• ahlakın toplumla var olan bir olgu olduğu düşüncesindeyim. toplum olmadıkça ahlakın da bir anlamı olmaz gibi.
  • (bkz: google)
  • ahlakın dışsal kaynaklı mı yoksa içsel kaynaklı mı olduğunu sorgulayan ilginç bir sorudur.

birçok örnek aslında ahlakın dışsal referanslı olduğunu gösterse de tek kalan kişinin hayvanları keyfi olarak öldürüp öldürmeyeceği gibi sorular da düşünülmelidir. demek ki tek kalsa da diğer varlıklara karşı olan tutumu da bir ahlaki durum yaratacaktır.

tek kalsam da keyfi olarak diğer hayvanları öldürmek ya da örneğin ağaçlara zarar vermek gibi bir eylem içine girmeyeceğimi düşündüm. demek ki ahlak ben tek olsam da var olacak. hala "doğru" ve "doğru değil" kavramları var olacak.

eğer kasıt toplumsal ahlak ise evet bu yok olacak. ama kasıt etik yani içsel referanslı ahlak ise bu var olmaya devam edecektir.
  • ahlak insana özgüdür. zeka ve vicdanın olduğu her yerde ahlak mutlaka olacaktır. tek bile kalsa başkalarına göre yaşamayan, özgür insansa kendine ait ahlak değerlerini oluşturduğu şekilde devam eder. bu tip kişilerin amacı hayatta kendisi olmaktır. toplumun beğenisine ve otoriteye boyun eğmiş kişi ise aslında değer sahibi değildir ve gerçekte sahip olmadığı değeri, ahlaksal davranışları da yitirir. kendisine ait yoz bir ahlakı temsil eder. yoz veya evrensel insan olan her yerde ahlak vardır.
  • götüne kozalak sokması onun problemidir.
    ahlak dediğiniz şey diğerlerinin.
  • olmazdı aynı zamanda ahlaksız da olmazdı kim ispatlayabilir ki zaten kimse yok oğlum deli misiniz
    ağaçlara "kusura bakma ağaç bey dibinize işedim " ya da "pardon maymun kardeş şortsuz nehire girdim " mi diyeceğiz ?
    (bkz: şimdi ben buraya niye çıktım)
  • dünyada tek başına kalınca anlaşılabilecek durum olduğu için anlamaya gerek görmediğim durumdur.
  • "bırak dünyada tek kişi kalmasını ana bacı olmasa ahlak anlayışı kaybolacak insanlar tanıyorum" diye yanıtlayabileceğim soru.*
  • tek kalan kişinin kim olduğuna göre cevabı değişebilecek olan soru.

dünyada 7 milyar insan varken bile ahlaklı olmayan bidolu insan var. o yüzden başkası adına cevap veremem ama o kalan tek kişi ben olsaydım evet olurdu.
  • olurdu ve ya olmazdı.
    bu, o kişinin etik değerlerine göre değişir, tek başına kalıp kalmamasına değil.
hesabın var mı? giriş yap