şükela:  tümü | bugün soru sor
 • asıl adı abdullah bin sahr'dır.daha önceki ismi ise abdüşşems(güneşin kulu) idi. ebu hureyre lakabını ise, kedileri çok sevmesinden dolayı hz. muhammed'in kendisini bir kez ebu hureyre"(kedilerin babası) olarak çağırması ve kendisinin bu lakabı benimsemesi üzerine almıştır.
  ebu hureyre,sahabeler arasında en çok hadis rivayet eden kişidir.tam 5374 hadis rivayet etmiştir.
 • rivayet ettiği hadisler hakkında şüpheler olan şahıs. özellikle hadis karşıtları, hadislere (peygambere ait olup olmadığının kesinliği bağlamında) güvenilmemesi gerektiğini ifade ederken ebu hüreyre'nin rivayet ettiği hadislerdeki çelişkileri referans olarak ileri sürerler.

  bir örnek verecek olursak hz. muhammet'ten rivayet ettiği bir hadis "üç şeyde uğursuzluk vardır: kadında, köpekte, domuzda" yine bir mecliste bunu söylerken hz. ayşe müdahele etmiş: "sen o söz söylendiği sırada oraya girdin ama başını duymadın. başında hz. peygamber yahudilerin (cahiliye dönemi arapları da olabilir) üç şeyde uğursuzluk gördüğünü söylemişti"

  yani hiç başını ve sonunu dinlemeden, tüm duyduklarını aktardığı iddia edilebilir. bunun ise yanlış anlamalara neden olacağı kuşkusuzdur.
 • kedileri okadar çok severmiş ki elbisesinin üzerinde uyuya kalan bir kediyi uyandırmamak için ,elbisesinin o kısmını kesmiştir ve kediyi rahatsız etmeden yerinden kalkmıştır.
 • tüm saçmalıkları yüzyıllar sonra insanların başına bela olacağından hz.ömer tarafından da sevilmeyen şahsiyet. öyle ki kendisinin hz.ömer tarafından hadis diye yutturmaya çalıştığı yalanlardan ötürü tartaklandığı söylenmektedir. müslim'in sahihi müslim adlı kitabında kendisinin şöyle bir beyanı da bulunmakta:
  "ömer ölünceye kadar allah'ın resulu buyurdu diyemezdik."
 • hadis fabrikası. sünni kaynaklarda hz. hasan'dan rivayet edilen hadis sayısı birkaç tane ile sınırlıyken, peygamberi yalnızca 2 yıl görmüş ebu hureyre'den 5300'den fazla* hadis rivayet edilmiştir ki bu hadislerin sağlığı hakkında yeterli bilgiyi verir.

  reşit halifeler döneminde de sevilmeyen bu şahıstan nakledilen hadislerin önemli bir kısmı kuran'a ve akla aykırı bilgilerle doludur. tabi bu hadisleri kendisi mi uydurmuştur, yoksa emevi-abbasi sultanlıkları zamanında kendisine mi isnat edilmiştir bilinmez.
 • peygamberin son 2 yılını gördüğü konusu biraz şaibeli. peygamber hayattayken medine islam devletinin zekat toplama memurluğunu yapmıştır. öyle islama yeni girmiş birine o görevi vermezler diye düşünüyorum. para dönüyo işin içinde.

  rivayetlerinde sahih olmayan bir çok söz olabilir. orası ayrı.
 • 2010 yılında türklere dert olacağını bilse o kadarçok hurma yemeyecek olan.
 • şöyle bir hadis rivayet etmiş, bravo:

  "peygamber dedi ki: allah katında eminler üç kişidir: ben, cebrail ve muaviye."
 • şöyle bir hadis rivayet etmemiştir.

  "peygamber dedi ki: allah katında eminler üç kişidir: ben, cebrail ve muaviye."

  http://www.kurannesli.info/…bankasi/yazi.asp?id=307

  alıntı:

  sahabeyi kiramı aşırı şekilde öven hadisler uydurmadır:

  · "emin olan kişi üç kişidir. ben, cebrail, muaviye." (not: hadis uleması şöyle bir kaide koymuşlar: muaviyeyi öven veya yeren bütün hadisler uydurmadır. hal böyleyken türkiye gazetesi rehber ansiklopedisi hayrına hz. muaviye'yi öven bir sürü (mevzu) hadise yer vermiştir. bakınız muaviye maddesi haccac-ı zalim için bile "ehl-i sünnete çok hizmet etti" diyen bir mantıktan başka bir şey beklemek te herhalde abes olur.)