şükela:  tümü | bugün
 • elektronik fatura kayıt sistemi.bu yenilikden şimdilik turk telekom , ttnet, avea ve turkcell yararlanmaktadır. http://www.efatura.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir..
  dileriz kısa zamanda tüm firmalara zorunlu kılınır ve sahte fatura olayları büyük ölçüde önlenmiş olur.
 • coktan gec kalinan uygulama. daha once akil edilmeliydi.
 • bir yandan ağaçların gereksiz yere kesilmesini engellemek isteyip ama bir yandan da zaten elin arabına para kazandırdığım yetmiyormuş gibi adamın bir de tasarruf etmesini mi sağlayacağım diye düşünüp sabahlara kadar uykusuz kalmama sebep olan fatura çeşidi.
 • proje kapsamında yıl sonuna kadar türkiye’ye 100.000 ağaç armağan edeceğini söylüyor telekom. keşke internet üzerinden fatura almayı kabul ettiğimi beyan edeceğim işlemi de internet üzerinden yapabilseydim. ayrıca keşke bir seferlik jest yapsaydı, ne bileyim faturada bir indirim filan.*
 • kağıt tasarrufu için yapılmış olan güzel bir proje hep destek tam destek.
 • duyunca çok sevindiğim keşke elektrik, su vs faturalarıda böyle olsa dediğim uygulamadır. üşenmedim kabaca bir hesap yaptım;
  bir elektrik faturasının yaklaşık alanı 150cm*2. su faturasına da aynı diyelim.
  telefon faturaları zarfla geliyor 1100cm*2 diğerleri içinde aynı ebatı kullanırsak toplam 2500cm*2.
  türkiye deki kullanıcıların sayısına da 25 milyon dersek,6250000 m*2 kağıt eder. 1 m*2 10 gr olsa ve 20 yaşındaki bir ağaçtan da 60kg kağıt elde edilir bilgisini de alırsak
  ayda 1000 ağaçtan fazla eder. tabi ki bu çok kaba bir hesap ama yine de kurtarılacak ağaç sayısının çokluğu ve günümüzün betonlaşması düşünüldüğünde mükemmel bir proje.
 • artık online olarak başvurulabilen uygulamadır. ayrıca, uygulamayı kabul eden abonelere her ay 10 dakikalık konuşma hediyeymiş.
  duydular sesimi...
 • vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler için gider belgesi niteliği taşıdığı ve bu belgelere dayanılarak e faturaların defterlere gider kaydedilebileceği maliye tarafından tekrar ilan edilmiştir.

  tabi ki maliye bu duyuruyu da her zaman olduğu gibi (herkese duyurulması amacıyla) resmi gazetede yayınlanma zorunluluğu bulunan tebliğ yolu ile değil sirküler ile yapmıştır, mantık aynı merak eden arar bulur.

  defterlere gider yazabilmek için ya servis sağlayıcınız batmayacak sağlamlıkta olacak ve siz gelen postayı 5 yıl boyunca silmeyeceksizin yada gelen postayı manyetik ortamda 5 yıl saklayacak bir sistem kuracaksınız.

  öyle kağıda dökeyim muhasebe fişinin altında saklarım ben onu, soran olursa oradaki bilgilerden yararlanır kaynağından bulur gösteririm diye düşünüyorsanız; çık *maliye yemiyor onu.

  net bir şekilde; "kimlik doğrulama, veri bütünlüğü ve inkar edilemezlik gibi özelliklere haiz olan güvenli elektronik imzanın doğrulanması ve geçerliliğin tespiti kağıt fatura üzerinde sağlanamayacağından, bu faturaların elektronik veya manyetik ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir." diye kestirip atmış.

  işte linki : http://www.gib.gov.tr/…83jmm8nchdz0hc&type=sirkuler

  *
 • bilanço esasına göre defter tutan ve yeterli donanıma sahip olan kurumların başvuru, test ve protokol aşamalarını tamamlayıp gelir idaresi başkanlığı'ndan elektronik fatura düzenleme izni alarak düzenleyebileceği faturalardır. bu firmalar yapılan protokolde belirtilen tarihten itibaren defter ve belgelerini yalnızca elektronik ortamda tutabilecekler.
  e-faturalar kağıt veya güvenli elektronik imzalı dijital belge olarak gönderilebilecek. elektronik ortamda düzenlenecek defter ve belgelerle ilgili bilgiler gelir idaresi başkanlığı sistemine aktarılıp, burada muhafaza edileceğinden ikinci nüshaları ise elektronik ortamda tutabilecek. efks'den yararlanan firmalar alış ve gider belgelerini ise elektronik ortama kaydedip, aynı zamanda kağıt ortamında da saklayacaklar.
  bu şekilde düzenlenen faturaların üzerinde elektronik fatura kayıt sistemi amblemi bulunacak ve http://www.efatura.gov.tr/ adresindeki e-fatura sisteminden sorgulaması yapılabilecek.
  şimdiye kadar sisteminden yararlanmaya başlayan firmalardan ttnet, turkcell ve vodafone birinci nüshaları kağıt ortamında gönderiyorken, avea ile türk telekom fatura asıllarını da elektronik ortamda gönderebiliyorlar.

  (bkz: sozlukteki bilimsel entry lerin azligi/#13301139)
  (bkz: hepimiz yüzde biriz)
 • çoğu e-ticaret sitelerinin biran önce geçmesini dilediğim fasilite. bazı siteler ise yatırım yerine, cinlik yapıp kesmiş olduğu faturayı scan edip üyelerine gönderdiği görülüp bilinmektedir. bu aklı sanırım bir tek biz bulabilir ve gönlü vicdani bir şekilde yapabiliriz sözlükdaşlarım.

  (bkz: ne duruyorsun at kendini denize)