• malum şahsa benziyor.
  • fransız ressam felix vallotton:
    edgar allan poe, 1895 : görsel
  • (bkz: rufus griswold)'un poe hakkındaki şu sözleri beni gerçekten çok etkilemişti;

'kıpır kıpır dudaklarıyla anlaşılmaz küfürler savurarak veya gözlerini havaya dikip hararetli dualar okuyarak deli gibi, efkar içinde yürürdü sokaklarda...
    ve bütün gece sırılsıklam giysilerle, kolları çılgınca rüzgarı ve yağmuru döverek böyle bir zamanda sanki ancak cennetten çağırabileceği ruhlarla (yakınındaki kapılarında huzursuz ruhunun, zayıf bünyesinin kendisini mahkum ettiği hastalıkları unutmaya çalıştığı cennetten çağırdığı ruhlarla) konuşurdu."
  • zihnine girmeyi isterdim. öyle farklı bir dünyası var. insanın ruhuna işliyor yazdıkları. bence bu dünyadan biri değildi.
  • profil fotografimda kitabindan sevdigim bir sozu olan, yazdiklari ile ruhumu isleyen insan.

“all we see or seem is but a dream within a dream”
  • öylesine özel bir yazar ve dipsiz korkunç bir yalnızlığın tercümanıdır ki 21. yüzyılda bile mum ışığında oturup eserlerini okuma isteği uyandırır. “i have absolutely no pleasure in the stimulants in which i sometimes so madly indulge. it has not been in the pursuit of pleasure that i have periled life and reputation and reason. it has been the desperate attempt to escape from torturing memories, from a sense of insupportable loneliness and a dread of some strange impending doom.”
  • bencillikten tamamıyla uzak ve çıkar gözetmeksizin kendini adamış hayvanın sevgisi ile insanın hiç de sağlam temellere dayanmayan arkadaşlığı birbirinden çok farklıdır.
    bu sabah, kedinin boynuna bir ip geçirip..
    onu bir ağacın dalına astım.
    bunu yaparken gözlerimden yaşlar boşandı ve acı bir pişmanlık duydum.
    bu günahı, ruhumun hiçbir şekilde bağışlanma olanağına kavuşamaması için işlemiştim.

edgar allan poe - kara kedi
  • "bilgide değil ki mutluluk, bilgiyi edinmede! hiç durmadan bilmeye devam ederek, ebediyen mutlu oluruz; ne ki, her şeyi bilmek bir iblisin laneti olur ancak."
  • 'some days im van goghs stary night other days im his suicide letter'
  • bugün yine soru çözerken karşıma çıkan ve benim çok sevdiğim bir isimdir kendisi.

"bu kitabı, düşlerin tek gerçeklik olduğuna inananlara adıyorum!" der kitapları için.
    o kendi varlığıyla, başlı başına bir protestoydu ve protestosunu kendine özgü yollarla ilan etti. insanlığın üzerine giydirilmeye çalışılan sahte erdemlerle süslenmiş o pembe elbiseyi sıyırıp atması, yüreğimizdeki karanlık kıyıyı bize gösterir.
hesabın var mı? giriş yap