze ile amcaya ve o jenerasyona danışacaksınız. nasıl biter değil, nasıl yürür evlilik olmalı soru? değil mi ama.
  • ailelerin falan hasir nesir oldugu, evlenelim diye gozumuzun icine baktigi uzun zamandir suren bir iliskimiz var. eh ufak tefek surtusmeleri saymazsak, mutluyuz da. muhtemelen evlenecegiz gibime de geliyor. yalniz su dugun isi benim kafami cok bulandiriyor.

ben ki, 2 arkadasi organize edip, haftasonu bir yerde toplarken bocalayan biriyim. nasil olacak da bu dugun islerini halledecegim. halledecegim diyorum cunku sevgili sevgilim kendisine bir sey soylenmedikce, harekete gecen biri degildir. yok davetiyesi, pastasi, gelinligi, davetli listesi, mekan, dugun nerde olacak, davetliler nerde kalacak. off... simdiden icim bunaldi.

ben ufak tefek oyle cok masrafli olmayan bir dugun istiyorum, sanki kendisi gelin olacakmis gibi benim erkek arkadasim buyuk dugun istiyor. organize edecek adam yok. sevgili kisisinin annesi halimize aciyip, dugun organizatoru tutun dedi. o da dunyanin parasi, zaten culsuzuz. o da olmaz. neyse icimde boyle bir sikinti bu dugun. ben ki dogum gunlerinde bile ilgi odagi olmaktan hoslanmam, bir de dugunde gelin olmak resmen korkutuyor.

yanlis anlasilmasin, evlenmek istemiyor falan degilim. istiyorum. ama dugun... dugun korkunc bir sey.
  • bir kaç tanesine daha katılırsam gerçekleştirmeyeceğim eylem, onu bırak evlenmeyeceğim de bu gidişle o denli soğudum.
  • çok değişmiş bu işler ülkemin güzel insanları. inanılmaz olmuş. ticari olmuş. hatta çirkin olmuş. yurdumun dört bir yanının özel ve nadide köşelerini kuşatmışlar ve düğün sektörü adı altında kiralığa çıkarmışlar. ben de karar aldım, kendiminkini nikah seremonisi kılıfı altında kimselere yar etmeden bir başıma hazırlayacağım. davetiyesinden, servis edilecek koktely prolonge'ına kadar... o kadar da enayi olmadığımızı anlasınlar di mi ama?
  • öyle çok yakışıklı adamlar değiliz, çok güzel kızlara da aşık olmuyoruz. kafasında saçı kalmamış, göbekli, yandan yağları fışkıran, kısa boylu, boyası gelmiş... daha neler neler... biçimsiz akrabalarımız, dostlarımız var işte. hepsi birbirine benzeyen salonlardan birindeyiz. öyle çok paramız da yok. takacağımız en fazla bir çeyrek altın. ama insanların tutkuyla yaptığı her şeyden keyif alıyoruz. genç bir adamın genç bir kadını sevmesi hoşumuza gidiyor. konuşacak fazla söz de yok. karnımızı doyurup oynamak istiyoruz. sevdiklerimizle oynamak. birbirine benzeyen insanlar görmek... belki biraz da demlenmek... kırk yılda bir araya gelecek onca tanıdıkla toplu bir poz yakalamak...

böyle bakınca o kadar da kötü değil. gelinle damadın gözlerinin ışıltısı yeter diyorum bazen. bazen...
  • olmazsa olmazı halaydır.
    yüce rabbim bize de inşallah linkteki gibi bir düğün nasip eyler.
    https://www.youtube.com/watch?v=5kt3yzdobyc
  • bir erkeğin anlayacağı, bir kadının ise anlatacağı şekilde öncesiyle sonrasıyla askerlik gibidir. aslında pek başa gelmesinin istenilemeyeceği bir durumdur. yine de evlilik yolunda sürüklenilebilir aynı askerlik gibi. prosedür tamamlanır. aynı askerlik hikayeleri gibi çoğunlukla kadınlar arasında senelerce konuşulur. bıkılmaz.

bir çocuğun bir bisiklete sahip olmak istemesi gibidir. pimpirikli ebeveynleri çocuklarının başına bir kaza gelmemesi için bisiklet alma işini ötelemiştir. veyahut imkanlar el vermez alabilmek için. olur da alınırsa birkaç hafta heves alınır. sonradan alelade bir şeye dönüşür bisiklet. eğer alınmazsa torun torbaya karışmış olsa bile bisikleti olmadı diye insanın sızlar bir yerleri.

her örnek, hedef adlettiği gerçekliği olduğu gibi açıklayamaz tabi.

askerliği yapıp senelerce anlatmak da, bisiklet sahibi olamayıp yakınmak da düğün yapamamış olmaktan daha kötü değildir.
  • düğün evi bir evi sevindirir, yüz evi üzer/öfkelendirir. düğünler herkes için sevinç değildir netekim.

harman yelle düğün elle veya düğün elle harman yelle . bir de düğün demek keşkek demektir, keşkeğini yemek düğününü görmek olup, genellikle düğün ne zaman diye sormanın alternatifini oluşturmuştur. (keşkeğini ne zaman yiyeceğiz?)

evermek, harman sonu, kız çıkarmak hepsi bu anlam ve kültürle ilintili, ekleyivereyim.
    van düğün halayları için (bkz: van/@ibisile).

türkmenin düğünü önemlidir. yörük daha çok kaçarak evlenir*.

"türkler savaşa, düğüne çağrılmış gibi giderler." tractatus

(bkz: düğün dernek)
    (bkz: düğün tutulması)
    (bkz: düğün pastası/@ibisile)
    (bkz: söz nişan kına düğün)
    (bkz: arnavut düğünü/@ibisile)
    (bkz: davul zurna/@ibisile), dombada daralit, tangıdı tangıdı
    (bkz: kıhya), elçi, düğür, dünür
    (bkz: kına/@ibisile), kına gecesi
    (bkz: evlenme töreni), evlilik töreni, nikah töreni
    (bkz: düğün olsa oynasak kavga çıksa izlesek insanı)
    (bkz: düğün olsa da oynasam insanı)
    (bkz: düğün olsa da gitmesek çağırmasalar da küssek)
    (bkz: toy günü durdu da dolu günü bezendi), toy/@ibisile
    (bkz: dua/@ibisile)
    (bkz: türkmen/@ibisile)
    (bkz: fethiye çiftetellisi)
    (bkz: dilan/@ibisile)
  • yıl olmuş 2014, hâlâ yaşıtlarım düğün dernek, çalgı çengi eşliğinde evleniyor.
    çılgınlık diz boyu.
hesabın var mı? giriş yap