• ufuktaki bir geminin önce burnu, yavaş yavaş komple altı görünüp sonra şlapppss diye her yeri görünmezdi.
  • pi'yi düz 3 almış sözelci yazar beyanı
  • köşelere yaklaştıkça dik durmak zorlaşırdı.
  • yine, köşeyi hırsızlar dönerdi.
  • efenim yıllarca aklımızı kurcalayan bir soruya değinmek artık farz oldu. bilindiği gibi dünyamız kusursuz bir küp şeklinde. dağlarıyla ağaçlarıyla deniziyle ovalarıyla adeta bir cennet. köşelerdeki o eşsiz manzara kefyi anlatılmaz.

mazallah ya dünyamız düz olsaydı ne olurdu halimiz?! git git bitmezdi. düz yol zaten sıkıcıdır uyku neyin getirir. bir de tabi yuvarlar olma ihtimali var ki düşüncesi bile ürkütmeye yetiyor beni. top gibi ne o öyle ayol?! evet, ayol.

bilim adamları arasında düz dünyacılar da var elbet. koca koca adamlar üstelik profesör olduğunu iddia eden bu bilim cahilleri gözümüzün içine baka baka dünya düzdür diyorlar. sanki biz malız. galileo densizi gibi yuvarlaktır deme gafletinde bulunanlar nispeten daha az.

neyse yarın uçağım var küpün alt tarafında kalan brezilya beni bekler. sıcacık memleket ya.

üs(t)küp’ten sevgilerle.

editing, imla!
  • paşa paşa cisim köşegenini hesaplayacağımıza yarıçapını falan hesaplamak zorunda kalacaktık.
  • şekerler düz olurdu heralde, ya da dünya ne şeklindeyse o yuvarlak mı yakınsak mı bilemem
  • sürekli doğuya gidersek batıya, batıya gidersek doğuya ulaştırdık. saçmalığa bakar mısınız? madem öyle o zaman doğu neden var batı neden var bir noktada her yer birbirine bağlanıyor zaten.

bir de dönerdi falan bu fırıl fırıl, aklıma getirmek bile istemiyorum. düşünsene, bir yuvarlağın etrafında dönen başka bir yuvarlağın üzerinde yaşıyorsun, bu yetmezmiş gibi bir de bu yuvarlak kendi ekseni etrafında da dönüyor. üstelik boşlukta! korku filmi gibi.

neyse ki dünyamız kusursuz bir küp şeklinde ki böyle saçmalıklarla uğraşmıyoruz. ama kabul etmek lazım güzel bir bilimkurgu projesi olurmuş.
  • baska bir sekil olurdu
  • birisi geometri dersine göndersin şunu amk
hesabın var mı? giriş yap